İran'dan AB Ülkelerine "Abd'den Bağımsız Hareket Etmeleri" Çağrısı - Son Dakika

İran'dan AB Ülkelerine "Abd'den Bağımsız Hareket Etmeleri" Çağrısı

12.11.2018 16:09
İran'dan AB Ülkelerine

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ABD siyasetine karşı bağımsız hareket etmeleri çağrısında bulunarak, "Dünyada rasyonel hareket eden başka bir kutbun oluşması dünya güvenliğine hizmet edecektir.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani, Avrupa Birliği (AB) ülkelerine ABD siyasetine karşı bağımsız hareket etmeleri çağrısında bulunarak, "Dünyada rasyonel hareket eden başka bir kutbun oluşması dünya güvenliğine hizmet edecektir." dedi.

Başkent Tahran'da Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel'i kabul eden Laricani, İran'a yönelik yaptırımlar sürecinde AB ülkelerinin oynaması gereken role ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

İran Meclisi Haber Ajansı'nın (ICANA) haberine göre, Laricani, nükleer anlaşmadan sonra İran ile AB ülkeleri arasındaki ekonomik işbirliğinin geliştiğine işaret ederek, ABD Başkanı Donald Trump'ın izlediği tutumun problem oluşturduğunu ve buna dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.

Trump'ın attığı adımların sadece İran için değil, Avrupa açısından da sorun kaynağı olduğunu ve uluslararası kamuoyunda kafa karıştırıcı bir ortam yarattığını savunan Laricani, "Bu durum, dünya güvenliğinin daha karmaşık bir hale gelmesine neden olacaktır. AB ülkeleri bağımsız bir rol oynayamazsa bu karmaşıklık devam eder." diye konuştu.

Avrupa ülkelerinin bağımsız bir politika izlemesinin kendi çıkarlarına olacağını söyleyen Laricani, "ABD'nin İran'la bir düşmanlığı var, fakat böyle bir algının Almanlarla ilgili oluşması için bir neden yok. Aramızda fikir ayrılıkları olabilir ancak AB'nin bağımsızlığı, ABD gibi bir devletin uluslararası camiada makul olmayan adımlar atmasından iyidir." değerlendirmesinde bulundu.

AB ülkelerine ABD'nin siyasetine karşı bağımsız hareket etmeleri çağrısında bulunan Laricani, "Dünyada rasyonel hareket eden başka bir kutbun oluşması dünya güvenliğine hizmet edecektir." ifadesini kullandı.

Laricani, Suudi Arabistan ile AB ülkeleri arasındaki ilişkiye yönelik ise "Kendilerini demokrasinin beşiği olarak gören Almanya ve Fransa'nın Suudi Arabistan'ı savunması üzüntü verici." dedi.

Öte yandan Almanya'nın eski Dışişleri Bakanı Gabriel de "AB ülkelerinin ABD'nin tüm politikalarına uymadığını ve nükleer anlaşma konusunda ona muhalefet ettiğini" hatırlatarak, Almanya ve Fransa'nın İran konusundaki taahhütlerine bağlı olduğunu, diğer ülkelerin de bağlı kalmasını temenni ettiklerini söyledi.

"Nükleer anlaşma konusunda İran'ın sonsuza kadar sabredemeyeceğinin idrakindeyiz." diyen Gabriel, AB-Suudi Arabistan ilişkileriyle ilgili olarak ise şunları kaydetti:

"Almanya'nın Suudi Arabistan Kralı ile sorunu var ve silah satışının önünü kapattı. Fakat Suudilerin sadece Beyaz Saray'dan mesaj aldığını düşünüyorum."

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İran'dan AB Ülkelerine 'Abd'den Bağımsız Hareket Etmeleri' Çağrısı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Fenerbahçe'nin gündemindeki Sokratis Papastathopoulos, Arsenal'le sözleşmesini feshetti Fernando Muslera, Denizlispor maçıyla 7 ay sonra sahalara döndü Müge Anlı'ya Ümitcan Uygun cephesinden ölüm tehditleri yağmaya devam ediyor Son Dakika: İspanya'nın başkenti Madrid'in merkezinde şiddetli patlama: 2 ölü Son dakika: Türkiye'nin 2019 yılı vergi rekortmenleri belli oldu Sıla'dan boşanan Hazer Amani koluna yaptırdığı manidar dövmeyle dikkat çekti Biden'dan 17 kritik karar! Aralarında Müslüman ülkelere yönelik seyahat yasağının kaldırılması da var 5 gün sonra ölü bulunan doktor, boynunun kırılması sonucu yaşamını yitirmiş