İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu - Son Dakika

İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu

27.11.2020 18:37

İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, İranlı nükleer bilimci Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tutarak, "Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik" dedi. İran Dışişleri Bakanı Zarif de, terör saldırısında İsrail'in rolü olduğuna dair ciddi kanıtlar bulunduğunu belirtti.

'İran nükleer programının babası' diye nitelenen Muhsin Fahrizade, Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen suikastta hayatını kaybetti. Konuyla ilgili açıklama yapan İran Devrim Muhafızları Ordusu Genel Komutanı Hüseyin Selami, İran Savunma Bakanlığı Araştırma ve İnovasyon Kurumu Başkanlığını da yürüten Fahrizade'nin bugün Tahran'a bağlı Abser ilçesinde uğradığı suikast sonucu hayatını kaybetmesinden İsrail'i sorumlu tuttu.

"SİYANİSTLER NÜKLEER BİLİMCİMİZİ ÖLDÜRDÜ"

Fahrizade'nin öldürülmesinin İsrail'in, İran'ın modern bilime ulaşmasını engellemek için attığı en açık adım olduğunu savunan Selami, İsrail'e yönelik tehdit içerikli şu ifadeleri kullandı:

"Siyonistler nükleer bilimcimizi öldürdü ancak bu adımın karşılığını nerede verdiğimizi kendileri bilir. Biz açıklamıyoruz fakat onlar biliyor. Geçmişte sahada hiçbir adımı karşılıksız bırakmayacağımızı gösterdik."

DIŞİŞLERİ BAKANI ZARİF: İSRAİL'İN ROLÜ OLDUĞUNA DAİR BELİRTİLER VAR

Öte yandan İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif söz konusu suikasta ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İsrail'in suikastta rolü olduğuna dair belirtilerin olduğunu söyledi. Zarif, "Teröristler bugün önemli bir İranlı bilim adamını öldürdü. İsrail'in rolüne dair ciddi belirtileri olan bu korkaklık, faillerin çaresizce savaş çığırtkanlığını gösteriyor. İran uluslararası toplumu ve özellikle de Avrupa Birliği'ni utanç verici çifte standartlarına son vermeye ve bu devlet terörü eylemini kınamaya çağırıyor" dedi.

İRAN NÜKLEER PROGRAMININ "BABASI" SUİKASTLA ÖLDÜRÜLDÜ

İran Savunma Bakanlığı, İran'ın nükleer programının kilit isimlerinden bilim insanı Muhsin Fahrizade'nin Tahran eyaletine bağlı Abserd ilçesinde düzenlenen terör saldırısı sonucunda hayatını kaybettiğini bildirmişti. İran nükleer programının mimarı olarak tanınan Muhsin Fahrizade'nin adı İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun Mayıs 2018'de İran nükleer programı hakkında yaptığı sunumda özellikle belirtilmişti.

İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı'ndan İsrail'e tehdit
İran Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı'ndan İsrail'e tehdit
İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu - Son Dakika


YORUMLAR (5)
  • kemal çelebi: yaw herşey tamamda bu iranın ic guvenliği ne iş yapıyor? bir bilim insanını bile koruyamıyorsunuz boş yeremi devletinizden maaş alıyorsunuz.. tabiki diğer ulkelerin gizli istihbarat servisleri her turlu eylemlerini yapar bütün ulkeler bunu yapar ama kendi bilim insanlarınızıda koruyacaksınız.iran için büyük bir kayıp umarım telafi ederler.. yani umarım yerini dolduracak bilim insanları vardır. Cevap Yaz 1 1 Yayından Kaldır
  • Doğrucu: İsraili seversiniz sevmezsiniz MOSSAD bu ortadoğunun en güçlü istihbaratı bu kesin adamların isteyip yapamadığı hiçbirşey kalmadı Cevap Yaz 1 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Acun Ilıcalı'nın 20 yıllık sağ kolu Birol Doğan istifa etti Mesut'un imza töreninde kariyeriyle ilgili sorulan soruya verdiği cevap salondakileri coşturdu Leicester City, Feyenoord'lu Orkun Kökçü'yü transfer etmek istiyor Son Dakika: İstanbul'dan Rusya'ya giden kargo gemisi Beykoz açıklarında sürükleniyor Destekleri memnuniyetle karşılayan yeme-içme sektöründe gözler işletmelerin açılmasında Kısıtlamalarda gevşeme olacak mı? Bilim Kurulu, koronavirüs tedbirleri ve aşılama gündemiyle toplandı İbrahim Tatlıses ve Dilan Çıtak arasındaki buzlar eridi Pelin Akil'den üçüncü çocuk için eşine bomba gönderme