İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti - Son Dakika

İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti

18.01.2012 16:54
İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti, System.String[]

İran Dışişleri Bakanı Ali Akbar Salehi, Konya'da Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek, "Eğer maneviyatınızı güçlendirmek istiyorsanız Mevlana'ya gelmeniz lazım. Mevlana'nın şiirleri, Kuran'ın canıdır." dedi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Ali Akbar Salehi, Konya'da Mevlana Müzesi'ni ziyaret ederek, eserler hakkında yetkililerden bilgi aldı. İran Hükümeti'ne ait özel uçağla Konya'ya gelen İran Dışişleri Bakanı Ali Akbar Salehi ve eşi, Vali Aydın Nezih Doğan ve eşi Hatice Doğan tarafından havaalanında karşılandı. Daha sonra Mevlana Müzesi'ne geçen İranlı Bakan, müzeyi ziyaret ederek İl Kültür Müdürü Mustafa Çıpan'dan eserler hakkında bilgi aldı.

Ziyaret sonrası Mevlana'nın islam dünyası açısından önemli bir kişi olduğunu ifade eden Ali Akbar Salehi, şunları söyledi:

"Mevlana'nın ölüm yıldönümünden 600-700 yıl geçmesine rağmen onu sevenlerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Biz İran'dan geliyoruz. Ankara'daki işleri takip etmeden önce Mevlana'yı ziyaret etmemiz gerektiğini düşündük. Mevlana, Belh şehrinden Konya'ya kadar herkesi kendisine bağlamıştır. Mevlana, islam ümmeti için büyük makama sahip bir şahsiyettir. Bugün Amerika ve Avrupa'da kitapları çeşitli yerlerde basılıyor ve görülüyor. Şiirlerinin içinde hala keşfedilmemiş bir çok şey olabilir. Mevlana'nın şiir ve mesnevilerini herkesin okumasını tavsiyede eden Salehi, "Çünkü hayatın yolunu onlar bize gösteriyor. Bugün heryeri maddiyat kapsamış durumda. Manevi değerlere de biraz ilgi duymaya ihtiyaç duyuyoruz. Eğer maneviyatınızı güçlendirmek istiyorsanız Mevlana'ya gelmeniz lazım. Mevlana'nın şiirleri, Kuran'ın canıdır." dedi.

Türkiye'deki yapacağı görüşmeleri de değerlendiren Bakan Salehi, "İran İslam Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ilişkiler özel ilişkilerdir. İçişleri Bakanları arasında en çok görüşmeyi sayın Davtuoğlu ile yapıyorum. Bir yıl içinde 7-8 kez ya yüzyüze ya telefonla görüştük. Gece gelmeden önce kendisiyle telefonla görüştüm. Siyasi istişarelerimiz sürekli devam ediyor. Çünkü bölgenin iki büyük halkı ve devleti bölgede özel bir konuma sahiptir. Bu iki milletin çok geçmişe dayanan tarihleri var. İlişkileri de her zaman içiçe geçmiştir. Bölgedeki değişiklikler nedeniyle bizim istişarelerimizin önemi daha da artmıştır. Bugün Türkiye üst düzey makamları ile görüşme yapacağım. Ayrıca karma Ekonomi, Son Dakika Ekonomi Haberleri, Ekonomi Son Dakika'>ekonomi toplantısı da düzenlenecek. Ekonomik toplantılar çerçevesinde mutabakat zabıtları imzalanacaktır ve iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına yardımcı olacaktır. Biz Türkiye halkına ve devlet adamlarına başarı ve saadet diliyoruz." diye konuştu.

İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti
İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti
İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İran Dışişleri Bakanı Salehi, Mevlana Müzesi'ni Ziyaret Etti - Son Dakika


Son Dakika

Süt sağarken elektrik akımına kapılan kadın feci şekilde can verdi Dünya Sağlık Örgütü, kuzey yarımküredeki vaka artışıyla ilgili liderlere "acil eylem" çağrısında bulundu Kasımpaşa-Göztepe maçında VAR incelemesinin uzun sürmesi tartışmalara neden oldu Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Berlin'deki camiye yapılan polis baskınına tepki gösterdi: Şiddetle kınıyorum Koronavirüsü ısıtarak öldüren yüz maskesi geliştirildi! Bulaş riskini sıfıra indiriyor Cephede dağılan sözde Karabağ Lideri Harutyunyan, Putin'den devreye girmesini istedi Aleyna Tilki'nin yıllar önce İstiklal Caddesi'nde türkü söylediği video ortaya çıktı Acun Ilıcalı, kendisinden 30 yaş küçük sevgilisiyle Londra'da görüntülendi