İran: Fransa, protestolara karşı şiddete başvurmaktan vazgeçmeli - Son Dakika

İran: Fransa, protestolara karşı şiddete başvurmaktan vazgeçmeli

19.03.2023 22:38
İran: Fransa, protestolara karşı şiddete başvurmaktan vazgeçmeli

İran Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da emeklilik reformu karşıtı gösterilerde Fransız polisinin göstericilere müdahalesini eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı, Fransa'da emeklilik reformu karşıtı gösterilerde Fransız polisinin göstericilere müdahalesini eleştirdi.

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nasır Kenani, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Fransız polisinin protestolara karşı şiddete başvurması, bu ülke hükümetinin demokrasi ve ifade özgürlüğü ilkelerine bağlı olmadığının bir göstergesidir." değerlendirmesinde bulundu.

Paris yönetimine "insan hakları konusunda çifte standarttan ve konuyu araçsallaştırmaktan vazgeçmesini tavsiye ettiklerini" belirten Kenani, "Fransa, protestolara karşı şiddete başvurmaktan vazgeçmelidir." ifadelerini kullandı.

Fransa'da hükümetin emeklilik yaşını 2 yıl yükselten yasa tasarısını oylama yapmadan meclisten geçirme kararı üzerine 16 Mart'ta patlak veren ve bugün de devam eden protestolara güvenlik güçleri müdahale etmişti.

Paris, Marsilya, Bordo, Nantes ve Amiens başta olmak üzere birçok kentte düzenlenen protestolarda göstericilerle polis arasında sert arbedeler yaşanmıştı. Protestolar sırasında şu ana kadar 500'den fazla göstericinin gözaltına alındığı, göstericilerden 283'ünün daha sonra serbest bırakıldığı açıklanmıştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İran ile İngiltere, Fransa ve Almanya'dan üst düzey diplomatlar Oslo'da görüştü İran ile İngiltere, Fransa ve Almanya'dan üst düzey diplomatlar Oslo'da görüştü İran, Yemen'deki esir takası anlaşmasını memnuniyetle karşıladı İran, Yemen'deki esir takası anlaşmasını memnuniyetle karşıladı İran'dan İngiltere ve AB'nin yaptırımlarına tepki İran'dan İngiltere ve AB'nin yaptırımlarına tepki

Son Dakika Güncel İran: Fransa, protestolara karşı şiddete başvurmaktan vazgeçmeli - Son Dakika


Advertisement