Son dakika: İran'ın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaney'den ilk açıklama - Son Dakika

Son dakika: İran'ın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaney'den ilk açıklama

Son dakika: Kasım Süleymani'nin ölümünün ardından intikam yemini eden İran, gece saatlerinde Irak'ta bulunan ABD üssünü vurdu. Saldırının ardından ilk kez açıklama yapan İran Dini Lideri Hamaney, "Dünyanın gidişatı etkilendi, büyük değişimler gerçekleşecek" dedi.

ABD'nin General Kasım Süleymani'yi öldürmesinin ardından intikam yemini eden İran, ilk eylemini bu sabah saatlerinde gerçekleştirdi. İran, Irak'ta bulunan ABD üssüne saldırdı. ABD'li yetkililer de bir saldırının gerçekleştiğini doğruladı. İran, saldırıda 80 ABD'linin öldürüldüğünü duyurdu, ABD kanadından ölü veya yaralı sayısıyla ilgili herhangi bir açıklama yapılmadı. İran Dini Lideri Hamaney, saldırı sonrası ilk kez konuştu. Tahran'da canlı yayın yaparak halka seslenen Hamaney, "Bir şeyler daha ileriye gidebilir" dedi.

İşte Hamaney'in açıklamalarından satır başları:

"Bugün de gördüğümüz gibi büyük bir şey yaşandı aslında bu bir devrim gibi nitelendirilebilir. -Dünyanın gidişatı etkilendi, büyük değişimler gerçekleşecek. Bölgedeki tarihi de değiştirdi. Bu perspektiften buna bakmalıyız.

Bizim yüce bir yardıma ihtiyacımız var diyebiliriz. Bugün de insanlar bunu gördü. İran'daki halk da bazı ekipmanlara elbette sahip ama sadece askeri güce sahip değiller. Bunu kullanabilirler. Aynı zamanda bir inanca da bağlılar. Bir şeyler daha ileriye gidebilir.

"UMUYORUZ Kİ ASKERİ GÜCE BAŞVURULMAZ"

Asıl olan şey inanç içinde yaşamaya devam etmek. Umuyoruz ki askeri güce başvurulmaz. Gözlerimizin önünde gerçekleşen bu durumdan sonra bir ders aldık diyebiliriz.

"DİKKATLİ OLMALIYIZ"

Ve bugün inancı sağlam insanlarımızın çokluğu ile birlikte bugünkü durumda memnuniyetsiz değiliz ama dikkatli olmalıyız. Doğru yolda ilerlemeye devam etmeliyiz. Bu büyük bir kuran dersidir. Allah bizim yardımımıza geliyor.

"SÜLEYMANİ CESUR BİR ADAMDI"

Şehit Süleymani cesur bir adamı. Aynı zamanda bilge bir adamdı. Sadece cesur değildi. Bazı insanlar bilgilidir ancak bunları hayata geçirecek cesarete sahip değildirler. Bizim şehidimiz hem cesur bir adamdı ve aynı anda bileğe bir şahsiyetti. Kendisi ve tüm askerleri cesur bilge ve tedbirliydiler. Her zaman yaptıklarında bir mantık vardı. Ve bu cesaret ve bu temkin sadece askeri cephe alanında kullanılmadı siyasi alanda da kullanıldı. Siyasi cephedeki siyasetçilerimize de bunu aktardı. Kendisi hem siyasi arenada cesurdu. Söyledikleri etkiliydi. Tüm bunlarla birlikte gerçek bir mümindi. Kendi etrafındaki inanların hayatlarını da korumak için kendini adamış bir insandı.

"BÜYÜK BİR DEVRİMCİYDİ"

Fakat içişlerine geldiğimizde hiçbir siyasi partinin yanında yer almadı. Büyük bir devrimciydi. Kendisinin devrim ideolojisi ve görüşleri vardır. Hiç kimse onu kendi yanına çekmeyi başaramamıştır. Devrim onun her zaman önceliği ve tutkusu olmuştur. Düşmanları onu çok iyi tanırlardı. Bölge uluslarının da katkılarıyla birlikte her zaman girişimlerinde tüm gayrı meşru ABD ve diğer güçlerin karşısında durmayı başardı.

"SESSİZ BİR ADAMDI"

Süleymani her zaman toplantılarda köşede sessiz sakin oturan bir adamdı. Her zaman alçak gönüllü ve sakin bir şekilde toplantıları izlerdi. Bazen nerede olduğunu görmek için bakmanız gerekirdi."

NE OLMUŞTU?

ABD, İranlı General Kasım Süleymani'yi 3 Ocak günü bir suikast sonucu öldürmüştü. İran, Süleymani'nin ölümü sonucu intikam yeminleri etmişti. Süleymani 4 gün süren cenaze törenlerinin ardından defnedilmişti. Bu gelişmeler doğrultusunda bugün sabah saatlerinde İran, ABD'nin Irak'ta yer alan üssünü bombaladı. ABD kaynakları da saldırının gerçekleştiğini doğruladı. İran, saldırıda 80 ABD'linin öldürüldüğünü açıklarken ABD kanadından ölü veya yaralı sayısıyla ilgili bir açıklama yapılmadı.

Son dakika: İran'ın ABD üssünü vurmasının ardından Dini Lider Hamaney'den ilk açıklama
İran, Irak'ta ABD üslerine füze ile saldırdı İran'ın, Irak'ta bulunan ABD üssüne yaptığı saldırıdan en net görüntüler İran: ABD karşılık verirse topyekün savaşa neden olur


Son Dakika

Beyrut'u kana bulayan patlamanın neden bu kadar şiddetli olduğu netleşti Koronavirüsün karanlık bir yönü ortaya çıktı! Hastaların yarısından fazlası psikiyatrik rahatsızlık yaşıyor Son Dakika: Beyrut patlamasını terör örgütü DEAŞ üstlendi Fenerbahçe'nin görüştüğü Erol Bulut, İstanbul'a geldiği sırada eşi uçakta fenalaştı Duygu Özaslan, yeni sevgilisiyle fotoğraf paylaşmadan duramıyor Son Dakika: İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine "Kovid-19 tedbirleri" konulu ek genelge gönderdi Hastanenin "erkek" dediği bebek evde kız çıktı Lübnan'daki korkunç patlama anının görüntüleri ortaya çıktı! Atom bombasını andırdı Son Dakika: Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta büyük patlama: 70 kişi hayatını kaybetti, 3700 yaralı var Son Dakika: Ons ve gram altın tüm zamanların rekorunu kırdı El frenini çekmeyi unutan kamyon şoförü, tekerleğin altında kalarak can verdi Menderes'teki orman yangınıyla ilgili gözaltına alınan piknikçi tutuklandı Malatya'daki depremde meydana gelen doğa olayı korkuttu Ankara'da zorunlu olmayan hasta yatışları ertelendi Bahçeli'nin Akşener'e yaptığı "Evine dön" çağrısına İYİ Parti'den yanıt: Biz zaten evimizdeyiz