İran'ın Suudi Arabistan'la anlaşmasının Fas'la olan ilişkilerine etkisi merak ediliyor - Son Dakika
28 MAYISSEÇİM SONUÇLARI İÇİN TIKLAYIN
İran'ın Suudi Arabistan'la anlaşmasının Fas'la olan ilişkilerine etkisi merak ediliyor

İran'ın Suudi Arabistan'la anlaşmasının Fas'la olan ilişkilerine etkisi merak ediliyor

23.03.2023 14:17

İran ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın Tahran yönetiminin Fas ile yıllar önce kopan ilişkilerini nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

İran ile Suudi Arabistan arasındaki anlaşmanın Tahran yönetiminin Fas ile yıllar önce kopan ilişkilerini nasıl etkileyeceği merak ediliyor.

Rabat yönetimi, 2018'de Lübnan merkezli Hizbullah örgütü ile "ayrılıkçı" Polisario Cephesi arasındaki ilişkinin "Fas'ın güvenliğini tehdit ettiği" gerekçesiyle Tahran'daki elçiliğini kapatmasının ardından iki ülke arasında başlayan diplomatik kriz sürüyor.

Fas Hükümet Sözcüsü Mustafa Baytas, haftalık kabine toplantısının ardından düzenlediği basın toplantısında, Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerin yeniden kurulmasının, ülkesinin Tahran ile ilişkilerinin başlaması üzerindeki etkisini görüşmediklerini ifade etti.

Rabat-Tahran ilişkilerine ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Faslı uzmanlar, İran'ın Batı Sahra konusundaki tutumunun belirsizliğine işaret ediyor. Uzmanlar, birkaç koşulun yerine getirilmesi halinde iki ülke ilişkilerinin düzelebileceğini düşünüyor.

Sidi Muhammed bin Abdullah Üniversitesi Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Halid Yamut, "Fas-İran ilişkilerinin yönetiminde iki unsur etkili oluyor. İlki İran dış politikasının Fas egemenliğine ilişkin tutumu, ikincisi ise İran devriminin Şiiliği ihraç etme eğilimleri ile Arap Yarımadası'nda Suudi Arabistan'ın, Afrika'da Fas'ın önderlik ettiği Sünni tepki arasındaki tarihsel çatışmayla bağlantılı dini milliyetçilik temelinde şekilleniyor" dedi.

Mevcut uluslararası gerçekliğin artık Fas'ın egemenliği konusunda belirleyici olan "dini milliyetçiliğe" izin vermediğini savunan Yamut, "Suudi Arabistan'ın dönüşümü, dini milliyetçilikle ilgili ana unsuru atladı. Egemenlikle ilgili Batı Sahra meselesiyle başa çıkmak için bir yaklaşım bulmak Fas'a kalıyor. Fas'ın, Batı Sahra meselesiyle ilgili egemen yaklaşım temelinde İran'la diplomatik ilişkilerde yeni bir yol başlatmak zorunda kalacaktır." diye konuştu.

İran'ın, Fas'ın Batı Sahra bölgesi üzerindeki egemenliğini tanımayacağını öngören Yamut, buna rağmen Tahran yönetiminin tutumunda bir nevi yumuşama olacağının ancak "belirsizliğin" devam edeceğini tahmin ettiğini dile getirdi.

Yamut, "İran'ın Batı Sahra meselesindeki konumu net değil, oldukça belirsiz; Polisario'ya veya Cezayir'e tam bir sadakate bağlı olmadığı gibi Fas'a Batı Sahra üzerindeki egemenliğini tanıma ayrıcalığı da vermiyor." ifadelerini kullandı.

Uluslararası ilişkilerde geleneksel olmayan ittifaklarla ilgili başka bir bağlamın var olduğuna işaret eden Yamut, Fas'ı bu tür, bir dönüşümle başa çıkmak için yeni bir yol bulmaya çağırdı.

Suudi Arabistan'ın, Arap dünyasında seksenli yıllardan bu yana sürdürdüğü "liderliğine" devam edebilmek için Çin, Hindistan ve Rusya'ya yönelerek ittifaklar düzeyinde strateji değiştirmesi gerektiğini anladığını savunan Yamut, Rabat'ın da geleneksel ittifaklarını Fransa'dan Anglo-Sakson eksenine (ABD ve İngiltere) ve ayrıca İsrail'e kaydırdığına işaret etti.

Yamut, Suudi Arabistan ve Fas'ın bu dönüşümlerinin birbirinden bağımsız gibi görünse de gerçekte uluslararası sahnedeki büyük dönüşümlerle ilgili tek bir örüntüye sahip olduğunu kaydetti.

"Batı Sahra konusu ilişkilerin yeniden kurulmasının önünde engel"

Fas Stratejik Araştırmalar Merkezi Başkanı Nebil el-Endülüsi, "Öngörülebilir gelecekte, birçok nedenden dolayı Rabat ile Tahran arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulması olasılığından bahsetmek zor." dedi.

Bu nedenlerin başında, "İran'ın Polisario Cephesi'ni silah ve eğitimle destekleyerek, Fas-Cezayir anlaşmazlığına müdahale etmeye devam etmesinin" geldiğini savunan Endülüsi, "İran'ın (Batı Sahra) anlaşmazlık konusundaki devam eden tavrının değişmemesi, ilişkilerin yeniden kurulması girişimlerinin önünde engeldir." değerlendirmesinde bulundu.

Fas, Polisario Cephesi tarafından 1976'da bağımsızlığı ilan edilen eski bir İspanyol sömürgesi olan Batı Sahra sorununun çözümü için 2007'de "genişletilmiş özerkliği" önerirken, Cezayir tarafından desteklenen Polisario ise bu bölgenin kaderinin tayini için referanduma gidilmesi talebinde bulunuyor.

İran Suudi Arabistan anlaşması

Suudi Arabistan'da 2 Ocak 2016'da aralarında Şii din adamı Nimr el-Nimr'in de bulunduğu 47 kişi "terör" suçlamasıyla idam edilmişti.

İdamlara tepki gösteren İranlı yetkililerin peş peşe yaptığı açıklamaların ardından Suudi Arabistan'ın Tahran Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki konsolosluk binaları İran'daki göstericiler tarafından ateşe verilmişti.

Mart 2015'te başlayan Yemen'deki kriz nedeniyle zaten gergin olan iki ülke arasındaki diplomatik ilişkiler tamamen kesilmişti.

İran ve Suudi Arabistanlı yetkililer, Nisan 2021'de Bağdat'ta doğrudan görüşmeler yapmak üzere bir araya gelmiş ve Irak ve Umman'ın arabuluculuğundaki görüşmeler daha sonra da devam etmişti.

Riyad ve Tahran, 7 yıl aradan sonra 10 Mart'ta Pekin'de Çinli yetkililerin aracılığıyla diplomatik ilişkilerin iki ay içinde yeniden başlatılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

Anlaşma kapsamında iki ülke dışişleri bakanlarının sürecin yürütülmesi ve ayrıntıların netleştirilmesi için yakın zamanda bir araya geleceği aktarılmıştı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel İran'ın Suudi Arabistan'la anlaşmasının Fas'la olan ilişkilerine etkisi merak ediliyor - Son Dakika


Advertisement