İran, Irak ile kara sınırlarını kapattı - Son Dakika

İran, Irak ile kara sınırlarını kapattı

30.08.2022 12:31
İran, Irak ile kara sınırlarını kapattı

İran, Irak'ta yaşanan protestolar nedeniyle Irak ile kara sınırlarının kapatıldığını ve başkent Bağdat'a tüm uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

İran, Irak'ta yaşanan protestolar nedeniyle Irak ile kara sınırlarının kapatıldığını ve başkent Bağdat'a tüm uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

İran İçişleri Bakanlığı Yardımcısı Mecid Mirahmedi, Irak'ta Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr'ın siyaseti bırakma kararının ardından ülkede başlayan protestolar nedeniyle Irak ile olan kara sınırlarının bir sonraki duyuruya kadar kapatıldığını duyurdu.

Uçuşlar durduruldu

Tahran Uluslararası İmam Humeyni Havalimanı Halkla İlişkiler Müdürü Said Çelenderi, başkent Bağdat'a olan tüm uçuşların bir sonraki duyuruya kadar durdurulduğunu açıkladı. İran'ın Bağdat Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada ise, Irak hükümetinin uyguladığı sokağa çıkma yasağı nedeniyle İran vatandaşlarının Kerbela, Necef ve Kazemin şehirlerine seyahat etmekten kaçınmaları uyarısında bulunuldu.

Sadr Grubu lideri Mukteda Sadr'ın siyaseti bıraktığını açıklamasının ardından, destekçileri korunaklı Yeşil Bölge'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nı basmıştı. Yerel kaynaklar çatışmalarda 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini, 250'den fazla kişinin ise yaralandığını açıklamıştı. Irak hükümeti tarafından ülke genelinde yeni bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. - TAHRAN

Kaynak: İHA
YORUMLAR
500
İran Cumhurbaşkanı Reisi: 'Yabancı güçlerin bölgedeki varlığı güven değil, sorun oluşturur' İran Cumhurbaşkanı Reisi: 'Yabancı güçlerin bölgedeki varlığı güven değil, sorun oluşturur' Irak Başbakanı Sudani: 'Irak'ın İran'ın güvenliğini tehdit eden bir saha olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz' Irak Başbakanı Sudani: 'Irak'ın İran'ın güvenliğini tehdit eden bir saha olarak kullanılmasına izin vermeyeceğiz' İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Irak Başbakanı Sudani'den Tahran'da ortak basın toplantısı İran Cumhurbaşkanı Reisi ve Irak Başbakanı Sudani'den Tahran'da ortak basın toplantısı

Son Dakika 3. Sayfa İran, Irak ile kara sınırlarını kapattı - Son Dakika

Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement