Son Dakika Haberleri: İran, Trump'a Rağmen 2 Bin Kilometre Menzile Sahip Füzeyi Canlı Yayında Fırlattı!
BBC

İran, Trump'a Rağmen 2 Bin Kilometre Menzile Sahip Füzeyi Canlı Yayında Fırlattı!

25 gün önce

İran, Trump'ın BM'de yaptığı eleştirilere aldırmadan balistik füze denemesi yaptı. 2 bin kilometrelik menzile sahip olan füzenin fırlatılması devlet televizyonundan yayınlandı.

İran, orta menzilli yeni füzesinin denemesini başarıyla gerçekleştirdiğini açıkladı.

Yaklaşık 2 bin kilometrelik bir menzile sahip olan Horamşehr adlı füzenin fırlatılması devlet televizyonundan yayınlandı. Denemenin ne zaman yapıldığı ise açıklanmadı.

ABD Başkanı  Donald Trump, Salı günü  Birleşmiş Milletler'de yaptığı konuşmada,  İran'ın füze programını ve 2015 nükleer anlaşmayı eleştirmişti.

İran  Cumhurbaşkanı  Hasan Ruhani de Cuma günü yaptığı açıklamada, "caydırıcılığı" artırmak amacıyla askeri güçlerini pekiştireceklerini söylemişti.

İran'ın yeni geliştirdiği Horamşehr füzesi ilk olarak Cuma günü  Tahran'da düzenlenen askeri törende kamuoyuna gösterildi. Devlete ait Press TV, bu füzenin birden fazla savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.

ABD, Temmuz ayında balistik füze programı ve "terör örgütlerine verdiği destekten" dolayı  İran'a bir dizi yeni yaptırım uygulamaya başladı.

ABD ayrıca Ocak ayında da  İran'ın yaptığı bir füze denemesinin ardından yeni yaptırımlar yürürlüğe sokmuştu.  ABD'ye göre, bu denemeler 2015 tarihli nükleer anlaşmanın ruhuna aykırılık taşıyor.

Trump'ın  15 Ekim'de Kongre'ye  İran'ın nükleer anlaşmaya uyumlu davranıp davranmadığıyla ilgili değerlendirmesini ve anlaşmanın yürürlükte kalıp kalmayacağına yönelik tavsiyesini bildirmesi öngörülüyor.
BBC

Ebru Şallı ve Evli Sevgilisi Uğur Akkuş Aynı Otelde Yakalandı 'Yemekteyiz' Yarışmasının Aykırı Yarışmacısı Serhan Efe Diskalifiye Edildi
Gökhan-Hakan Özoğuz Kardeşler, Kazdağları'nda Tarla Aldı