İranlı ünlü yönetmen Penahi cezaevinde açlık grevine başladı - Son Dakika

İranlı ünlü yönetmen Penahi cezaevinde açlık grevine başladı

02.02.2023 18:34
İranlı ünlü yönetmen Penahi cezaevinde açlık grevine başladı

İran'da tutuklu ünlü yönetmen, senarist ve yapımcı Cafer Penahi açlık grevine başladı.

İran'da tutuklu ünlü yönetmen, senarist ve yapımcı Cafer Penahi açlık grevine başladı.

İran İnsan Hakları Aktivistleri Ajansına (HRANA) göre, başkent Tahran'daki Evin Cezaevi'nde tutuklu bulunan Penahi, Yargıtay kararına rağmen yetkililerin tutukluluk süresini uzatması ve geçici serbestlikten faydalanamaması nedeniyle açlık grevine başladığını duyurdu.

Penahi, İran'da protestoculara karşı güç kullanımını eleştiren bildiriyi imzaladığı gerekçesiyle geçen yıl temmuzda tutuklanmıştı.

İranlı ünlü yönetmen 2010'da da bir yıl önceki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra çıkan olaylara destek verdiği gerekçesiyle 6 yıl hapis cezasına çarptırılmış, ayrıca 20 yıl boyunca film yapımcılığı, medyaya röportaj vermesi ve yurt dışına çıkışı yasaklanmıştı.

Uluslararası festivallerden birçok ödül kazanan Penahi, filmlerinde İran toplumunda sınıflar arasındaki farkları çarpıcı şekilde anlatmasıyla biliniyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Tahran cuma imamı, petrolün İran ekonomisi için bir tür 'musibet' olduğunu söyledi Tahran cuma imamı, petrolün İran ekonomisi için bir tür 'musibet' olduğunu söyledi İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Ummanlı mevkidaşı ile ikili ilişkileri görüştü İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, Ummanlı mevkidaşı ile ikili ilişkileri görüştü İran: Uluslararası Adalet Divanının kararı, ABD'nin haksızlığını teyit etti İran: Uluslararası Adalet Divanının kararı, ABD'nin haksızlığını teyit etti

Son Dakika Güncel İranlı ünlü yönetmen Penahi cezaevinde açlık grevine başladı - Son Dakika


Advertisement