İş Güvenliği Uzmanı Soma'daki İncelemelerini Tamamladı - Son Dakika

İş Güvenliği Uzmanı Soma'daki İncelemelerini Tamamladı

19.05.2014 12:34

İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, 301 kişinin ölümünün tamamen ihmal ve güvenlik önlemlerinin basite alınmasından kaynaklandığını belirtti.

Soma’da 13 Mayıs günü meydana gelen ve 301 işçinin hayatını kaybettiği maden faciasının ardından bölgeye giderek incelemelerde bulunan Ayyıldız Group Yönetim Kurulu Başkanı ve İş Güvenliği Uzmanı Muharrem Demirbilek, 301 kişinin ölümünün tamamen ihmal ve güvenlik önlemlerinin basite alınmasından kaynaklandığını belirtti.

Zamanında alınmayan basit tedbirlerin bugün yüzlerce ocağın sönmesine ve milyonlarca kişinin yüreğinin sızlamasına neden olduğunu belirten Demirbilek, "Madende yaklaşık 10 gündür kademli olarak içerisinin ısısı artmasına rağmen durumun müdahale edilmemesi vahameti ve iş güvenliği konusundaki garabeti ortaya koyuyor." dedi.

"FACİADA BİR ZAAF DEĞİL, ZAAFLAR ZİNCİRİ VAR"

Facianın ardından ekibi ile Soma’ya giderek maden kazasının yaşandığı bölgede incelemelerde bulunan Ayyıldız İş Sağlığı ve Güvenliği’nin sahibi ve İş Güvenliği Uzmanı TSE-EOQ Baş Denetçisi Muharrem Demirbilek izlenimlerini aktardı. 30 Haziran 2012’de yayımlanan ‘İş Sağlığı ve İş Güvenliği Kanunu’nun öneminin bu olayla bir kez daha ortaya çıktığını belirten Muharrem Demirbilek, “Maden ocaklarında alınması gereken tedbirler açık ve net bir şekilde ortada. Gerek firma sahibi, gerekse bazı yetkililer halen alması gereken önlemler konusunda muğlak ifadeler kullanıyor. Burada bir zaaf değil zaaflar zinciri var” diye konuştu.

"HERKES FARK ETTİ, YETKİLİLER FARK ETMEDİ Mİ?"

750 kişinin çalıştırıldığı bir maden ocağında alınması gereken tedbirlerin adeta geçiştirildiğinin görüldüğünü ve bundan sonra gerek işletmelerin gerekse bakanlıkların acil durum senaryolarını mutlaka gözden geçirmeleri gerektiğini belirten Demirbilek, “Yaklaşık 10 gün öncesinden başlayan ve yangına bağlı ısınmayı herkesin fark ettiği halde yetkililer fark etmedi mi?” diye konuştu.

"FACİA GELİYORUM DEMİŞ"

Bölgeye Ayyıldız İş Sağlığı ve Güvenliği olarak gittiklerini ve kendisi ile birlikte İş Güvenliği Uzmanı arkadaşı Hüseyin Ayaz'ın çalışma yaptığını belirten Muharrem Demirbilek "Olaydaki ortak kanımız 'Facia geliyorum' demiş. Hatta birden de gelmemiş. Isısını yükselte yükselte gelmiş. Ama bu mesaj ya dikkate alınmamış ya da önemsenmemiş" dedi.

"O ANDA MÜDAHALE ETMİŞ OLSALARDI ŞU ANDA 301 ŞEHİDİMİZ OLMAYACAKTI"

Ocaktan sağ kurtulanlarla görüştüğünü ve herkesin patlama öncesi yangına bağlı ısı yükselmesini fark edip yetkililere ilettiği halde gerekli tedbirin alınmadığını belirttiğini kaydeden İş Güvenliği Uzmanı ve TSE EOQ Baş Denetçisi Muharrem Demirbilek,”Çalışanlar artan ısıyı fark ediyor. Isı tespit edildikten sonra buradaki görevli arkadaşlar yanmanın yerini bulup o anda müdahale etmiş olsalardı şu an 301 maden şehidimiz olmayacak ve bu facia önlenebilecekti. Isınmadan ve gazın da yoğunlaşmasından dolayı patlama gerçekleşmiş."

"PEK ÇOK ÖNLEM MAALESEF ALINMAMIŞ"

"Yasaya göre işveren çalışanının her türlü güvenlik önlemini almak zorunda. Bu kanun tarafından belirlenmiş. 750 kişiyi böyle bir durumda sihirbaz olarak çıkarmak mümkün olmadığı halde en kötü durum senaryosuna göre acil eylem planları hazırlanmalıydı. Ancak görüyoruz ki pek çok önlem maalesef alınmamış." dedi.

"VERİLEN HİÇBİR CEZA MADEN ŞEHİTLERİNİ GERİ GETİREMEZ"

Yaşanan acının ardından sorumlu bulunanlara verilen hiçbir cezanın kaybolan 301 canı geri getiremeyeceği gibi yaralanan 486 kişinin yaşadıklarını unutturamayacağını belirten Muaharrem Demirbilek, "Ülkemizi yasa boğan bu olayın yaşanmaması en büyük arzumuzdu. Bugünden sonra bir daha böyle acının yaşanmaması en büyük temennimiz. Fakat bu temennin gerçekleşmesi için başta işveren ve bakanlıklar olmak üzere herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Çalışan kardeşlerimiz iş güvenliğinin sağlanmadığı durumlarda şikayet etmekten çekinmesinler. Bunun yanında yasa ve yönetmeliklerde de acilen bazı düzenlemelerin yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Her kurumda 3 ayrı acil durum planı var. Bize göre Acil Durum Planlamaları tek isim altında toplanıp yıllık aktif hale getirilmeli.

"TEDBİR ALMADA SINIFTA KALDIK"

Türkiye olarak, Marmara Depreminden sonra kurtarmada çok iyi hale geldik fakat tedbir almada sınıfta kaldık. Gerek yer altı gerekse yer üstü kaynakları bizim milli servetimiz. Bunlar elbette işlenip ekonomiye kazandırılmalı. Fakat böyle değil, gerekli önlemler alınarak. Madenleri kapatmak çözüm değil, çözüm gerekli iş güvenliklerini alarak çıkarmak” diyerek bu acı olaydan herkesin üzerine düşen dersi çıkarması gerektiğini belirtti.

İş Güvenliği Uzmanı Soma'daki İncelemelerini Tamamladı

Son Dakika Güncel İş Güvenliği Uzmanı Soma'daki İncelemelerini Tamamladı - Son Dakika


YORUMLAR (1)
  • ALİ OSMAN ŞENGUL: TÜRKİYE DEKİ KANALLARA BAKIYORUM BİR OLAY OLUYOR OLAYDAN SONRA HERKES ÇIKIP AHKAM KESİYOR, HERKES HER ŞEYDEN ANLIYOR. YA MADEM HERŞEYDEN ANLIYORSUNUZ DA NEDEN ADAM ÖLMADEN KİMSE KONUŞMUYOR. BENCE HEPİNİZ HİÇ BİR ŞEYDEN ANLAMIYORSUNUZ SADECE KANALLARDA ZAMAN DOLDURACAK PROGRAMLAR PEŞİNDESİNİZ. Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır

Son Dakika

'2021 Yılı Yatırım Programı' Resmi Gazete'de yayımlandı! En çok ödeneği ulaştırma-haberleşme ve eğitim sektörü aldı ABD'de çocuk istismarından tutuklandığı iddia edilen Doç. Dr. Abdüssamed Köse, Marmara Üniversitesi'nden istifa etti TRT spikerinden sosyal medyaya bomba gibi düşen Mesut Özil sorusu Arınç'tan saldırıya uğrayan Selçuk Özdağ'la ilgili açıklama: Bu kişileri azmettirenler asli failler gibi yargılanmalı Çantadan çıkan cansız bedenin kimliğini 'perdeli parmak' belirledi Son Dakika: Türkiye'de 15 Ocak günü koronavirüs nedeniyle 169 kişi vefat etti, 8 bin 314 yeni vaka tespit edildi Hesabındaki paralar buhar olunca Ebru Polat, çılgına döndü! Gerçek sonradan ortaya çıktı Ankara Şehir Hastanesi Başhekimi Surel: Aşılananlarda ciddi bir yan etki görülmedi