Son Dakika Haberleri: İshale Karşı Muz ve Leblebi

İshale Karşı Muz ve Leblebi

5 yıl önce

Muz, tuzlu çubuk ve leblebi gibi yiyecekler, yaz mevsiminde daha sık görülen ishale karşı doğal bir ilaç görevi görüyor.

İshale Karşı Muz ve Leblebi, System.String[]
Muz, tuzlu çubuk ve leblebi gibi yiyecekler, yaz mevsiminde daha sık görülen ishale karşı doğal bir ilaç görevi görüyor.

Yaz mevsiminde daha sık görülen ishaller, enfeksiyonlara bağlı oluşabildiği gibi besinlere bağlı olarak da ortaya çıkıyor. Karpuz, kavun, kayısı, acı biber gibi yiyeceklerin fazla miktarda tüketilmesi nedeniyle barsak dengesi bozuluyor. Bu ishaller en fazla 24-48 saatte düzeliyor.

İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Cengiz Boğa, besin kaynaklı ishallere karşı yenecek besinler hakkında bilgi vererek "Muz, tuzlu çubuk kraker, leblebi, asidi kaçmış kolalı içecekler, çay, kahve, yoğurt, peynir ve ayran tüketmek basit ishali önler" dedi.

Boğa, ishallerin çoğunda antibiyotik tedavisinin gereksiz olduğunu, ciddi mikrobik enfeksiyon yoksa destek tedavisinin yeterli olduğunu söyleyerek, bazı ishallerin 1,5 aydan uzun sürdüğüne vurgu yaptı. Bu durumda ishalin neden uzadığının araştırıldığını belirten Dr. Boğa, "Böyle bir hastada mutlaka bakteriyel olmayan emilim bozuklukları ya da başka hastalıkların araştırılması gerekiyor. Çeşitli testler yapılmalı, endoskopi uygulanmalıdır" diye konuştu. Boğa, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İshal sırasında ilaçların etkinliğinin azaldığını da unutmamak gerekiyor. Kronik ağır ishali olanlarda bu sorun yaşanıyor. Tansiyon hastalarına, ishal olduklarında tansiyonlarının takip edilerek var olan ilaçlarını kullanmaları öneriliyor. Tansiyon seviyesi normalse ilaç alması isteniyor." - ADANA


Adnan Oktar Hakkında Şikayet Yağıyor, RTÜK İnternetten Yayın Yaptığı İçin Dokunamıyor Kuaföre Giden Annesi Tarafından Otomobilde Bırakılan Çocuk, Boğulmaktan Son Anda Kurtuldu
Rusya'dan Afrin Operasyonunun Seyrini Değiştirecek Yalanlama: Askerlerimizi Çekmedik!