Işid'in Musul'u İşgalinin Kronolojisi - Son Dakika

Işid'in Musul'u İşgalinin Kronolojisi

17.10.2016 23:07

Irak ordusu ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u Haziran 2014'te adeta kaçarak terk etti.

Irak ordusu ülkenin en büyük ikinci kenti Musul'u Haziran 2014'te adeta kaçarak terk etti.

Gerçek anlamda bir direnişin yaşanmadığı Musul kenti, 10 Haziran'da terör örgütü IŞİD'in eline düştü. Arkasına bakmadan kaçan Irak ordusu, geride ağır mühimmatların olduğu tam bir cephane bıraktı.

IŞİD ise bu silahları ele geçirerek Musul'u örgütün geçilmez kalesi haline getirdi.

Türkiye ve Suriye sınırına yakın, Irak'ın kuzeyinde bulunan Musul kenti stratejik bir öneme sahip. Kent aynı zamanda petrol zengini Ninova eyaletinin başkenti konumunda ve bir buçuk milyon nüfusuyla Irak'ın en büyük ikinci kenti. Ancak on binlerce Musullu ordunun bozguna uğraması ve kentlerinin teröristlerin eline geçmesiyle Erbil'e göç etti.

"İlk önce askerleri arkalarında bırakan komutanlar kaçtı. Rütbeliler olmadan askerler ne yapabilir? Kenti ele geçirecekler. Komutanlar cezalandırılmalı."

Sünniler kentin çoğunluğunu oluşturuyor. Petrol zengini Musul'da Kürtler, Türkmenler ve Şiilerin yanı sıra Hristiyan azınlık da bulunuyor.

Kentte kalan Hristiyanlar din değiştirme veya IŞİD'e haraç verme baskısı nedeniyle göç etmiş. Geriye kalan büyük çoğunluk Sünni Araplar olmuş.

Suriye ve Irak'ın bir bölümü üzerinde hükümdarlığını kuran IŞİD terör örgütü, 29 Haziran 2014'te Musul'da halifelik ilan etti.

Videolara yansıyan bu görüntülerde IŞİD'in lideri olduğunu söyleyen Ebu Bekir El Bağdadi Musul'daki bir camide bölgede bundan sonra şeriat kanunlarının geçerli olduğunu duyurdu.

IŞİD, Temmuz 2014'de Şii türbelerini ve kutsal mekanları hedef aldı. Terör örgütü militanları Yunus peygamberin türbesinin bulunduğu cami ve Hz. Adem'in üçüncü çocuğu olduğu belirtilen Şit'in türbesini dinamitle havaya uçurdu.

Irak'tan son haber;(IŞİD)Yunus Peygamberin türbesini yıktı..! pic.twitter.com/Xm0bqniCQq— T.C.nafile zade (@nafilezade) 6 juillet 2014

Örgüt, Şubat 2015'te de Musul Müzesi'nde bulunan binlerce tarihi eseri kazma ve balyozlarla paramparça ettiği görüntüleri sosyal medya üzerinden yayınladı.

"husnumahalli: Işid 2-3 bin yıllık Musul Müzesi'nin tüm eserlerini kırdı görüntülerini yayınladı. pic.twitter.com/jZHaGhQH07" ÇALAMADIKLARIDIR— diablo diablo (TCDiablo3) 28 février 2015

Auteur:

Tags:Gepost: 17 oktober 2016

Işid'in Musul'u İşgalinin Kronolojisi

Kaynak: Euronews.com

Son Dakika Dünya Işid'in Musul'u İşgalinin Kronolojisi - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Sinan Engin'den çarpıcı iddia: Bu açıklamalara göre yönetimin Terim'i göndermesi lazım Erzurum-G.Saray maçı sonrası, Erman Toroğlu hakem Arda Kardeşler'e patladı: Midem bulanıyor TEM Otoyolu Bolu Dağı Tüneli yeniden trafiğe kapatıldı Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan Hollandalı parlamenter Wilders'ın skandal paylaşımına tepki: Avrupa'nın ezik ırkçıları yine kendini gösterdi Manisa'da halkı tedirgin eden görüntü! Fay hattında dev yarıklar oluştu Nihat Hatipoğlu'ndan "Otelinde içki satılıyor" iddiasına yanıt: Asla satılmadı, aklınızca benden intikam aldınız İngiliz polisi bir yıl önce çalınan 26 milyon TL değerindeki Çin vazosunu ele geçirdi Başkent'teki uyuşturucu ticaretinin yüzde 70'ini elinde tutuyordu: Firari baron kıskıvrak yakalandı