IŞİD, İngiltere'de Ölümcül Siber Saldırılar Planlıyor - Son Dakika

IŞİD, İngiltere'de Ölümcül Siber Saldırılar Planlıyor

17.11.2015 12:56
IŞİD, İngiltere'de Ölümcül Siber Saldırılar Planlıyor, System.String[]

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, Paris'te 132 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırıların ardından IŞİD'in İngiltere'ye de büyük siber saldırılar planladığını öne sürdü.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, IŞİD örgütünün ülkeye ölümcül siber saldırılar planladığını açıklayacak.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ İKİ KATINA ÇIKIYOR

İngiliz yayın kuruluşu BBC'nin aktardığına göre İngiliz bakan, bugün Ada'nın istihbarat teşkilatlarından biri olan Birleşik Krallık Hükümet İletişim Merkezi'nde (GCHQ) terörle mücadele için ayrılacak bütçe hakkında açıklamalarda bulunacak. Maliye Bakanı Osborne, Fransa'nın başkenti Paris'te 132 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırıların ardından IŞİD'in İngiltere'ye de büyük siber saldırılar planladığını açıklayacak. George Osborne, siber saldırılara ilişkin güvenlik önlemlerinin iki kat arttırılması için de 2020 yılına kadar 1 milyar 900 milyon Sterlin bütçe ayrılmasına karar verdi.

BİR ÇOK İNSAN YAŞAMINI YİTİREBİLİR

Osborne, bilgisayar korsanlarının, elektrik, hava kontrol ve hastanelerin iletişim sistemlerine planladığı siber saldırılarının gerçekleşmesi halinde birçok can kaybının yaşanabileceğini belirtti. Öte yandan, İngiltere Başbakanı David Cameron da dün Antalya'daki G20 Zirvesi'nde, ülkenin istihbarat teşkilatlarına yönelik bütçeyi artıracağını duyurmuştu.

ADA'DA GÜVENLİK ÖNLEMLERİ YOĞUNLAŞTIRILIYOR

Geçen hafta Paris'te meydana gelen terör saldırıları, İngiltere'de de güvenlik önlemlerinin yoğunlaştırılmasına neden oldu. İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, Paris benzeri muhtemel saldırılara önlem olarak büyük şehirlerde, polis memurlarının şüpheli kişilere müdahale edebilmesi için silah kullanma yetkilerinin verildiğini açıkladı.

Söz konusu karara ana muhalefet İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn'den ise tepki geldi. Corbyn, verilen yetkinin, tehlikeli ve amaca zarar verebilecek bir yöntem olduğunu belirtti.

Bu arada, bugün İngiltere'nin başkenti Londra'daki Wembley Stadyumu'nda oynanacak İngiltere – Fransa hazırlık maçında da statta silahlı polis memurlarının görev alacağı öğrenildi.

BELÇİKA İÇİŞLERİ BAKANI: BELÇİKA'DA DA SALDIRILAR OLABİLİR

Paris saldırılarının Brüksel bağlantılı olduğu ortaya çıkmasının ardından Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon Belçika'da muhtemelen bir saldırı konusunda uyardı. Jambon, olayların Brüksel'in Molenbeek semtinde ateşlendiğini ve radikal düşünceli gençlerin orada terör planları yaptığını söyledi. Molenbeek semtinde ciddi bir 'temizlenme' olacağını söyleyen Jambon, muhtemel operasyon sinyalini verdi.

De Morgen gazetesine konuşan İçişleri Bakanı Jan Jambon çarpıcı açıklamalarda bulundu. Jan Jambon Fransalı yetkililer ile görüşmelerinin olumlu geçtiğini ve 3 konuda anlaşma sağlandığını söyledi. Jambon, "Fransız yetkililerle illegal silah ticaretini, Schengen bölgesini ve uçak firmalarıyla kişisel bilgi alışverişinin sağlanması gibi konular hakkında çalışmalarda bulunulacak. Ne yazık ki bazı ülkeler bu bilgi alışveriş konusunda aynı hassasiyette değil." şeklinde konuştu.

Paris saldırısıyla ilgili Fransız parlamentosunda konuşan Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, saldırının Suriye ve Belçika'da hazırlandığını söylemesinin ardından bütün gözler Belçika'ya çevrildi. Bu konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Jambon, "Güvenlik güçlerimizin hata yaptığını düşünmüyorum. Teröristler sadece Fransa'yı bir hedef olarak görmüyorlar onlar için bütün dünya bir savaş alanı." dedi.

"HUKUKU ASKIYA ALAMAYIZ"

Paris saldırganlarının Belçika'dan araç kiralamalarına ilişkin görüşlerini beyan eden Jambon, hukukun üstünlüğünden bahsetti. Jambon, "Eğer Suriye'den pişman olup dönen birisi varsa hukukun karşısında gelir ifade verir. IŞİD'e katılıp sonra tekrar Belçika'ya dönen vatandaşların hukuken tekrar hayatına istedikleri gibi devam etme hakları var. Eğer hakim bu insanların suçsuz olduğuna karar vermişse saygı duymak gerekiyor. Eğer yargılanmadıysan araba kiralama hakkın var. Bizim datalarımızda dikkat ettiğimiz isimler var ama hepsi değil." diye konuştu.

IŞİD, İngiltere'de Ölümcül Siber Saldırılar Planlıyor
IŞİD, İngiltere'de Ölümcül Siber Saldırılar Planlıyor

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Dünya IŞİD, İngiltere'de Ölümcül Siber Saldırılar Planlıyor - Son Dakika Dünya


YORUMLAR (16)
  • eskr: fransa ile rusya Hollanda Amerika İngiltere çin Müslüman rumuzlu terör örgütleri üzerinden savaşıyorlar sömürge yaptıkları Osmanlının çocuklarını daha bir yüzyıl daha sömürmek için arkadaşlar olan bu yanılmıyalım pkk pyd dhkpc ışıd hepsi bunlara hizmet vermekte uyandı artık türkün çocuğu siz gidin kendinize başka öküzler bulun artık cancazım. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bilim Kurulu üyesi Prof. Özlü, 'Yüz yüze eğitim 15 Şubat'ta başlar mı?' sorusunu yanıtladı, 4 tehdidi sıraladı WhatsApp'ta virüs alarmı! Tüm kontrolü ele geçiriyor 6,5 ayda 41 kilo veren Damla Ersubaşı'dan estetik iddialarına yanıt Kurgu videoyla duygu sömürüsü yapan Youtuber Fariz, adli kontrol tedbirleriyle serbest bırakıldı Joe Biden yönetiminden Türk hamlesi! ABD'nin kritik bakanlıklarına 3 Türk kadın atandı Kısıtlamalarda gevşeme olacak mı? Bilim Kurulu, koronavirüs tedbirleri ve aşılama gündemiyle toplandı MAK araştırmadan yılın ilk anketi! MHP ve HDP baraj altı kaldı, İYİ Parti'deki yükseliş dikkat çekti Kuyumculardan altına yatırım yapanları heyecanlandıracak tahmin: Bu yıl rekor kıracak