IŞİD, Irak'ta Kadın Sünneti Fetvası Verdi - Son Dakika

IŞİD, Irak'ta Kadın Sünneti Fetvası Verdi

24.07.2014 16:50

"Hilafet" ilan eden terör örgütü IŞİD, Musul'daki 11 ila 46 yaşında tüm kadın ve kız çocuklarının sünnet edilmesi gerektiğini söyleyen fetva yayınladı.

IŞİD Musul'daki kadın ve kız çocuklarının sünnet edileceğine dair bir fetva yayınladı. BM'nin duyurduğu fetvanın 4 milyon civarında kadın ve kız çocuğunu etkileyeceği tahmin ediliyor.

"HERKES SÜNNET EDİLECEK"

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) bir fetva yayınlayarak Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'daki 11 ila 46 yaş arasındaki bütün kadın ve kız çocuklarının sünnet edileceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler'in Irak'ta insani yardımdan sorumlu görevlisi Jacquelin Badcock fetvayı bugün öğrendiklerini İsviçre'nin Genevre kentinde açıkladı.

BM'nin duyurduğu fetvanın 4 milyon civarında kadın ve kız çocuğunu etkileyeceği tahmin ediliyor.

KADIN SÜNNETİ NEDİR?

Kadın sünneti Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü ve çeşitli devletler tarafından genital sakatlama olarak adlandırılmaktadır. Dünya Sağlık Örügütü'ne göre 4 tipi bulunan kadın sünnetinde, cinsel zevk veren klitoris ve prepuslalar alınıyor veya dağlanıyor. Bazen vajina dudakları da kesiliyor, ki buna "firavun sünneti" deniyor. Cinsel organın büyük bölümü dikiliyor.

Genelde 8-14 yaşındaki kızlara uygulanıyor. Amaç, kadının cinsel isteğini küçük yaşta asgariye indirmek ve cinsel ilişkiye girmekten soğutmak. Böylece evlenene kadar bakire kalmasını ve evlendikten sonra da eşine sadık olmasını sağlamak. Cinsel organı daha sıkı dikilen kızın başlık parası yüksek oluyor.

30 ÜLKEDE KADIN SÜNNETİ UYGULANIYOR

Sudan, Somali ve Eritre başta, Kuzey ve Orta Afrika’da yaklaşık 30 ülkede kadın sünneti uygulanıyor. Bu bölgedeki kadınların %72-99’u sünnetli. Latin Amerika, Ortadoğu Doğu ve Hindistan’da bazı Müslüman topluluklar da yaygın.

YORUMLAR (37)
  • matkap: ABD VE İSRAİL'İ YERYÜZÜNDEN SİLECEKSİN, DÜNYA GÜLLÜK GÜLİSTANLIK OLACAK. ASIL BARIŞ OZAMAN GELECEK. Cevap Yaz 9 3 Yayından Kaldır
  • baz: bu köpekleri kadınlar vurunca cennete gidemiyorlarmış ypg li kadın savaşçıların dediğine göre ama onları gebertenlerin çoğu ypg li kadın nişancılar yani ne yoluna gittiklerini siz söyleyin:))) çatışmaya girmeden kadınları görünce yalvarıyorlarmş başınızı puşi ile kapatın diye hey ALLAHIM okuduğumda çok güldüm Cevap Yaz 24 3 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız
500
Pençe-Kilit şehidinin arkadaşına sorduğu namaz sorusu yürek sızlattı: Üzerimiz pisleniyor, sıkıntı olmaz değil mi? Pençe-Kilit şehidinin arkadaşına sorduğu namaz sorusu yürek sızlattı: Üzerimiz pisleniyor, sıkıntı olmaz değil mi? Irak, Haziran'da 101 Milyon Varil Ham Petrol İhraç Etti Irak, Haziran'da 101 Milyon Varil Ham Petrol İhraç Etti BM Libya Özel Temsilcisi Williams, Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin basılmasını kınadı BM Libya Özel Temsilcisi Williams, Tobruk'taki Temsilciler Meclisinin basılmasını kınadı
Kaynak: Haberler.Com

Son Dakika Güncel IŞİD, Irak'ta Kadın Sünneti Fetvası Verdi - Son Dakika

Bu haber Haberler.Com tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Haberler.Com tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Haberler.Com kurumudur.

Advertisement