Son Dakika Haberleri: Işıkları Bir Saat Kapatın!

Işıkları Bir Saat Kapatın!

2 yıl önce

WWF-Türkiye'nin 'Dünya Saati' etkinliği 24 Mart Cumartesi gerçekleşecek.

Işıkları Bir Saat Kapatın!, System.String[]

WWF- Türkiye'nin başta iklim değişikliği olmak üzere dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 2007'den beri tüm dünyada gerçekleştirdiği Dünya Saati (Earth Hour) etkinliği, bu yıl 24 Mart Cumartesi günü 20.30-21.30 saatleri arasında yapılacak. Bu yıl "biyolojik çeşitlilik ve dünyaya bağlan" temasıyla düzenlenen etkinlik kapsamında bir saat boyunca birçok önemli yapı ve mekânda ışıklar sönecek.

Çevre sorunlarına ve doğaya dikkat çekmek amacıyla WWF tarafından küresel düzeyde her yıl gerçekleştirilen en büyük çevre hareketi olan "Dünya Saati" bu yıl 24 Mart Cumartesi günü 20.30 – 21.30 saatleri arasında yapılacak. Türkiye'de WWF-Türkiye (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) öncülüğünde gerçekleştirilecek olan "Dünya Saati 2018", biyolojik çeşitliliği korumayı ve insanın doğayla uyum içinde yaşadığı bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bu yılki teması "biyolojik çeşitlilik ve dünyaya bağlan" olarak belirlenen etkinliğe geçen yıl 187 ülke ve bölgeden milyonlarca insan katıldı. 350'den fazla ünlü kişi ve kanaat önderi de etkinliği destekledi. Dünya çapında 3.000'den fazla anıtsal yapının ışıkları söndü. Türkiye'de Boğaz Köprüleri, Topkapı Sarayı, Ayasofya Müzesi, Milli Saraylar, Galata Kulesi ve Efes Antik Kenti gibi tarihi yapı ve mekânların yanı sıra geçen yılki etkinliğe Beşiktaş, Bursaspor, Fenerbahçe ve Galatasaray spor kulüpleri de stadyum ışıklarını kapatarak katıldılar. Etkinliğe bu yıl da yüksek bir katılım bekleniyor.

Ayrıca "Dünya Saati" geçen senelerde olduğu gibi farklı grup etkinlikleriyle de desteklenebiliyor. Etkinlik düzenlemek isteyen katılımcılar www.dunyasaati.org adresine girerek etkinliğini haritada işaretleyebilecek, aynı şehirde dünya için harekete geçmek isteyen kişilerin bir araya gelmesini sağlayacak. Etkinlikler WWF-Türkiye'nin sosyal medya hesaplarından paylaşılacak. Ayrıca binlerce insan #DünyaSaati etiketiyle sosyal medya hesaplarından paylaşımlar yapacak.

DOĞAYLA UYUM İÇİNDE OLMAK İÇİN 5 ADIM!

WWF – Türkiye Genel Müdürü Aslı Pasinli bütün doğaseverleri Dünya Saati 2018'e katılmaya davet ederek şunları söyledi:

""Kentlerde yaşasanız bile dünyaya bağlanmak mümkün! Biz bunun için herkese beş adım tavsiye ediyoruz. Öncelikle atığınızı, özellikle de doğada çözülmesi yüzyıllar süren tek kullanımlık plastik malzeme kullanımını azaltın. Yaşadığınız yerde bitki ve çiçek yetiştirerek hem hayatınızı hem de çevrenizi renklendirin. Doğa yürüyüşlerine gidin; toprağı ve ağaçları hissedin, temiz havayı ciğerlerinize çekin. Yemeklerinizde sürdürülebilir, yani mevsiminde, yerel ve avlanması yasak olmayan besinleri tercih edin. Mümkünse yemek atıklarınızı kompostlaştırarak tekrar toprağa kazandırın. Ve harekete geçin… İster plajları temizlemek için bir etkinlik düzenleyin, ister etrafınızdaki insanları geri dönüşüm konusunda teşvik edin, isterseniz dünyamızı korumaya yardım etmek için bir dilekçe imzalayın. Dünyaya bağlanın ve onu korumak için bir şeyler yapın."
Muhsin Yazıcıoğlu'nun Ölümüyle İlgili Skandal İtiraf: Eğitimimiz Yoktu! Sokakta Üst Araması Yapan 2 Polis, Hırsızlıktan Tutuklandı

"İntiharımızdan Kimse Sorumlu Değildir" Dedikten Sonra İmam ve Eşi Ölü Bulundu