Son Dakika Son Dakika Son Dakika
İsimleri Hayat Ağacı'nda Yaşayacak - Son Dakika

İsimleri Hayat Ağacı'nda Yaşayacak

Denizli Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarını bağışlayan ailelere plaket verildi.

İsimleri Hayat Ağacı\'nda Yaşayacak
03.11.2014 - 17:02,

Denizli Devlet Hastanesi'nde beyin ölümü gerçekleşen yakınlarının organlarını bağışlayan ailelere plaket verildi. Törende, yakınlarını hatırlayan aileler duygulu anlar yaşarken, organları bağışlanan kişilerin isimleri Organ Bağışı Hayat Ağacı'na yapıştırıldı.

Denizli Devlet Hastanesi'nde, 3- 9 Kasım Organ Nakil Haftası nedeniyle, hastanede beyin ölümü gerçekleşip, nakil konusunda izin veren aileler için plaket töreni düzenledi. Törene Vali Şükrü Kocatepe, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Erhan Uzun, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Gökoğlan, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Cengiz Kılıç, Sağlık Müdürü Mahmut Tekin, organları bağışlanan kişilerin aileleri, organ alan kişiler ve hastane çalışanları katıldı.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Acar, beyin ölümü gerçekleşen hastaların organlarının, yakınları bağış konuşunda ikna edildikten sonra diğer illerden gelen uzmanlarca alınıp, ihtiyacı olan vatandaşlara takıldığını belirterek şunları söyledi:

"Bugün aramızda bulunan insanlar çok önemli bir toplumsal yaramıza el atıp çözüme katkıda bulundu. Bu davranışı gösterebilmek özveri ister, cesaret ister. Şu anda aramızda bulunan aileler çok sevdikleri canları, ciğerleri olan yakınlarının organlarını bağışladı. Onların bu örnek davranışı sayesinde onlarca insan yeniden hayata döndü. Şu anda Türkiye genelinde 60 binden fazla hasta organ bekliyor. Her yıl yaklaşık 4 bin kişi organ bulunamadığı için ölüyor. Organ bağışına çok önem verdiğim için okullarda eğitim veriyoruz."

BAĞIŞ İÇİN DUYARLILIK ÇAĞRISI

Böbrek hastası olan ve 7 yıldır diyalize giren 45 yaşındaki Rukiye Haşhaşlı, bir an önce organ nakline ihtiyaç duyduğunu belirterek, vatandaşların organ bağışı konusunda daha duyarlı olması için çağrıda bulundu. 6 yıl önce beyin kanamasından beyin ölümü gerçekleşen ve organları bağışlanan Yılmaz Aydınlı'nın kardeşi Kızılcabölük Beldesi'nin eski Belediye Başkanı Mehmet Aydınlı konuştu. Aydınlı, ağabeyinin organlarıyla 7 kişinin yeniden hayata tutunduğunu belirterek, organ bağışının önemine değindi. 2 yıl önce böbrek nakli olup sağlığına kavuşan Huriye İlkmen de, hayata yeniden bağlanmanın verdiği mutluluğu yaşadığını, her bireyin organ nakli konusunda duyarlı olması gerektiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından Denizli Devlet Hastanesi'nde 2011 ile 2014 yılları arasında beyin ölümü gerçekleşip organları bağışlanan 9 kişinin ailelerine protokol üyeleri tarafından teşekkür plaketi verildi. Organları bağışlanan kişilerin adları da Organ Bağış Hayat Ağacı'na eklendi. - Denizli

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İsimleri Hayat Ağacı'nda Yaşayacak - Son Dakika


Advertisement