"İşkence Komisyonu Kurulsun" - Son Dakika

"İşkence Komisyonu Kurulsun"

26.11.2012 11:04

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, işkence komisyonu kurulmasını istedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, "işkence ve kötü muameleye ilişkin soruşturmaların adli birimlerce neden yavaş yürütüldüğünün, kolluk kuvvetleri hakkında gelen şikayetlerin neden dikkate alınmadığının, bireysel hak taleplerine karşı kolluk güçlerinin işkence ve kötü muamele uygulamasına neden göz yumulduğunun araştırılması ve incelenmesi amacıyla" Meclis'te araştırma komisyonu kurulmasını istedi.

Tanrıkulu ve arkadaşları tarafından TBMM Başkanlığı'na verilen araştırma önergesinde işkencenin ulusal düzeyde önlenmesi için Seçmeli Protokol'e uygun bir Ulusal Önleme Mekanizması kurulmadığı belirtildi. Önergenin gerekçesinde Avrupa Komisyonu'nun 2012 İlerleme Raporu'nda da Türkiye'nin bu hususta eleştirildiğine işaret edilerek şöyle denildi:

"Bizzat Emniyet Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre Şubat 2005 - Haziran 2010 arasında işkence suçu uyarınca haklarında soruşturma açılan 309 güvenlik görevlisinden sadece ikisi ceza almıştır. 2011 yılında gözaltında beş kişi yaşamını yitirmiştir. 15 kişi ilköğretim veya ortaokulda gördükleri işkence ve kötü muamele sonucu yaralanırken, kolluk güçlerinin işkence veya kötü muamelesi sonucu yaralanan kişi sayısı da 228 kişidir. Aynı yıl içinde cezaevlerinde 41 kişi hayatını kaybederken, 148 kişi de yaralanmıştır. 2012 yılının ilk dört ayında 281 kişi işkence ve kötü muameleye maruz kalmıştır.

İşkenceyle mücadele için Ulusal Önleme Mekanizmasının neden kurulmadığını; işkence ve kötü muameleye ilişkin soruşturmaların adli birimlerce neden yavaş yürütüldüğünü; kolluk kuvvetleri hakkında gelen şikayetlerin neden dikkate alınmadığını; kolluk kuvvetini şikayet eden kişi mağdurken nasıl sanık konuma düşürüldüğünü; işkence suçundan haklarında soruşturma açılan kolluk kuvvetlerine ceza verilmemesi yönünde politika uygulanmasının sebeplerinin neler olduğunu; bireysel hak taleplerine karşı kolluk güçlerinin işkence ve kötü muamele uygulamasına neden göz yumulduğunun araştırılması ve incelenmesi amacıyla bir Meclis araştırmasına ihtiyaç duyulmaktadır." - Ankara

 İşkence Komisyonu Kurulsun

- Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel 'İşkence Komisyonu Kurulsun' - Son Dakika


Son Dakika

İmamoğlu, İstanbul'daki korona toplantısına neden davet edilmedi? Bakan Koca, ilk kez konuştu Başakşehir'in Devler Ligi'ndeki kritik maçı başladı! Canlı anlatım Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan skandal karikatürle ilgili Türkiye'den Fransa'ya nota Akılalmaz olay! Horoz dövüşü baskınına giden polis, horoz tarafından öldürüldü Karabağ'da ateşkesi bozan Ermenistan'dan intikam alındı! Azerbaycan, hedeflerini SİHA'larla böyle vurdu Anketlere göre, seçime 6 gün kala Biden önde, Trump arayı kapatıyor CHP İstanbul İl Başkanı Kaftancıoğlu, Cumhuriyet Bayramı törenini terk etti Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin marketlerinde Fransız ürünleri raflardan kaldırıldı