İski: Tarihi Patrikhane Çeşmesi Restore Edildi - Son Dakika

İski: Tarihi Patrikhane Çeşmesi Restore Edildi

06.07.2022 13:26
İski: Tarihi Patrikhane Çeşmesi Restore Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı (İBB) İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), 19. yüzyıla ait tarihi Patrikhane Çeşmesi’nin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı (İBB) İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ), 19. yüzyıla ait tarihi Patrikhane Çeşmesi'nin restorasyon çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

İSKİ, 19. yüzyıla ait tarihi Patrikhane Çeşmesi'nin restorasyon çalışmalarına ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, İSKİ'nin İstanbul'da tarihi su yapılarını korumayı sürdürdüğü belirtildi. Açıklamada, şöyle denildi:

"Bugüne kadar birçok çeşmenin restorasyon çalışmasını tamamlayan ve suyunu akıtan İdare, Fatih ilçesi Fener semtinde bulunan Patrikhane Çeşmesi'nin de çalışmalarını tamamladı. Yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi'nin karşısında bakımsız bir halde bulunan 19. yüzyıla ait çeşme onarıldı. Sıvalı olan çeşme aynası, temizliği yapılarak açığa çıkarıldı. Yine çeşme haznesinin çöken üst örtüsünün de bakımıyla çeşmenin restorasyonu tamamlandı. Çalışmalar öncesi suyu akmayan tarihi çeşme, suya da kavuştu. Sıcak yaz günlerinde çeşmeyi kullanan ziyaretçiler ile bölge halkı, restorasyon çalışmalarından ve çeşmeden su akmasından memnun olduklarını ifade etti."

YORUMLAR
500
Bayrampaşa'da su borusunun patlaması sonucu caddeyi su bastı Bayrampaşa'da su borusunun patlaması sonucu caddeyi su bastı İSKİ kazısında su borusu patlayınca ev ve iş yerlerini su bastı İSKİ kazısında su borusu patlayınca ev ve iş yerlerini su bastı İbb, Çalışanlarının Maaşlarını İkinci Kez Artırma Kararı Aldı İbb, Çalışanlarının Maaşlarını İkinci Kez Artırma Kararı Aldı
Kaynak: ANKA

Son Dakika Güncel İski: Tarihi Patrikhane Çeşmesi Restore Edildi - Son Dakika

Bu haber ANKA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. ANKA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı ANKA kurumudur.

Advertisement