Islak Mayo İdrar Yollarını Tehdit Ediyor - Son Dakika

Islak Mayo İdrar Yollarını Tehdit Ediyor

24.07.2012 12:30
Islak Mayo İdrar Yollarını Tehdit Ediyor

Sudan çıktıktan sonra mayonuzu hemen değiştirin yoksa idrar yollarında türlü enfeksiyonlara davetiye çıkarabilirsiniz.

Serinlemek ve hoş vakit geçirmek için tatilde bol bol denize ve havuza giriyoruz. Bu kavurucu sıcaklarda zaten başka ne beklenirdi ki? Fakat uzmanlar özellikle de içinde bulunduğumuz bu yaz aylarında sudan çıktıktan sonra ıslak mayo ile kalmamamız, dolaşmamamız ve vakit geçirmememiz gerektiğini hatırlatıyor. "üriner sistem" adını verdiğimiz idrar yollarının herhangi bir bölgesinde ve herhangi bir sebeple enfeksiyon oluşması durumu olan İdrar yolu enfeksiyonlarına adeta davetiye çıkaran ıslak mayo, bakın ne gibi riskler doğuruyor...

En çok çocuklar etkileniyor

Denize girmek, kumdan kaleler yapmak ve plajda vakit geçirmek yazın çocukların en sevdiği aktiviteler. Ancak çocuğunuzun " Nasılsa kendiliğinden kurur" düşüncesi ile saatlerce aynı ıslak mayo ile kalmasına göz yummak ve üzerini değiştirmemek, idrar yolu enfeksiyonunun gelişmesini sağlıyor. Vücut direnci düşük olan çocuğunuz sudan çıktıktan sonra, acilen ıslak mayonun kurusuyla değiştirmeniz bu riski engellemeniz için en iyi yol. Yine iç çamaşırlarının da hava alan cinsten özellikle pamuklu kumaştan olanlarının tercih edilmesinin sağlık açısından önemli. özellikle anne-babalar konuyla ilgili, buradan çok daha detaylı bilgi sahibi olabilirler.

Kadınlar erkeklere göre daha fazla risk altında

Islak mayo ile kalmak, kadınlarda sistit ve türlü idrar yolu enfeksiyonuna neden olmakta. Kadın bedeni anatomik açıdan erkek bedeni ile kıyaslandığında, idrar çıkış yolu idrar torbasından çıkışta çok daha kısa. Bundan ötürü de erkeklere göre enfeksiyon kapma riski daha fazla. Ayrıca kadınlarda özellikle havuza girildiğinde vajinal mantar oluşum riski de var. Psikolojik ve cinsel problemlere neden olabilen vajinal mantar, havuz suyundaki klorun vajen bölgesindeki mantar sporlarının dolaylı yoldan aktif hale gelmesini tetiklemesinden kaynaklanıyor. çünkü klor, vajen florasındaki yararlı bakterilerin yok olmasını sağlıyor. Havuzdan sonra duş alınması ve ıslak mayonun hemen değiştirilmesi gerekliliğinin bir başka nedeni de bu.

Erkekleri de etkiliyor

Özellikle 40 yaşın üzerindeki erkeklerin ıslak mayoyla kalmamaları daha da önemli. Bunun nedeni, prostat büyümesi riski. Ayrıca erkekler de kadınlara göre daha az sıklıkta da olsa uzun süre ıslak mayo ile kaldığında idrar yolu enfeksiyonuna yakalanabiliyorlar. İç çamaşırın kadın ve çocuklarda olduğu gibi hava alan pamuk kumaştan olması avantaj sağlayacaktır. Slip tarzı, testisleri yukarıda toplamaya yardımcı iç çamaşırlar da enfeksiyonlara karşı çok daha etkin. Deniz suyu, hem erkekler hem de kadınlar için enfeksiyon açısından havuz suyuna göre çok daha güvenli.

YORUMLAR
500
Kaynak: Womenist.net

Son Dakika Kadın Islak Mayo İdrar Yollarını Tehdit Ediyor - Son Dakika

Bu haber Womenist.net tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Womenist.net tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Womenist.net kurumudur.

Advertisement