İsmail Koncuk: Atamalarda 3 Yıl Sigorta Şartı Maalesef Devam Edecek - Son Dakika

İsmail Koncuk: Atamalarda 3 Yıl Sigorta Şartı Maalesef Devam Edecek

12.11.2014 13:10
İsmail Koncuk: Atamalarda 3 Yıl Sigorta Şartı Maalesef Devam Edecek, System.String[]

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin ile görüştü.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin ile görüştü. Öğretmen Atamaları Yönetmeliği'nin ele alındığı görüşmede İsmail Koncuk, 3 yıl sigorta şartının aynen devam edeceğini söyleyerek, "Açtığınız davayı kazanmanız lazım. Biz bir şey yapamayız. Çünkü ‘Çerçeve Yönetmelik bizi bağlıyor’ denildi. Dolayısıyla burada tek şansımız açtığımız davayı kazanmaktır. Bu konuda olumlu bir haber veremediğim için üzgünüm. Bu taslağın yakında hazırlanacağını ve uygulanacağını düşünüyorum." dedi.

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkan Koncuk, ‘Öğretmen Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'ni ele almak üzere Müsteşar Tekin ile MEB'de görüştüğünü ifade etti. Görüşmede ayrıca MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu, Rehberlik ve Denetim Bölümü Başkanı Atıf Ala, Türk Eğitim-Sen Genel Sekreteri Musa Akkaş ve Genel Mevzuat ve Toplu Sözleşme Sekreteri M. Yaşar Şahindoğan'ın da hazır bulunduğunu aktaran Koncuk, görüşmenin içeriği ile ilgili şunları aktardı: "Üç yıl sigorta şartının yanlış olduğunu, birçok insanın mağdur olacağını, ‘kesintisiz’ ifadesinin değiştirilmesi gerektiğini söyledim. Müsteşar Yusuf Tekin çerçeve yönetmeliğe rağmen bir yönetmelik hazırlamaları durumunda bunun Devlet Personel Başkanlığı’ndan döneceğini söyleyerek, çerçeve yönetmeliğin iptal edilmeden ellerinden bir şey gelmeyeceğini ve normlar hiyerarşisine aykırı davranamayacaklarını ifade etti. Ben daha önce çıkan yönetmeliklerde çerçeve yönetmelikte olmayan bazı konuların olduğunu, bunu denemelerinde bir sakınca olmadığını söylesem de ikna olmadılar. ‘3 yıl sigorta şartı maalesef aynen devam edecek. Açtığınız davayı kazanmanız lazım. Biz bir şey yapamayız. Çünkü Çerçeve Yönetmelik bizi bağlıyor’ denildi. Dolayısıyla burada tek şansımız açtığımız davayı kazanmaktır. Bu konuda olumlu bir haber veremediğim için üzgünüm. Bu taslağın yakında hazırlanacağını ve uygulanacağını düşünüyorum."

'BİLE BİLE HATA YAPIYORLAR'

Koncuk, en büyük problemin 3 yıl kesintisiz sigorta şartı olduğuna vurgu yaparak, "Bürokratlar bize davayı kazanmaktan başka yol bırakmıyorlar. Çerçeve yönetmeliği delmekten kaçıyorlar, risk almak istemiyorlar. Yani bile bile hata yapıyorlar. Bunu kabul ediyorlar ama çerçeve yönetmelik engelini atlamaya çekiniyorlar." dedi.

'3. BİR İL TERCİHİNDE BULUNABİLECEKLER'

Eşlerin ihtiyaç olan yerde birleşmesi ile ilgili Türk Eğitim-Sen’in teklifinin kısmen kabul gördüğünü de bildiren Koncuk, "Şöyle ki; ihtiyaç olan yer illa eşlerden birinin çalışacağı yer olmayacak. Eşlerin istekleri dikkate alınacak. Mesela eşlerden biri Ankara'da, diğeri Şırnak'ta ise 3. bir il tercihinde bulunabilecekler; mesela Denizli ilini tercih edebilecekler. Düzenleme bu şekilde yapılacak" ifadelerini kullandı.

Koncuk, ikinci il dışı ile yer değiştirenlere geçici bir madde ile isteklerinin dikkate alınmasını talep ettiklerini de kaydederek, "Bu konuda bir değerlendirme yapabileceklerini ifade ettiler" diye konuştu.

"MÜSTEŞAR 'ELEŞTİREBİLİRSİNİZ' DEDİ"

İsmail Koncuk görüşmede, şube müdürlüğünde yargı kararının uygulanmasını isteyerek şunları söyledi: "Bir kanun çıkararak yargı kararını by-pass etmenin doğru olmayacağını ifade ettim. Sayın Müsteşarın B planının kanunla bu işi halletmek olduğunu, bunun yanlış olacağını, hem atananların hem de atanamayanların huzursuz olduğunu, kanun çıksa dahi bunun Anayasa Mahkemesi’nden dönme ihtimali bulunduğunu, Anayasa Mahkemesi’nin, verilen yargı kararını dikkate mutlaka alacağını, bu durumda yaşanan huzursuzluğun devam edeceğini söyledim. Müsteşar Sayın Yusuf Tekin bunu kabul etmedi. Biz de bu konuda Müsteşarı eleştirmeye devam edeceğimizi ifade ettim. Müsteşar ‘Eleştirebilirsiniz’ dedi."

'İLK YIL KADEMELİ BİR ROTASYON UYGULANABİLİR'

Öğretmenlere getirilmesi planlanan rotasyon konusunun da ele alındığını kaydeden Koncuk, rotasyon konusundaki çekincelerini şöyle ifade etti: "Anladığım kadarıyla ilk yıl kademeli bir rotasyon uygulanabilir. İlk yıl 15 yıl, sonra 12 yıl olabilir; ilçe sınırları esas alınabilir; rotasyon uygulanmadan önce isteğe bağlı yer değiştirme hakkı verilebilir. Bu konuda tam bir olgunluk oluşmadığını ve uygulamayla detayların tam netleşmediğini gördüm. Biz uyarılarımızı yaptık."

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, norm kadro fazlası öğretmenlerin 2 yıl kadrosunun bulunduğu okulla ilişkisinin devam etmesini, 2 yıl içinde norma girmesinin mümkün olması halinde norm kadro ile ilişkilendirilmesini, başka okullara görevlendirme yapılmasını, kadrosunun okulunda kalmasını istediklerini kaydederek, "Bunu yapılabileceğini söylediler. Atama yetkisinin Bakanlıkta kalması gerektiğini de bildirdik. Bunun kabul göreceğini düşünüyorum." dedi.

Memur öğretmenlikle ilgili hizmet puanı dikkate alınarak öğretmenliğe atanması tekliflerinin ‘suiistimale açık olur’ gerekçesiyle kabul görmediğini ifade eden Koncuk, "Açıktan atamada kontenjan oranının yüzde 3'e çıkması teklifimiz değerlendirilecek. Alan değişikliğinin bu ay içinde yapılacağını söylediler ancak çerçeve hala belli değil." sözlerine yer verdi.

Şubatta ek bir öğretmen ataması yapılmasını isteyen Koncuk, "Şubatta öğretmen atamasının siyasi bir karar olduğunu ifade ettiler. Ben de Milli Eğitim Bakanı’nın şubat ataması konusunda ısrarcı olması gerektiğini söyledim. Açık kalan kontenjanlara atamayı, boş kontenjan ihtiyaçları doğrultusunda düşüneceklerini ifade ettiler." diye aktardı.

Öğrenim özrü konusunun değerlendirilmesi taleplerinin kabul görmediğini kaydeden Koncuk, "Bu konudaki ısrarımız maalesef sonuç vermedi. Bununla ilgili ‘Parayı veren yüksek lisans yapabiliyor. İstismara açık’ şeklinde bir gerekçe öne sürüldü." dedi.

Genel Başkan Koncuk, temel askerlik süresinin de zorunlu hizmetten sayılması, zorunlu hizmet bölgelerinde memurlukta geçen sürelerin de zorunlu hizmetten sayılması tekliflerinin kabul gördüğünü söyledi.

Görüşmede Fen Liseleri ve Sosyal Bilimler Liselerine öğretmen alımının sınavla olması gerektiğini de belirten Koncuk, "Müsteşar buna olumlu bakmadı. Biz de ‘O halde bu okulların sınavsız öğretmen atanmasından doğacak tüm sorumluluk size ait olacaktır’ dedik." şeklinde ifade etti.

'ŞU AN DÜŞÜNME AŞAMASINDA'

Görüşmede yönetici atamada yaşanan torpil ve rezaletin de ele alındığını bildiren Genel Başkan Koncuk, Müsteşar Tekin’in yöneticilerin genel idare hizmetleri sınıfında değerlendirilmesi için çalışma yapacaklarını bildirdiğini söyledi. Koncuk şunları aktardı:

"Müsteşar, yöneticilerin genel idare sınıfına alınması konusuna nasıl baktığımı sordu. Ben de bunun bizim yıllardır savunduğumuz bir anlayış olduğunu, ancak bizim arkadaşlarımız yöneticilikten ekarte edildikten sonra mı bunu düşündüklerini sordum. Müsteşar, mağdur olan yöneticilere de bu hakkı verebileceklerini söyledi. Bunun üzerine destek verebileceğimizi, ancak taslak halinde iken görüşlerimizin alınmasını, bu görüşlerimizin yansıtılmasını ve sınav şartıyla kabul edeceğimizi ifade ettim. Bu şekilde bir çalışma kabul görürse ve anladığımız anlamda sınavla olursa- mülakat değil elbette- yöneticilik 2. görev değil, asıl görev olarak kabul edilecek. Özetle, Müsteşar Yusuf Tekin yöneticilerin genel idare hizmetleri sınıfında değerlendirilmesi için çalışma yapacaklarını, görüşlerimize başvurulacağını, yani yöneticiliğin 2. görev kapsamından, asıl görev kapsamına alınacağını, bunun sınavla yapılacağını söyledi. Mülakatın tamamen kaldırılması gerektiğini, sağlam bir yönetici sistemi getirmeden MEB'in bir yere varamayacağını ifade ederek, yöneticiliğin 2. görev kapsamından çıkarılması çalışmasına destek vereceğimizi söyledim. ‘Mağdur edilenlere de bu hak verilmelidir’ dedim. Şu an düşünce aşamasında. Bekleyelim, görelim."

'HİZMET PUANI YÜZDE 100 ARTIRILMIŞ OLARAK HESAPLANSIN'

Koncuk son olarak " ‘Zorunlu hizmet bölgelerinde çalışma yükümlülüğünü tamamlamış olan öğretmenlere fazla çalıştıkları yıllar için hizmet puanı yüzde 100 artırılmış olarak hesaplansın’ teklifimiz Müsteşar tarafından kabul edilebilir olarak karşılandı. İnşallah yönetmeliğe bu şekilde girer. Bu durum problemi tam olarak çözmese de bir haksızlığı kabuldür ve yer değiştirme dönemlerinde bu öğretmenlere bir avantaj sağlayabilir." düşüncesini paylaştı.

Kaynak: CİHAN

Son Dakika Güncel İsmail Koncuk: Atamalarda 3 Yıl Sigorta Şartı Maalesef Devam Edecek - Son Dakika


Son Dakika

Meteoroloji tek tek uyardı! İstanbul dahil 43 ilde kar yağışı etkili olacak Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan faiz mesajı: Beni dinlerler, dinlemezler ama ben yüksek faize karşıyım Son Dakika! Hollanda hükümeti ülkede tartışma yaratan çocuk yardımı skandalı nedeniyle istifa etti Selçuk Özdağ'a yapılan saldırı sonrası Davutoğlu'ndan ilk açıklama: Erdoğan'dan açıklama bekliyoruz Suudi Arabistan Veliaht Prensi bin Selman bir ilke imza atarak Dünya Ekonomik Forumu'na çölden katıldı Ziraat Türkiye Kupası'nda çeyrek final kura çekimi gerçekleşti Can Yaman'ın giydiği kabanın fiyatı dudak uçuklattı Tabancayla kalbine ateş edip ağır yaralanan gencin sosyal medyadan paylaştığı not ortaya çıktı