İspanya'da ayrılıkçı siyasi partilerin kapatılması önerisi Mecliste reddedildi - Son Dakika

İspanya'da ayrılıkçı siyasi partilerin kapatılması önerisi Mecliste reddedildi

16.09.2020 12:03
İspanya'da ayrılıkçı siyasi partilerin kapatılması önerisi Mecliste reddedildi, System.String[]

İspanya'da aşırı sağ görüşlü Vox partisinin, ülkedeki ayrılıkçı siyasi partilerin yasa dışı ilan edilmesine yönelik sunduğu yasa önerisi Mecliste kabul edilmedi.

İspanya'da aşırı sağ görüşlü Vox partisinin, ülkedeki ayrılıkçı siyasi partilerin yasa dışı ilan edilmesine yönelik sunduğu yasa önerisi Mecliste kabul edilmedi.

Siyasi Partiler Yasası'nda değişiklik yapılarak, "İspanya'nın birliğini tehdit eden siyasi partilerin yasa dışı ilan edilmesini" içeren yasa önerisine sadece Vox partisinin milletvekilleri "evet" oyu kullanırken, Meclisteki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) ve liberal sağ görüşlü Vatandaşlar (C's) partileri bile destek vermedi.

Mecliste 135 milletvekilinin katıldığı oylamada, söz konusu yasa önerisi 37 "çekimser", 20 "evet" oyuna karşı 78 "hayır" oyu ile kabul edilmedi.

İspanya'da mevcut durumda ayrılıkçı siyaset yapan partilerden Katalonya için Birlik (Junts), Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC), Halk Birliği Adaylığı (CUP) ve Bask'ta Eh Bildu'nun İspanyol Meclis ve Senatosunda temsilcileri bulunuyor.

Amacını "İspanya'yı bölgesel milliyetçilerden korumak" olarak açıklayan Vox, sunduğu öneriyi, "Fikirleri yasa dışı ilan etmek değil, İspanya Anayasası'ndaki özgürlük boşluğunu korumak istiyoruz. Ne Batasuna ve Bildu'dan korunan ETA terörizmi ne Katalonya'daki darbe (1 Ekim 2017'deki yasa dışı referandum) ne de İbarretxe planının (Bask bölgesine yeni bir statü verilmesini öngören ve 2005'te İspanyol Meclisinde reddedilen girişim) anayasal çatımızın içinde yeri var." diye savundu.

Öneriye "Sadece nefret aşılıyor" diyerek karşı çıkan siyasi partiler ise Vox'u, "İspanya'da diktatör Franco rejimini geri getirmeye çalışan, tehlikeli bir milliyetçilik yapmakla" suçladı.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İspanya'da ayrılıkçı siyasi partilerin kapatılması önerisi Mecliste reddedildi - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Masumlar Apartmanı'nın 6. bölüm final sahnesi izleyicileri ekrana kilitledi Emekli Yunan Amiral Andoniadis, Atina'nın tezlerini çürüttü: Oruç Reis herhangi bir ihlalde bulunmadı ABD'de düştükleri su kanalında boğulmak üzere olan yaşlı çifti bir Türk kurtardı Ünlü şarkıcı Halsey saçlarını kazıttı! Yeni imajı herkesi şoke etti Ermenistan'dan bir PKK taktiği daha! Sınır bölgesine Rus bayrakları diktiler Prof. Dr. Naci Görür, İstanbul depreminde riskli bölgeleri açıkladı: Haliç'ten başlayıp Silivri'ye giden 10 km içindeki kuşak çürük İstanbul'da trafik denetimlerinde "uyuşturucu kiti" kullanılmaya başlandı Doğuş'un gazeteci eşi Xosqedem Hidayetgizi, Karabağ cephesine gitti