Son Dakika Haberleri: İspanya Göçmen Gemilerine Limanlarını Açmak İstemiyor

İspanya Göçmen Gemilerine Limanlarını Açmak İstemiyor

11 ay önce

İspanya, Akdeniz'de kurtarılan 141 düzensiz göçmenin bulunduğu arama kurtarma gemisi Aquarius'a bu kez demirleme izni vermeyi düşünmüyor.

İspanya Göçmen Gemilerine Limanlarını Açmak İstemiyor, System.String[]
İspanya, Akdeniz'de kurtarılan 141 düzensiz göçmenin bulunduğu arama kurtarma gemisi Aquarius'a bu kez demirleme izni vermeyi düşünmüyor.

İspanya resmi haber ajansı EFE'nin Başbakanlık kaynaklarına dayandığı habere göre, daha önce "insani bir krizi önlemek için" 629 göçmenin bulunduğu Aquarius gemisini kabul eden Pedro Sanchez hükümeti, gemiye bu kez kucak açmak istemiyor.

Hükümet, gerekçe olarak "İspanya'nın en güvenli liman olmadığını, çünkü uluslararası kanunlara göre geminin en yakın limana demirlemesi gerektiğini" öne sürüyor.

El Pais gazetesi ise nihai kararın hala alınmadığını ancak Başbakanlığın verdiği mesajın bir öncekinden daha farklı olduğunu yazdı.

İtalya ve Malta da cuma günü kurtarılan, aralarında çocuk ve kadınların da olduğu 141 göçmeni taşıyan Aquarius'a limanlarını açmayı reddediyor.

Haziranda benzer bir olayda İtalya ve Malta'nın 629 göçmeni kabul etmemesinin ardından İspanya Başbakanı Sanchez, devreye girmiş ve "insani gerekçeler ve uluslararası hukukun gereği" çerçevesinde geminin Valencia Limanı'na demirlemesine izin vermişti.
Haber Yayın Tarihi : 13.08.2018 05:15 Kaynak: AAAyının mağarada esir aldığı adam, 1 ay boyunca idrarını içerek hayatta kaldı Ali Babacan'ın Erdoğan'a sunduğu dosyanın detayları belli oldu! Karısının eski sevgilisi tarafından sokak ortasında öldürüldü! Olay güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı