İspanyol enerji firması Abengoa iflas koruma başvurusu yaptı - Son Dakika

İspanyol enerji firması Abengoa iflas koruma başvurusu yaptı

23.02.2021 16:45
İspanyol enerji firması Abengoa iflas koruma başvurusu yaptı, System.String[]

Çok uluslu İspanyol enerji firması Abengoa, borçlarının yeniden yapılanmasıyla ilgili görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması ve azınlık hissedarları arasında bitmeyen anlaşmazlıkların ardından mahkemeye iflas koruma başvurusu yaptı.

Çok uluslu İspanyol enerji firması Abengoa, borçlarının yeniden yapılanmasıyla ilgili görüşmelerin başarısızlıkla sonuçlanması ve azınlık hissedarları arasında bitmeyen anlaşmazlıkların ardından mahkemeye iflas koruma başvurusu yaptı.

İspanya Ulusal Menkul Kıymetler Borsası'na dün bildirim yapan Abengoa, şirketin ve tüm hissedarlarının çıkarlarını korumak için gönüllü iflas koruma başvurusunda bulunduğunu açıkladı.

Öz sermaye açığı 4,7 milyar avroyu bulan Abengoa'nın son resmi hesaplarına göre, 1,2 milyar avrosu tedarikçiler olmak üzere 6 milyar avrodan fazla borcu bulunuyor.

İspanyol basını, Abengoa'nın olası bir iflasının, ülke tarihinde gelmiş geçmiş en büyük ticari çöküş olacağını yazdı.

İspanya tarihinin en büyük borç yeniden yapılandırılmasını 2015 yılında açıkladığı 10 milyar avroluk borç ile gerçekleştiren Abengoa, aldığı farklı planlama kararlarıyla bu zamana kadar grubu ayakta tutabilse de uzmanlar mevcut durumun çok farklı olduğunu ve kurtarma seçeneğinin bulunmadığını belirtiyor.

Diğer yandan Abengoa'nın en değerli yan kuruluşu olan, 2 bin 500'ü İspanya'da olmak üzere tüm dünyada 14 binden fazla çalışanı bulunan Abenewco 1 şirketinin geleceğinin ne olacağı ise şu an için belirsiz görülüyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Ekonomi İspanyol enerji firması Abengoa iflas koruma başvurusu yaptı - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR

Son Dakika

Halkı sokağa çağıran Paşinyan'a soğuk duş! Videosunun altına yapılan yorumlarda eleştiri bombardımanına tutuldu Darp nedeniyle şikayetçi olan kurye, para cezası aldı: Keşke yediğim dayakla kalsaydım Kaldırımda anneannesini beklerken yüzüne yumruk yiyen küçük kız neye uğradığını şaşırdı Kanye West, Kim Kardashian boşanmasında bomba iddia! Mücevherleri satmaya çalışıyor Tesadüfün bu kadarı! Hülya Avşar, kayıp kızı Helen'i bulmak için Müge Anlı'ya başvurdu İstanbul'daki ağaçlarda Teke böceği tehlikesi! Yüzlercesinde yaşıyorlar Dünya Sağlık Örgütü'nden tedirginlik yaratacak aşı açıklaması: Mutasyona karşı etkili olup olmadığını tam olarak bilmiyoruz Müge Anlı'nın programında aranan Güldane Biçer cinayete kurban gitmiş! Kocası her şeyi itiraf etti