İsrail'de "Göktürk Uydusu" Kabusu - Son Dakika

İsrail'de "Göktürk Uydusu" Kabusu

03.01.2012 12:28
İsrail'de

Rus Russia Today televizyonu, bir zamanlar Ankara'nın en yakın müttefiki olan İsrail'i, Türkiye'nin iki yıl içinde uzaya göndermeyi planladığı "Göktürk Uydusu" kabusunun sardığını öne sürdü.

Rus Russia Today televizyonu, bir zamanlar Ankara'nın en yakın müttefiki olan İsrail'i, Türkiye'nin iki yıl içinde uzaya göndermeyi planladığı Göktürk Uydusu kabusunun sardığını öne sürdü.

Russia Today'de yayınlanan habere göre, Türkiye'nin önümüzdeki iki yıl içinde uzaya göndereceği, yüksek çözünürlüklü görüntü alma yeteneğine sahip Göktürk uydusu, topraklarının ayrıntılı bir şekilde görüntülenip düşman ülkelere verilmesinden endişe duyan İsrail'in korkulu rüyası haline geldi.

Habere göre, bugüne kadar sadece Amerikan uyduları pixel başına iki metreden daha büyük görüntü alabiliyordu. Amerikan yasalarına göre Amerikalı şirketler bu görüntüleri başka ülkelere veremiyor. Bu çerçevede Washington, İsrail topraklarıyla ilgili görüntüleri de başka ülkelerle paylaşmıyor.

Örneğin Google Earth dahi İsrail topraklarının görüntülerini yüksek çözünürlükle veremiyor.

Ancak Russia Today'e göre, Türkiye'nin yapımını tamamlamak üzere olduğu Göktürk uydusu, İsrail'in güvenlik endişesiyle sır gibi saklamaya çalıştığı görüntülerini en ince ayrıntılarına kadar tespit etme yeteneğine sahip olacak.

İddiaya göre, Türkiye'de, Amerika'dakine benzer bir engelleyici yasa bulunmadığından, İsrail topraklarının görüntüleri düşman ülkelerin ellerine kolayca geçebilecek.

Russia Today'e konuşan Jane's Defense Weekley'den Muhammed Niceb, 'Türkiye bu görüntüleri doğrudan veya dolaylı şekilde İsrail'in düşmanlarına satabilir' iddiasında bulundu.

İsrailli Ortadoğu uzmanı Nimrod Goren ise, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de sadece İsrail'in oyun alanı olmadığını göstermek için elindeki bütün imkanları kullanacağını belirterek, Göktürk uydusu'nun da bu siyasetin bir parçası olmasından korkulduğunu söyledi.

İsrail'de Göktürk Uydusu Kabusu
İsrail'de Göktürk Uydusu Kabusu
İsrail'de Göktürk Uydusu Kabusu

- Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İsrail'de 'Göktürk Uydusu' Kabusu - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Kurye, döverek bayılttıkları şahsın başını motorla ezmeye çalıştı Hazer Amani ile boşanacağı konuşulan Sıla, gizemli bir erkekle görüntülendi Abdurrahim Albayrak'ın istifa kararı aldığı, erken seçim şartıyla vazgeçtiği ortaya çıktı Taksiciden kadın müşteriye şok tehdit: Seni gebertirim kadın Melek Aslan cinayetinde korkunç detay: Ablasının çıplak fotoğrafını atıp ''Ablanın geceliği ne kadar'' diye sormuş Lezbiyen eşi ve onun sevgilisi tarafından kiralık katil tutularak vurulan koca, hayatını kaybetti Milyonlarca çalışanı ilgilendiren teklif Meclis'te kabul edildi! İşte detaylar Hayat Bilgisi dizisinin 'Barbi'si İpek Erdem'i görenler tanıyamıyor! Yeni imajıyla ağızları açık bıraktı