İsrail'de seçim sonuçlarında Likud 36 sandalyeyle çoğunlukta - Son Dakika

İsrail'de seçim sonuçlarında Likud 36 sandalyeyle çoğunlukta

05.03.2020 23:00
İsrail'de seçim sonuçlarında Likud 36 sandalyeyle çoğunlukta, System.String[]

İsrail'de yapılan seçimlerde son sonuçlara göre Likud Partisi 36, Mavi ve Beyaz Partisi 33 sandalye aldı.

İsrail'de yapılan seçimlerde son sonuçlara göre Likud Partisi 36, Mavi ve Beyaz Partisi 33 sandalye aldı.

İsrail Seçim Merkezi Komitesi tarafından 2 Mart'ta yapılan seçim sonuçları açıklandı. Son rakamlara göre, Likud Partisi 36 sandalyeyle İsrail meclisi Knesset'te üstünlüğe sahip olurken, Mavi ve Beyaz partisi 33 sandalyeyle meclise ikinci olarak girdi. Birleşik Arap Listesi 15 sandalyeyle seçimde 3. sırada yer alırken, Şas Partisi ise 9 sandalyeyle 4. geldi. Birleşik Tevrat Yahudiliği, Labor-Gesher-Meretz ve Yisrael Beyteinu partileri 7şer sandalye ve Yamina partisi 6 sandalye ile meclise girdi. Otzma Yehudit partisi ise barajı geçemeyerek Knesset'e girmeyi başaramadı.

Sağ kanat partiler toplamda 58 sandalye alırken, bir koalisyon oluşturmak için gerekli olan 61 sandalyeye ulaşamadılar. Sol kanat partiler ise toplamda 40 sandalye alırken, Arap partilerle beraber 55 sandalyeye ulaştı.

Açıklamada, Seçim Merkezinin şüpheli faaliyet gerçekleştirildiği düşünülen 6 seçim merkezinin sonuçlarını içermediği vurgulandı. Nihai sonuçlar, Salı günü 6 şüpheli seçim merkezinde oyların yeniden sayılmasının ardından açıklanacak. Ancak 5 bin 500 oy içeren 6 seçim merkezinin, seçim sonuçlarını değiştirmek için yeterli olmadığı düşünülüyor.

Netanyahu'nun Likud partisinin 36 sandalye alması Nisan 2019 seçimiyle örtüşürken, Ariel Sharon yönetimindeyken yapılan 2003 seçimlerinden bu yana en iyi sonuçları aldı.

Seçim sonuçlarına ilişkin resmi açıklama 10 Martta yapılacak olup, Cumhurbaşkanı Reuben Rivlin'e sunulacak.

(İHA)

İsrail'de seçim sonuçlarında Likud 36 sandalyeyle çoğunlukta

- Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel İsrail'de seçim sonuçlarında Likud 36 sandalyeyle çoğunlukta - Son Dakika


Son Dakika

Yeni yöntemle ilk kez görüntülendi! Korona, akciğerlerde 3 aydan daha uzun sürebilen hasara neden oluyor Bakan Soylu'dan İmamoğlu'na suikast girişimi iddiasıyla ilgili açıklama: Tehlike bertaraf edilir ama açıklanmaz Emniyet Genel Müdürlüğü, Ekrem İmamoğlu'na yönelik suikast girişimi iddiasını yalanladı Şov yapayım derken hayatının hatasını yaptı! Köprüden nehre atlayan YouTuber kafatasını kırdı Maradona'nın ölümüyle ilgili kan donduran itiraf! Acı gerçek ortaya çıktı Görüntüler büyük tartışma yaratacak! Bir markaya ait şekerleme ürünlerini evde çıplak elle doldurdu Ahmet Çakar, canlı yayında Rıdvan Dilmen'i bombaladı: Kimsin lan sen? Kılıçdaroğlu "Satılık ordu" ifadesini kullanan vekile sahip çıkmadı, sözleri ayakta alkışlandı