İsrail'den Yeni Yerleşim Birimi Kararı - Son Dakika

İsrail'den Yeni Yerleşim Birimi Kararı

05.06.2014 13:57
İsrail'den Yeni Yerleşim Birimi Kararı

İsrail, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te bin 500 konutluk, yeni yerleşim birimleri inşası için ihale kararı aldığı belirtildi.

İsrail'in Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te yeni Yahudi yerleşim birimleri inşası için ihale kararı aldığı bildirildi.

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haretz'de yer alan habere göre, Bayındırlık ve İskan Bakanlığı, Batı Şeria ve Doğu Kudüs'te bin 500 konutluk yeni yerleşim birimleri inşası için ihale kararı aldı. Bu çerçevede Beytullahim'in doğusundaki "Efrat"ta 223, Kudüs'ün güneyindeki "Beytar ilyat"ta 484, Kudüs'ün kuzeyindeki "Adem"de 38, kuzeyduğudaki "Cafat Zeif"de 155, "Eğan Hayalot"ta 55, Batı Şeria'nın kuzeyindeki "Aryil"de 76, "Elfiye Menşiye"de 78 ve Doğu Kudüs'teki "Ramat Şalom"da 400 yeni konut inşa edilecek.

Bunun Filistin'deki "uzlaşı hükümeti"ne bir cevap olarak alındığı değerlendirilen haberde, Bayındırlık ve İskan Bakanı Uri Ariel'in, "Bu vesileyle Filistin'in yeni kurulan 'terörist hükümeti'ne iyi bir cevap olan bu karardan dolayı mutluyum. Bunu yapmak İsrail'in en doğal hakkıdır" sözlerine yer verildi.

- ABD'nin Telaviv Büyükelçisi Shapiro

Öte yandan ABD'nin Telaviv Büyükelçisi Daniel Shapiro ise İsrail askeri radyosuna verdiği demeçte, İsrail'in Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etmesine karşı olduklarını belirtti.

Ülkesinin Hamas'a ilişkin yaklaşımına değinen Shapiro, "Biz 1993 yılından beri Hamas'ı 'terörist' olarak kabul ediyoruz ve kesinlikle Hamas'ın parçası olduğu bir hükümetle muamelede bulunmayacağız" ifadelerini kullandı. - Kudüs

Kaynak: AA
BAE: Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası bölgede tansiyonu yükseltir BAE: Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası bölgede tansiyonu yükseltir BAE: Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası bölgede tansiyonu yükseltir BAE: Batı Şeria'da yeni yasa dışı konut inşası bölgede tansiyonu yükseltir Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta Filistinli aileye ait bir evi kundakladı Yahudi yerleşimciler Ramallah'ta Filistinli aileye ait bir evi kundakladı

Son Dakika Güncel İsrail'den Yeni Yerleşim Birimi Kararı - Son Dakika


Advertisement