İsrail, Filistinli bedevi köyü Arakib'i 212'nci kez yıktı - Son Dakika

İsrail, Filistinli bedevi köyü Arakib'i 212'nci kez yıktı

24.01.2023 19:52
İsrail, Filistinli bedevi köyü Arakib'i 212'nci kez yıktı

İsrail güçleri, ülkenin güneyindeki Necef Çölü'nde Filistinli bedevilerin yaşadığı Arakib köyünü bir kez daha yıkarak çok sayıda kişiyi evsiz bıraktı.

İsrail güçleri, ülkenin güneyindeki Necef Çölü'nde Filistinli bedevilerin yaşadığı Arakib köyünü bir kez daha yıkarak çok sayıda kişiyi evsiz bıraktı.

Görgü tanıkları AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail güçlerinin baskın düzenledikleri köyü yerle bir ettiğini belirtti.

İsrail güçlerinin koruması altındaki yıkım ekibi, Arakib köyünü 212. kez yıktı.

Hamas'tan yıkıma kınama

Hamas Sözcüsü Abdullatif el-Kanu yıkım işleminin ardından yazılı açıklama yayımladı.

Açıklamada Kanu, Hamas Hareketi'nin her zaman Filistinlilerin yanında olduğunu vurgulayarak İsrail'in uyguladığı "tehcir" politikasında başarılı olamayacağını belirtti.

Kanu ayrıca izlenen yıkım politikasının uluslararası hukukun açık bir ihlali olduğuna dikkati çekti.

Köylüler her yıkım sonrası evlerini yeniden inşa ediyor

İsrail'in ilk yıkımı Temmuz 2010'da gerçekleştirdiği Arakib köyünde 80'den fazla İsrail vatandaşı Filistinli yaşıyor.

Tel Aviv yönetimi, köyün "yasa dışı yollarla kurulduğunu ve yıkılması gerektiğini" iddia ediyor. Köy halkı ise bu toprakların, İsrail'in kuruluşundan çok önce dedelerinden kendilerine miras kaldığını vurguluyor.

Köylüler, İsrail güçlerinin her yıkım işleminin ardından ahşap ve plastik malzemelerle evlerini yeniden inşa ederek direnişlerini sürdürüyor.

Necef bölgesindeki diğer köylerde olduğu gibi Arakib'e de elektrik ve su gibi zorunlu hizmetleri sunmayan İsrail, bölgede yaşayan Filistinlilerin arazi mülkiyetini de tanımıyor.

Filistin kaynaklarına göre, Tel Aviv yönetimi bugüne kadar 220 bin Filistinlinin yaşadığı 12 milyon dönümlük Necef Çölü'nün 11 milyon dönümünü istimlak etti.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İsrail'de yargı reformu gösterilerinde yollar kapatıldıPolisten göstericilere tazyikli suyla müdahale İsrail'de yargı reformu gösterilerinde yollar kapatıldıPolisten göstericilere tazyikli suyla müdahale İsrail'de Netanyahu hükümetine karşı 'sivil itaatsizlik günü' eylemleri yapılıyor İsrail'de Netanyahu hükümetine karşı 'sivil itaatsizlik günü' eylemleri yapılıyor

Son Dakika Güncel İsrail, Filistinli bedevi köyü Arakib'i 212'nci kez yıktı - Son Dakika


Advertisement