İsrail hapishanelerindeki Filistinliler, Tel Aviv'in atacağı baskıcı adımlara karşı koyacak - Son Dakika

İsrail hapishanelerindeki Filistinliler, Tel Aviv'in atacağı baskıcı adımlara karşı koyacak

06.01.2023 19:12
İsrail hapishanelerindeki Filistinliler, Tel Aviv'in atacağı baskıcı adımlara karşı koyacak

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların, Tel Aviv hükümetinin atmayı planladığı baskıcı adımlara karşı koyacağı belirtildi.

İsrail hapishanelerindeki Filistinli tutukluların, Tel Aviv hükümetinin atmayı planladığı baskıcı adımlara karşı koyacağı belirtildi.

Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, Filistinlilerin, yeni İsrail hükümetinin uygulamayı planladığı baskı ve sindirme politikalarına karşı genel seferberlik hali ilan ettiği kaydedildi.

Açıklamada, Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in dün Nefha Hapishanesi'ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından İsrail hükümetinin Filistinli tutuklulara baskı uygulama amaçlı bazı adımlar atma kararı verdiği aktarıldı.

Esirler Cemiyetinin açıklamasında, "Ben-Gvir'in, kendinden önceki bakanlara Filistinli tutuklular aleyhinde uygulamayı planladıkları tedbirlerin akıbetinin ne olduğunu ve Filistinlilerin onlarca yıl boyunca bunlarla nasıl başa çıktığını sorması gerekir." ifadelerine yer verildi.

Filistinli yetkililer, İsrail'in baskı planına tepki gösterdi

Filistin Adalet Bakanı Muhammed eş-Şelalde, AA muhabirine yaptığı açıklamada, İsrail hükümetinin, Filistinli tutuklulara uygulamayı planladığı baskıların sonuçlarına karşı uyarıda bulundu.

İsrail yönetiminin, uluslararası insan haklarına ilişkin yasaları ihlal etmeyi sürdürdüğünü vurgulayan Şelalde, "Filistin halkı ile işgalci güç arasındaki ilişki, İsrail askeri kararları tarafından değil uluslararası işgal kanunu tarafından düzenlenir. Aksi durumda uluslararası sorumluluk İsrail'e aittir." dedi.

Şelalde, uluslararası toplumun, İsrail'i apartheid bir devlet olarak tanımlaması ve ekonomik, diplomatik yaptırımlar uygulaması gerektiğinin altını çizdi.

Filistin Kurtuluş Örgütüne (FKÖ) bağlı Esir İşleri Heyeti Başkanı Kadri Ebubekir de İsrail'in, Filistinli tutuklulara baskı uygulamayı planladığını, tutukluların ise "hapishane kurallarına isyan etmek ve açlık grevine gitmek" gibi yöntemlerle bu uygulamalara karşı koymakta kararlı olduğunu söyledi.

Ebubekir, ilerleyen günlerin önemli gelişmelere gebe olduğuna işaret ederek, Filistinli tutukluların hayatlarına dönük ciddi endişe taşıdıklarını vurguladı.

İsrail'in aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir, bugün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Yahudileri öldürenlerin mevcut koşullardan daha iyisine sahip olamayacağından emin olmak için dün yeni koğuşların inşa edildiği Nefha Hapishanesi'ni ziyaret ettim. Şu ana kadar izlenen politikaya son verilmesi ve idam cezasının çıkarılması için çalışmaya, Filistinli tutukluların hapishane koşullarını izlemeye devam edeceğim." ifadelerini kullanmıştı.

Ben-Gvir, seçim kampanyası boyunca da Filistinli tutuklulara baskı uygulanması ve idam yasasının çıkarılması için çalışacağını dile getirmişti.

Kudüs'e 200 kilometre mesafedeki Nefha, İsrail'deki en korunaklı ve şartların en ağır olduğu hapishanelerden biri olarak biliniyor.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
İşgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen saldırıda 2 İsrail askeri yaralandı İşgal altındaki Batı Şeria'da düzenlenen saldırıda 2 İsrail askeri yaralandı İsrail güçleri, Batı Şeria'da yasa dışı yerleşim birimi karşıtı gösterilere müdahale etti İsrail güçleri, Batı Şeria'da yasa dışı yerleşim birimi karşıtı gösterilere müdahale etti İsrail güçleri, Batı Şeria'da yasa dışı yerleşim birimi karşıtı gösterilere müdahale etti İsrail güçleri, Batı Şeria'da yasa dışı yerleşim birimi karşıtı gösterilere müdahale etti

Son Dakika Güncel İsrail hapishanelerindeki Filistinliler, Tel Aviv'in atacağı baskıcı adımlara karşı koyacak - Son Dakika


Advertisement