Mısır ve Katar, İsrail polisinin Filistinli gazetecinin cenazesine müdahalesini kınadı - Son Dakika

Mısır ve Katar, İsrail polisinin Filistinli gazetecinin cenazesine müdahalesini kınadı

13.05.2022 20:42

Katar, İsrail polisinin, Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile'nin cenazesinin hastaneden çıkarılmasını engellemesini ve cenaze törenine müdahale etmesini şiddetle kınadı.

Katar, İsrail polisinin, Al Jazeera televizyonunun Filistinli muhabiri Şirin Ebu Akile'nin cenazesinin hastaneden çıkarılmasını engellemesini ve cenaze törenine müdahale etmesini şiddetle kınadı.

Katar Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, İsrail'in, ölülerin haysiyetini, ailelerinin ve Filistin halkının insani duygularını dikkate alarak keyfi tedbirlerini derhal durdurmasının zorunlu olduğu kaydedildi.

Açıklamada, İsrail'in Ebu Akile cinayeti nedeniyle hesaba çekilmesi ve suça karışanların uluslararası adalete teslim edilmesi çağrısı yinelendi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Hafız da yayımladığı açıklamada, Ebu Akile'nin işgal altındaki Doğu Kudüs'te düzenlenen cenazesi sırasında ortaya çıkan görüntülere tepki gösterdi.

İsrail polisinin Filistinli gazetecinin cenazesine müdahale etmesinin şiddetle kınandığı açıklamada, "Bu gibi saldırılar kabul edilemez, bir gerekçesi olamaz ve Filistin halkının haklarını çiğnemek anlamına gelir, Filistin topraklarındaki istikrarsızlığın artmasına neden olur." ifadesi kullanıldı.

İsrail polisi, işgal altındaki Batı Şeria'nın Cenin kentindeki baskında İsrail askerlerince öldürülen Al Jazeera televizyonunun Filistinli kadın muhabiri Şirin Ebu Akile'nin naaşının omuzlarda taşınmasına izin vermeyerek cenazeye katılanlara cop, kauçuk kaplı mermi ve ses bombalarıyla müdahale etmişti.

Al Jazeera muhabiri Şirin Ebu Akile'nin öldürülmesi

Katar merkezli Al Jazeera televizyonunun deneyimli saha muhabiri Şirin Ebu Akile (51), İsrail güçlerinin 11 Mayıs'ta işgal altındaki Batı Şeria'da bulunan Cenin Mülteci Kampı'na düzenlediği baskını takip ettiği sırada, İsrail askerlerinin açtığı ateşe maruz kalmıştı.

Görevini yaptığı sırada ve üzerinde "basın" yazılı çelik yelek giydiği halde Ebu Akile'nin İsrail askerleri tarafından gerçek mermiyle vurularak öldürülmesi tepkilere neden olmuştu.

Ebu Akile'nin yanında bulunan gazeteci Ali es-Sumudi de sırtından yaralanmıştı.

YORUMLAR
500
Son Dakika | Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği: Filistinli gazeteci İsrail kurşunlarıyla öldü Son Dakika | Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği: Filistinli gazeteci İsrail kurşunlarıyla öldü Mısır Cumhurbaşkanı Sissi, 7 yıl sonra Katar Emiri Al Thani ile görüştü Mısır Cumhurbaşkanı Sissi, 7 yıl sonra Katar Emiri Al Thani ile görüştü Sisi, 7 yıl aradan sonra Mısır'ı ziyaret eden Katar Emiri ile ikili ilişkileri görüştü Sisi, 7 yıl aradan sonra Mısır'ı ziyaret eden Katar Emiri ile ikili ilişkileri görüştü
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Mısır ve Katar, İsrail polisinin Filistinli gazetecinin cenazesine müdahalesini kınadı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement