Son Dakika Haberleri: ABD basını, İsrail'in Trump ve Beyaz Saray'daki kurumları dinlediğini iddia etti

ABD basını, İsrail'in Trump ve Beyaz Saray'daki kurumları dinlediğini iddia etti

2 gün önce

Politico gazetesi, İsrail'in son iki yıldır Beyaz Saray ve Washington'daki kritik kurumların çevresine yerleştirdiği istihbarat cihazlarıyla ABD Başkanı Donald Trump ve ekibinin dinlediğini ileri sürdü.

Amerikan Politico gazetesinin üç eski yetkiliye dayandırdığı haberinde, başkent Washington'da tespit edilen ve piyasada StingRay olarak da bilinen cihazların, çevredeki cep telefonlarının kime ait olduğunu tespit ettiği ve bu telefonlardan yapılan arama kayıtlarını topladığı ifade edildi. Haberde, söz konusu cihazların, ABD Başkanı Donald Trump ve üst düzey ekibinin telefonlarını dinlemek amacıyla konulduğu ileri sürüldü.

ABD Başkanı Trump ile İsrail Başbakanı Netanyahu

"BUNDAN İSRAİL'İN SORUMLU OLDUĞU OLDUKÇA AÇIK"

Trump yönetiminin bu konuda İsrail'e herhangi bir tepki vermediğine dikkati çekilen haberde, Trump'ın Beyaz Saray güvenlik protokollerine uymayarak arkadaşları ve sırdaşları ile güvenlikli olmayan cep telefonları ile konuştuğu iddia edildi. Haberde, 2018'de İç Güvenlik Bakanlığının yaptığı bazı testlerde söz konusu cihazların bir kısmının tespit edildiği ileri sürüldü. Politico'ya konuşan eski bir üst düzey istihbarat yetkilisi, Federal Soruşturma Bürosunun (FBI), tespit edilen cihazlar üzerinde yaptığı incelemede İsrailli ajanların izine rastladığını açıkladı. Yetkili, "Bundan İsrail'in sorumlu olduğu oldukça açıktı." ifadelerini kullandı.

ABD Başkanı Trump ile İsrail Başbakanı Netanyahu

İSRAİL'DEN JET HIZIYLA YALANLAMA GELDİ

İddiaların ABD basınında geniş yer almasının üzerine ABD'deki İsrail Büyükelçiliği Sözcüsü Elad Strohmayer konuya ilişkin açıklamada bulundu. Strohmayer, İsrail'in bahsi geçen cihazları yerleştirmediğini belirterek, "Bu iddialar kesinlikle saçma. İsrail, ABD'de casusluk yapmıyor." dedi.

ABD basını, İsrail'in Trump ve Beyaz Saray'daki kurumları dinlediğini iddia etti
Haber Yayın Tarihi: 12.09.2019 05:46 Kaynak: AAABD'de bina çöktü, çok sayıda yaralı var
İran'dan ABD'ye savaş resti: Biz hazırız! Donald Trump'tan "ten rengi" açıklaması: Ampuller nedeniyle turuncu görünüyor Yargıtay'dan emsal karar! Dedikoducu işçiye tazminat yok