"İşsizler Kurslara Başvursun" - Son Dakika

"İşsizler Kurslara Başvursun"

05.01.2012 16:40

Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, işsizleri meslek sahibi yaparak sanayiye nitelikli eleman kazandırmayı amaçlayan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında 29 mesleki kursun açıldığını, 2 milyon 500 bin liralık yatırım yapıldığını ve 154 kişinin işe yerleştirildiğini bildirdi.

Konya Sanayi Odası (KSO) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, işsizleri meslek sahibi yaparak sanayiye nitelikli eleman kazandırmayı amaçlayan Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri 10 Projesi kapsamında 29 mesleki kursun açıldığını, 2 milyon 500 bin liralık yatırım yapıldığını ve 154 kişinin işe yerleştirildiğini bildirdi.

Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada, UMEM 10 Projesi kapsamında Konya ve Ereğli'de yeni kurslar açıldığını, kurslara katılmak isteyenlerin 12 Ocak'a kadar www.beceri10.org.tr adresinden başvuru yapmaları gerektiğini belirtti.

Konya'da proje kapsamında bugüne kadar 29 mesleki kurs açıldığını ifade eden Büyükhelvacıgil, yeni açılacak "Üniversal Torna Operatörü, CNC Torna Operatörü, Gazaltı Kaynakçılığı, Tekstil Sektörüne Yönelik Makineci, Pres Tezgahı Operatörü, Plastik Enjeksiyon Makinesi Operatörü" kurslarının yanısıra Konya'nın Ereğli ilçesinde Gazaltı Kaynakçılığı kursu açılacağını vurguladı.

Kursların sanayicilerin ihtiyaç ve taleplerine göre belirlendiğine dikkati çeken Büyükhelvacıgil, eğitimlerin Selçuklu, Meram, Fatih Endüstri Meslek Liseleri ile Ereğli Endüstri Meslek Lisesi'nde verildiğini, proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 2.5 milyon liralık makine ve teçhizat yatırımı yapıldığını açıkladı.

İşsizliğin kaynağının mesleksizlik olduğuna işaret eden Büyükhelvacıgil, şunları kaydetti:

"Türk sanayisinin gelişimi ile birlikte nitelikli eleman ihtiyacı da her geçen gün artmaktadır. Ancak çeşitli kurumlar tarafından yürütülen tüm proje ve uygulamalara rağmen nitelikli insan kaynağı sorunu halen yeterli düzeyde çözülememektedir. UMEM Beceri 10 projesi kapsamında amacımız ise Türkiye'de işsizliğin kaynağı olan niteliksizliği kurutarak, her insanı bir meslek sahibi yapmak ve böylece sanayiye nitelikli eleman kazandırmak. Nitekim, Konya'da açılan 29 kurstan 369 kişi mezun olmuş, bunlardan 154 kişi işe yerleştirilmiştir. Diğer kursiyerlerimizin işyerlerindeki stajları ve istihdam süreçleri devam etmektedir. İşsizsiniz ve mesleğiniz mi yok- Eleman mı bulamıyorsunuz- Çare, UMEM'de"

-"Türkiye'yi 2023'e nitelikli insan kaynağı taşıyacak"-

Projenin çok önemli olduğunu anlatan Büyükhelvacıgil, sanayicilere ve işsizlere UMEM Beceri 10 projesine daha fazla ilgi göstermeleri gerektiğini belirtti.

Türkiye'yi 2023'e taşıyacak gücün "nitelikli insan kaynağı" olduğunu aktaran Büyükhelvacıgil, şöyle devam etti:

"Nitelikli insan kaynağını çözmüş bir Türkiye, 2023 hedeflerine çok daha rahat bir şekilde ulaşacaktır. Kurslara 18-40 yaş arası, en az ilkokul mezunu, İŞKUR'a kayıtlı, ve açık işsiz (çalışıyor, emekli olmamak) olması şartları aranıyor. Kurslara katılmak isteyenler www.beceri10.org.tradresinden kayıt yaptırabiliyor. UMEM Beceri 10 Konya'da, Konya Sanayi Odası tarafından yürütülmektedir. Çalışanların niteliğinin artırılması yoluyla işsizliğin azaltılmasını amaçlayan proje Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Türkiye İş Kurumu ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'nin işbirliğinde hayata geçirilmiştir. Proje kapsamında kursiyerler 6 ay boyunca teorik ve pratik eğitim alıyor. Teorik ve pratik eğitimi başarıyla bitiren kursiyerlere yüzde 90 iş garantisi verilen kurslarda, ayrıca kursiyerlere günlük 15 lira ödeniyor. İşverenlerin ise bu kursiyerleri istihdam etmeleri halinde işveren sigorta primleri 4,5 yıla kadar hazine tarafından karşılanacak."

- KONYA

- Kaynak: AA

Son Dakika Yerel 'İşsizler Kurslara Başvursun' - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Merkez Bankası Başkanı, "Dolardaki yükselişi öngörebiliyor muydunuz?" sorusuna böyle yanıt verdi Son Dakika! Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'na çok sert sözler: Sende zerre kadar yürek varsa eşimle ilgili değil, benimle ilgili konuş Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Charlie Hebdo dergisinin skandal karikatürüne sert tepki: Ahlaksızlar, namussuzlar Son Dakika! Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan Charlie Hebdo dergisi yetkilileri hakkında resen soruşturma Gözü dönmüş eş, aldattığından şüphelendiği 17 yıllık karısını boğarak öldürdü Katıldığı program sonrası Türkiye'de gündem olan Şevval Şahin'in sevgilisi Yiğit Marcus Aral'dan tehdit Evli kadına attığı çıplak fotoğrafları ifşa olan Cem Özer, eşiyle el ele görüntülendi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan'dan 'İstanbul' uyarısı: Çok acil kademeli mesaiye geçilmeli