İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor - Son Dakika

İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor

24.07.2020 10:06

Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyorDoğan GÜNDOĞDU/İSTANBUL, (DHA) - Ayasofya Camii'nin tarihte yer edinmiş fotoğrafları Galata Köprüsü'nde gerçekleşen sergi ile açıldı.

Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor

Doğan GÜNDOĞDU/İSTANBUL, (DHA) - Ayasofya Camii'nin tarihte yer edinmiş fotoğrafları Galata Köprüsü'nde gerçekleşen sergi ile açıldı. Bugün ve 1 hafta boyunca Ayasofya Camii'ne gidecek vatandaşlar, Galata Köprüsü'nde o tarihi duyguyu hissederek yürüyecek ve ardından Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne ulaşacak.

Beyoğlu Belediyesi, Cuma namazı ile ibadete açılacak olan Ayasofya Camii için Galata Köprüsü'ne tarihi bir sergi açtı. Sergide Ayasofya'nın tarihte yer edinmiş fotoğrafları yer aldı. Açılışı Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız yaptı.

'AYASOFYA CAMİİ'NDE CUMA NAMAZI KILMAK İÇİN ORADA OLACAĞIM'

Belçika'dan Türkiye'ye ailesiyle gelen ve Ayasofya Camii'nin açılmasını bekleyen Muhammed Gürbüz, 'Çok mutluyuz Ayasofya Camii'nin açılmasından dolayı. İlk Cuma namazının kılınmasını sabırsızlıkla bekliyorum. Bende Ayasofya Camii'nde Cuma namazı kılmak için orada olacağım. Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımızdan çok güzel tepkiler var. Ayasofya'da namaz hep kılınmalı' diye konuştu.

'AYASOFYA'DA TÜRKİYE'NİN BAĞIMSIZLIĞINI GÖRÜYORUM'

Yaşanılan mutluluğun ve gururun tarifinin olmadığını dile getiren Metin Güneş, 'Ayasofya bizim hep hüzünlü yanımızdı. Çocukken 13 yaşlarında Sultanahmet'ten çıkıp Ayasofya'ya gitmiş fakat içeri girememiştik. 'Burası müze ve camii değil giremezsiniz' dediklerinde kalbimizde hep burukluk kalıyordu. Ayasofya'ya doya doya bakamıyorduk. Bugün her yerden Ayasofya'yı görmeye çalışıyorum, her yerden Ayasofya'ya bakmak istiyorum. Bugün benim boynumun büküklüğünü çocuklarımız yaşamayacak inşallah. Ben Ayasofya'da sadece ibadet yapacağımı değil Türkiye'nin bağımsızlığını görüyorum? ifadelerini kullandı.

'BİNLERCE İSTANBULLU, AYASOFYA'NIN BU SESLENİŞİNİ DUYACAK'

Ayasofya Camii'nin anlam ve önemine vurgu yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ali Haydar Yıldız, 'Ben Ayasofya Sergimiz; Ayasofya'nın tarihini anlatan, duygularını anlatan ve dile getiren bir sergidir. Bugün, 'Ben Ayasofya, Fatih'in Rüyası' sergimizle bize kendi biyografisini anlatıyor. Galata Köprüsü'nden geçecek olan binlerce İstanbullu, Ayasofya'nın bu seslenişini duyacak. Çok huzurlu anlar yaşıyoruz. Beyoğlu Belediyesi olarak da böyle tarihi bir ana hep birlikte şahitlik edelim istedik ve bu sergiyi açmış olduk." şeklinde konuştu.

İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor
İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor
İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor
İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İSTANBUL-Ayasofya Camii'nin ruhu Galata Köprüsü'nden başlıyor - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Rekor başvuru! YKS'ye 2.6 milyon kişi girecek 17:10 Rekor başvuru! YKS'ye 2.6 milyon kişi girecek Altının kilogramı 499 bin 500 liraya çıktı 17:05 Altının kilogramı 499 bin 500 liraya çıktı Eski Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun 25 milyon liralık mirası 272 kişiye bölündü 16:27 Eski Türkiye güzeli Mahmure Birsen Sakaoğlu'nun 25 milyon liralık mirası 272 kişiye bölündü
Korona testi tam 42 kez pozitif çıktı! 5 kez kendi cenazesini planlayan hastanın inanılmaz hikayesi 16:03 Korona testi tam 42 kez pozitif çıktı! 5 kez kendi cenazesini planlayan hastanın inanılmaz hikayesi AK Partili Özhaseki: Millet bizim zaafa uğradığımız gibi bir kanaate kapıldı ama yüzde 45 oyumuz var 15:57 AK Partili Özhaseki: Millet bizim zaafa uğradığımız gibi bir kanaate kapıldı ama yüzde 45 oyumuz var Fuhuş baskını yaptıkları evde polis yeleği bulan ekipler hayrete düştü 15:35 Fuhuş baskını yaptıkları evde polis yeleği bulan ekipler hayrete düştü
Bakan Karaismailoğlu ile aynı anda Kanal İstanbul proje alanını ziyarete giden İmamoğlu espriyi patlattı 15:27 Bakan Karaismailoğlu ile aynı anda Kanal İstanbul proje alanını ziyarete giden İmamoğlu espriyi patlattı M3 para arzı 3,8 trilyon liraya yükseldi 15:05 M3 para arzı 3,8 trilyon liraya yükseldi
Advertisement