İstanbul'da 472 yıllık tarihi camiye takılan klimaya tepki yağdı - Son Dakika

İstanbul'da 472 yıllık tarihi camiye takılan klimaya tepki yağdı

İstanbul'daki tarihi Mihrimah Sultan Camii'nin bacalarına monte edilen klimaların görüntüsü sosyal medyadan tepki çekti. İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Yılmaz ise 'tarihimize sahip çıkacağız' ifadeleriyle klimaların kaldırılacağını belirtti.

İstanbul'un önemli kültür ve turizm varlıklarından biri olan Mihrimah Sultan Cami Külliyesi'nin bacalarına monte edilen klima ünitelerini görenler şaşkına döndü. Klima ünitelerinin monte edildiği külliyenin bacaları havadan görüntülendi. Görüntüler, sosyal medyadan tepki aldı.

1548 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından kızı Mihrimah Sultan adına, Mimar Sinan'a yaptırdığı Mihrimah Sultan Camii'nin bacalarına asılan klima üniteleri, tarihi dokuya zarar verdiği ve görüntü kirliliğine neden olması sebebiyle sosyal medya üzerinde tepkiye yol açtı.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Klima üniteleri külliyenin tarihi dokusuna zarar verirken, vatandaşlar tarafından sosyal medya üzerinde bu tür tarihi yapıtlarda gerçekleştirilen çalışmalarda daha dikkatli olunması, tarihi dokuya zarar verilmemesine önem gösterilmesi istendi.

Klima ünitelerinin monte edildiği külliyenin bacaları havadan görüntülendi.

İstanbul'da 472 yıllık tarihi camiye takılan klimaya tepki yağdı

KLİMALAR KALDIRILACAK

Konuyla ilgili İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz sosyal medya hesabından "Kültürel miras ecdadın hatırası, evlatlarımızın emanetidir. Ayasofya Camii, Sümela Manastırı gibi tarihi eserlerde dünyaya örnek çalışmalara imza attığımız bir dönemde Mimar Sinan'ın hatırasını mı koruyamayacağız? Kurullarımız ve ilgililerle görüştük. O klima oradan kaldırılacak" diye bir paylaşımda bulundu.

İstanbul'da 472 yıllık tarihi camiye takılan klimaya tepki yağdı
İstanbul'da 472 yıllık tarihi camiye takılan klimaya tepki yağdı

Haber Yayın Tarihi: 09.08.2020 10:59 - Kaynak: İHA

Son Dakika 3. Sayfa İstanbul'da 472 yıllık tarihi camiye takılan klimaya tepki yağdı - Son Dakika

YORUMLAR (8)
  • Dilaver: İltica geliiii diyaneti müftüyü görevden alın ha bide zırt bırt camilerde para topluyolar bunada bi son versinler 2 yıldır işsizim bu diyanetin hiç bi hayrını görmedim ee amerikanın ingilterenin AB ÜLKELERININ DERTLERI BITSIN BIZEDE YARDIM GELIR SANIRIM Cevap Yaz 4 7 Yayından Kaldır
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Kamu kurumlarına girişlerde HES kodu uygulaması bugün resmen başladı Komşusunun karısını baştan çıkartan adamın anlattıkları Esra Erol'u çileden çıkardı: Başımıza taş yağacak 8 kentte gök gürültülü sağanak yağış görülecek Fenerbahçe'nin yeni sözleşme teklifini reddeden Ömer Faruk Beyaz krize yol açtı Evlilik yüzüklerini satıp sermaye yaptıkları işyerinde şimdi 11 kişi çalışıyor Moskovalı kadınların en çok evlendiği erkekler listesinde zirvede Türkler var AK Parti'de büyük değişim! İl ve ilçe başkanlarının yüzde 65'i yeni isimler olacak Tezgahını toplayıp eve gidecekken silahlı saldırıya uğrayan amca ve yeğeni yaralandı