Meteoroloji ve valilik günlerdir uyarıyordu! İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve kar yağışı başladı - Son Dakika

Meteoroloji ve valilik günlerdir uyarıyordu! İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve kar yağışı başladı

05.02.2023 10:59

Meteoroloji ve valiliğin uyarıları sonrası İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve yoğun kar yağışı başladı. Yüksek kesimlerde kar görülürken ilerleyen saatlerde yağışların etkisini artırması bekleniyor. Kar yağışının başlamasıyla birlikte İstanbul'da ekipler de teyakkuza geçti. İBB ve İstanbul Valiliği alınan önlemleri açıklarken vatandaşlardan zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları ve özel araç kullanmamaları istendi.

Meteoroloji'nin uyarılarının ardından Trakya üzerinden İstanbul'a giriş yapan kar yağışı, Anadolu yakasında yüksek kesimlerde başladı. Kar yağışı Çamlıca Tepesi'nde etkisini gösterdi. Kar yağışının ilerleyen saatlerde etkisini artırması bekleniyor.

VALİLİKTEN İSTANBULLULARA UYARI

İstanbul Valiliği, Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün son açıklamasının ardından vatandaşları olumsuz hava koşullarına karşı dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyardı.

Meteoroloji ve valilik günlerdir uyarıyordu! İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve kar yağışı başladı

EKİPLER TEYAKKUZDA

Meteoroloji Bölge Müdürlüğünün son verileri paylaşması üzerine İstanbul Valiliği de olumsuz hava koşullarına karşı basın açıklaması yayımladı. Vatandaşları dikkatli ve tedbirli olmaları konusunda uyaran Valiliğin açıklamasında; "İlimizde karla mücadele çalışmalarını yürütmek üzere; AFAD, Büyükşehir ve ilçe belediyeleri, güvenlik, trafik, sağlık ve ulaştırmaya ilişkin görevleri bulunan tüm kurumlarımız 24 saat esasına göre hizmete hazır bulunacaklardır" denildi.

EKİP SAYISI GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 143 ARTTI

Açıklamada ayrıca 5 bin 277 kilometre yol ağı üzerinde 11 bin 130 personelin, 171 acil çıkış noktası ve 23 Otoyol Hizmet Tesisin, 57 iş makinesi noktasında 2 bin 591 iş makinesinin bulunduğunu ve 101 noktada 475 bin 400 ton tuz ile 3 bin 640 ton solüsyon kapasitesi ile kar ve buzlanma ile mücadele çalışmalarına hazır durumda olduğu belirtildi. İl Jandarma Komutanlığının 437 araç ve 2 bin 142 personel, İl Emniyet Müdürlüğünün 210 araç ve 703 personel, Kızılay'ın 101 noktada 2 bin 300 çalışan, gönüllü ve 162 araç, AFAD İl Müdürlüğünün ise bin 250 çalışan, gönüllü ve 84 araç ile karla mücadele çalışmalarına destek vereceklerini vurguladı. Ayrıca bu çalışmalarda kullanılmak üzere temin edilen iş makinesi, çekici ve kurtarıcı sayısının, 2022 yılına göre yüzde 143 oranında arttırıldığı da açıklamada yer aldı.

KAMYON, TIR VE ARAÇ SÜRÜCÜLERİNE UYARI

Vatandaşları dikkatli olması konusunda uyaran İstanbul Valiliği, "Otoyol güzergahındaki 23 hizmet tesisinde 5 bin 598 araçlık parklanma kapasitesi mevcuttur. İlimizde olumsuz hava koşulları ve karla mücadele çalışmaları ile karayolu, havayolu, demiryolu ve deniz ulaşımında ilgili kurumlarımızca sürdürülen çalışmalar, Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezimizde 24 saat esasına göre takip edilmektedir. İstanbul istikametine yola çıkacak kamyon, tır ve diğer araç sürücülerimizin, bölgemizdeki olumsuz hava koşulları nedeniyle mağduriyet yaşamamak için, kış lastiği takılması ve yapılan uyarılara riayet edilmesi konusunda gerekli hassasiyeti göstereceklerine inanıyoruz Olumsuz hava koşulları nedeniyle bütün vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını bekliyoruz." ifadelerine yer verdi.

Meteoroloji ve valilik günlerdir uyarıyordu! İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve kar yağışı başladı

EVSİZLER OTELLERDE MİSAFİR EDİLİYOR

Öte yandan İstanbul'da hafta sonu yağması beklenen yoğun kar yağışı ve soğuk havadan olumsuz etkilenmesi muhtemel 618 evsiz vatandaş İstanbul Valiliği tarafından otellerde misafir ediliyor.

İBB DE ÖNLEMLERİNİ ALDI

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da megakentte yarından itibaren beklenen kar ve şiddetli fırtınayla ilgili vatandaşları uyardı. Kar küreme ve tuzlama araçlarının yanı sıra personellerin hazır olduğunu söyleyen İmamoğlu, "Toplu taşımada yaşanabilecek olası aksamalar için ek seferler konuldu; metro, metrobüs ve Şehir Hatları'nda sefer sayıları yoğunluğa göre artırılacak. Zorunlu olmadıkça şahsi araçlarla trafiğe çıkılmaması, kar lastiği kullanılması, resmi uyarıların takip edilmesi önemlidir." dedi.

THY SEFERLERİ İPTAL

Türk Hava Yolları (THY), elverişsiz hava koşulları ve gelmesi beklenen kar yağışı nedeniyle İstanbul Havalimanı'ndan dün ve bugün 72'si iç, 166'sı dış hat olmak üzere toplam 238 seferini iptal etti.

Meteoroloji ve valilik günlerdir uyarıyordu! İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve kar yağışı başladı

FERİBOTLAR DA İPTAL

Çanakkale'nin Gökçeada ve Bozcaada ilçelerine de, Kuzey Ege Denizi'nde etkili olması beklenen fırtına nedeniyle bugün ve yarın yapılması planlanan feribot seferleri iptal oldu.

DOĞU BUZ KESTİ

Türkiye kurak geçen günlerin ardından soğuk ve Kar yağışlı havanın etkisi altına girdi. Bazı kentlere mevsimin ilk karı düşerken, birçok şehirde de yerleşim yerlerinin yolları kapandı, sürücüler zor anlar yaşadı, araçlar soğuk nedeniyle çalışmadı, ev ve işyerlerinin camları buz tuttu. Van'da yoğun kar nedeniyle kapanan 347 yerleşim yerinden 305'inin yolu ekiplerin çabası sonucu açıldı. Ulaşıma kapanan Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinde 160, Elazığ'da da 210 köy yolunda çalışmalar sürüyor.

Kaynak: İHA
YORUMLAR (1)
  • Yavuz Polat: Tam Çamlıca tepesinde ikamet ediyorum ben niye göremiyorum etkili kar yağışını tek bir tane bile düşmedi Cevap Yaz 14 0 Yayından Kaldır
500

Son Dakika Güncel Meteoroloji ve valilik günlerdir uyarıyordu! İstanbul'da beklenen şiddetli rüzgar ve kar yağışı başladı - Son Dakika


Advertisement