İstanbul'da esnaf normalleşme sürecinden memnun - Son Dakika

İstanbul'da esnaf normalleşme sürecinden memnun

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında bir süre kapalı kalan yeme içme mekanlarının dün yeniden açılmasıyla esnafın yüzü güldü.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını tedbirleri kapsamında bir süre kapalı kalan yeme içme mekanlarının dün yeniden açılmasıyla esnafın yüzü güldü.

Salgın tedbirleri çerçevesinde 21 Mart'tan itibaren oturma alanları kapatılan ve sadece paket servise izin verildiği için bir kısmı kepenk indiren restoran ve kafeler, normalleşme süreciyle birlikte iki gündür hizmet veriyor.

İstanbul'un sahil kesimi, Kadıköy, Üsküdar, Eminönü, Bağdat ve İstiklal caddeleri, Taksim gibi merkezi bölgelerinde yoğunluk oluşurken, vatandaşların sosyal mesafe kurallarına riayet etmeye çalıştığı ve çoğunluğunun maske taktığı görüldü.

Üsküdar sahilde bir restoranın işletmecisi Murat Kaya, yaklaşık 71 gündür kapalı olan ve dün hizmet vermeye başlayan iş yerlerinde açılış sürecinin zorluklarını yaşadıklarını belirterek, bugün daha da rahatladıklarını söyledi.

Kaya, vatandaşların dün tedirginlik yaşadığını ifade ederek, bugün işlerinin daha iyi olduğunu anlattı.

Hem personelin hem de vatandaşların zor bir süreç yaşadığını dile getiren Kaya, bu süreci en kısa sürede atlatacaklarına inandığını kaydetti. Kaya, "Vatandaşlar, dışarıda yemek yemeği, özellikle sahilde, açık alanda yemeği çok özlemiş. Daha iyi olacak her şey." dedi.

"Maske, mesafe, el hijyeni alışkanlık haline gelmeli"

Üsküdar Çarşı'da kuruyemişçi Mutlu Köse, 2,5 aylık dönemde bayağı zorlandıklarını dile getirerek, normalleşmeyle beraber başlayan hareketlenmeden memnun olduğunu, çevredeki esnafın da iş yerlerini açmasının ardından çarşıya canlılık geldiğini kaydetti.

Gidişatın daha da iyi olacağını söyleyen Köse, verilen desteklerle piyasanın canlanacağını düşündüğü belirtti.

Beykoz'da tatlı ürünleri satışı yapan Taner Mert, alınan kararlara uyarak iş yerini dün açtığını hatırlatarak, şunları aktardı:

"Tedbirler noktasında 15 günde bir olmak üzere işletmemiz dezenfekte ediliyor. Mesafe kurallarından asla vazgeçmiyoruz. 22.00'den sonra paket servis uygulamasına geçiyoruz. İşletmemizde yine bakterileri öldürücü ultraviyole ışınları olan bir havalandırma sistemimiz var. Ayakla basılan bir el hijyeni makinemiz var. Vatandaşlarımız da ilgi gösteriyorlar ve kurallar noktasında bize yardımcı oluyorlar."

İşletme içerisine maskesiz müşteri almadıklarını ifade eden Taner Mert, maske, mesafe ve el hijyeni kurallarının alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini söyledi.

Bahçelievler Şoförler Odası Başkanı Halit Yılmaz, salgın sürecinde şoför esnafının mağduriyet yaşadığını ifade ederek, İçişleri Bakanlığının yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edileceği yönündeki talimatı sonlandırmasından memnun olduklarını kaydetti.

Son Dakika

08:33 Tacize de susmamış! Deniz Bulutsuz, Galatasaraylı basketbolcu Caner Erdeniz'le davalık olmuş 07:19 Rize'de kaybolan 11 yaşındaki çocuk 12 kilometre uzaklıkta bulundu 21:58 Didem Soydan cesur fotoğraflarına bir yenisini daha ekledi! Sokakta transparan kıyafetiyle poz verdi 20:21 Alman medyası açık açık yazdı: Türkiye'ye yönelik seyahat uyarılarının arkasında sağlık endişeleri yok 17:01 Fatih Terim, Fenerbahçe'nin de gündeminde yer alan İrfan Can'ı transfer etmek istiyor 15:53 Bay Yanlış dizisinin çekildiği ultra lüks ev ünlü şarkıcının çıktı 13:29 Tokat'taki bakır madeninde altın bulundu 12:42 Fabrika patlamasında annesinin acı haberini vatani görevi sırasında öğrendi 12:37 Ezine'nin 40 yıllık sanayi sitesi hayali gerçek oluyor 11:53 En düşük maaş kaç lira olacak? İşte memur ve emeklinin temmuzda alacağı zamlı aylıklar 11:23 Ayasofya tartışmaları hakkında konuşan Kemal Kılıçdaroğlu: İtiraz etmeyeceğiz 11:20 Ünlü sunucu Kelly Brook'tan cinsel ilişki itirafı: Yaş ilerledikçe daha iyi oluyor 09:50 Doğada kendiliğinden yetişmesine rağmen toplaması yasak olan salebin kilosu 900 liraya satılıyor 09:27 En çok bilinen koronavirüs belirtileri yaz aylarıyla birlikte değişti 09:14 Son dakika: 4 işçinin hayatını kaybettiği fabrikanın sahibi suskunluğunu bozdu