Son Dakika Haberleri: Honduras Cumhurbaşkanı'na "Adıyamanlı" Damat

Honduras Cumhurbaşkanı'na "Adıyamanlı" Damat

4 yıl önce

Honduras Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa'nın kızı Rosa Elena Lobo Juarez ile Adıyamanlı Talha Özger, bu akşam İstanbul'da nikah masasına oturacak.

Honduras Cumhurbaşkanı'na

Binlerce kilometre uzaklıktaki  Türkiye ve  Honduras, çok konuşulacak bir evlilik törenine şahit olacak. Adıyamanlı Talha ile Honduraslı Rosa'nın düğünleri öncesi iki taraf da oldukça heyecanlı.

Honduras  Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa'nın kızı Rosa Elena Lobo Juarez ile Adıyamanlı Talha Özger, bu akşam İstanbul'da nikah masasına otuyor. İki yıl önce  ABD'de tanışan genç çift, yaklaşık bin kişinin katılacağı görkemli bir törenle dünya evine girecek.  Honduras  Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa, Kaya Ramada Oteli'ndeki düğünde kızını yalnız bırakmayacak.

Adı Türkçede 'Gül' anlamına gelen müstakbel gelin 'Rosa' ile Adıyamanlı damadın tanışma hikayesi oldukça ilginç.  Cihan Haber Ajansı'nı yeni döşedikleri evlerinde ağırlayan mutlu çift, nasıl tanıştıklarından evlilikten beklentilerine kadar bir dizi soruyu cevapladı.

AİLELERİNİ 2 YILDA İKNA EDEBİLDİLER

Eğitim için  ABD'de bulunan İletişim öğrencisi Rosa'nın hayatı, işletme öğrencisi Talha Özger'le, Talha Özger ve kuzeninin  New Orleans'ta işlettiği restoranda kesişmiş. Ancak hayatlarını birleştirme kararı alan Rosa ile Talha'nın ailelerini ikna etmeleri yaklaşık iki yıl sürmüş.

Rosa, kararını cumhurbaşkanı babasına ve ailesine açtığında iki ülke arasındaki uzaklık sorun olmuş. Ancak ailesini ikna etmek için direnen Rosa'ya, eşi hakkında yapılan araştırmalardan sonra izin çıkmış.

Dışarıdan gelin getirmek istemeyen Talha Özger'in ailesi için de başka bir kültürden gelin kabul etmek ilk başta zor olmuş; lakin Rosa'yı tanıdıktan sonra birlikteliğe onay vermişler.

HONDURAS MUTFAĞI, TÜRK MUTFAĞINA BENZİYOR

Türkiye'yle ilgili en beğendiği şeyin ne olduğunu sorduğumuz Rosa, "Türkiye'yle ilgili sevdiğim ilk şey o." diyerek mutlu bir yüz ifadesiyle müstakbel eşini işaret ediyor. Türk yemeklerini, Türkleri ve Kürtleri çok sevdiğini anlatan Honduraslı gelin, en sevdiği tatlının 'künefe' olduğunu söylüyor.

Baharatlı Türk yemekleri ile  Honduras yemeklerinin birbirine benzediğini söyleyen Rosa, iki kültür arasındaki benzerliklere de dikkat çekiyor.  Türkiye'de olduğu gibi  Honduras'ta da kalabalık aileler olduğunu söyleyen müstakbel gelin, cumhurbaşkanı babasının 4 hanımından 12 çocuğu olduğunu ifade ediyor.

SEVGİ, SAYGI VE ÇOK ÇOCUK

Aile kavramının  Honduras'ta büyük önem taşıdığını vurgulayan Rosa Lobo, evlilikten beklentisini, "Saygı, sevgi ve çok çocuk" olarak açıklıyor.

Ülkelerinde genelde dar aile çevresinde yapılan düğün için  Türkiye'de yaklaşık bin kişinin davet edildiğini öğrenen Rosa Lobo, ilk başta şoke olmuş.

Evlendikten sonra  Türkiye'de yaşayacaklarını söyleyen çift, balayılarını da yaza ertelemişler. Evin reisi Talha, düğünden sonra  Adıyaman'daki akrabalarını ziyaret edeceklerini söylüyor.

CUMHURBAŞKANI BUGÜN İSTANBUL'DA

Cumhurbaşkanı Porfirio Lobo Sosa ve  Honduras'ın  Almanya büyükelçisi, Rosa ve Talha çiftinin düğünlerine katılmak için bugün İstanbul'a gelecek.  Honduras  Cumhurbaşkanı, düğün sonrası ülkesine dönecek.


CHP'li Gürsel Erol: PKK Benim Hakkımda İnfaz Kararı Almış İsrail'den Türkiye ve Erdoğan'a Küstah Tehdit
DEAŞ'ın Kaçırarak Köle Yaptığı Ezidi Kadın Yaşadığı Dehşeti Anlattı