Son Dakika Haberleri: İstanbul'daki CHP'li Belediyelerde Çalışan Kadınlara 8 Mart İzni

İstanbul'daki CHP'li Belediyelerde Çalışan Kadınlara 8 Mart İzni

2 yıl önce

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'un 14 CHP'li belediyesinde çalışan tüm kadınların izinli olduğunu belirtti.

İstanbul'daki CHP'li Belediyelerde Çalışan Kadınlara 8 Mart İzni, System.String[]
CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde İstanbul'un 14 CHP'li belediyesinde çalışan tüm kadınların izinli olduğunu belirtti.

Kaftancıoğlu, partisine mensup belediye başkanlarıyla İstanbul Büyükşehir Belediyesi CHP Grubu'nda basın açıklaması yaptı.

Türkiye'de ayrımcılığın, ötekileştirmenin ve insan hakkı ihlallerinin tavan yaptığı bir dönemden geçildiğini savunan Kaftancıoğlu, sosyal demokrat yerel yönetim modeliyle hizmet veren CHP'li belediyelerin birçok konunun olduğu gibi toplumsal cinsiyet eşitliğinin de mimarı olduğunu söyledi.

Kaftancıoğlu, herkes için temel hak olan eşitlik ilkesinin, insanca yaşam şartlarının hayata geçirilmesinde yasal düzenlemelerin tek başına çare olmadığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu anlamda CHP'li belediyelerimiz, sosyal demokrat belediyeciliğin vazgeçilmez bir unsuru olarak kadının toplumdaki yerini güçlendirmek, eşit imkan ve hizmetler sağlamak amacıyla başta sosyal hizmetler olmak üzere farklı alanlarda öncü çalışmalar yürütüyor. Sosyal demokrat belediyeler, bugünkü devlet anlayışının kırıp döktüğü toplumsal cinsiyet eşitliğini yeniden sağlamak için mücadele veriyor.

Yalnızca İstanbul'da değil Türkiye'deki tüm CHP'li belediyeler, toplumun nefes alabildiği yerlerdir. Sosyal demokrat belediyeler, kadınların istihdama katılabildiği, özgürce dolaşabildiği, farklı alanlarda kendilerini geliştirebildiği ve erkek egemen anlayışın hüküm süremediği yerler.

Bazıları gibi yol yapmayı, çöp toplamayı 21. yüzyılın en büyük hizmeti gibi sunanlar bir tarafta; topluma sosyal ve ekonomik fırsat eşitliği yaratan, insanca yaşam koşullarını hazırlayan belediyeler diğer tarafta."

Yarının büyük ve önemli bir gün olduğuna işaret eden Kaftancıoğlu, "Türkiye'de Kadınlar ve Kadın Emeği" raporundan kadın işsizliği, kadına şiddet gibi konularda bazı bilgileri paylaştı.

Türkiye'de resmi rakamlara göre her 10 kadından en az 3'ünün 18 yaşının altında evlendirildiğini ifade eden Kaftancıoğlu, "17 bine yakın kız çocuğu doğum yaptı.

Kadınlar aile içinde, sokaklarda, toplu taşıma araçlarında ya da iş yerlerinde tanıdıkları veya tanımadıkları erkekler tarafından hemen her gün şiddete maruz kalıyor. 2017 yılında en az 286 kadın ve kız çocuğu öldürüldü. 101 kadın tecavüze, 248 kadın tacize, 377 kız çocuğu cinsel istismara ve 418 kadın şiddete maruz kaldı. Kayıtlı rakamlara göre, her gün en az 4 kadın şiddete uğradı." diye konuştu.

Kaftancıoğlu, Dünya Ekonomik Forumu'nun 2017 yılında hazırladığı Toplumsal Cinsiyet Eşitsizliği Endeksi sonuçlarına göre, Türkiye'nin 145 ülke içinde 131. sırada yer aldığını anlatarak, "Aynı araştırmada, çalışma hayatındaki kadınların durumunu ortaya koyan 'ekonomik katılım ve fırsat eşitliği' göstergesine baktığımızda da Türkiye 144 ülke içinde 128. sırada. Eğitime ulaşım fırsatlarında, siyasete katılımda, ekonomik katılım ve fırsatlarda 144 ülke içerisinde sonlarda." değerlendirmesini yaptı.

Kadınların çalışma hayatında karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili bilgiler veren Kaftancıoğlu, İstanbul'u kadınlarla birlikte kazanacaklarını ve birlikte yöneteceklerini dile getirdi.

İstanbul'daki CHP'li belediyelerde çalışan kadınlara bir müjde vereceğini belirten Kaftancıoğlu, "8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nde İstanbul'un 14 CHP'li belediyesinde çalışan tüm kadınlarımız izinlidir. 8 Mart, kadınlarımız için tüm Türkiye'de resmi tatil olmalıdır. Biz CHP İstanbul İl Başkanlığı olarak bunu buradan başlattık.

Ayrıca yakın bir tarihte kadına yönelik şiddete karşı mücadele politikalarımız kapsamında belediyelerimiz ve kadın dernekleri arasında bir protokol yapacağız." ifadelerini kullandı.

Konuşmasının ardından siyasette kadınların önemi ve verdiği mücadeleyle ilgili bir soruyu yanıtlayan Kaftancıoğlu, "Bir kadının bugünün Türkiye'sinde yaşaması zorken, siyasette var olmasının çok kolay olduğunu söyleyemeyeceğim. Biz CHP'li kadınlar olarak, yine de şanslı gruptan sayılırız. Çünkü CHP, genel zorlukların haricinde, yine kadın siyasetçilerin var olabildiği bir parti. Bu nedenle mutluyum. Kadınların yaşadığı zorlukları, doğal olarak zaman zaman partimizde de yaşıyoruz. Biz en azından bu sıkıntıları, demokratik yarışlarla aşabiliyoruz. Darısı diğer partilerdeki, daha doğrusu iktidardaki kadınların başına diyelim." şeklinde konuştu.
Haber Yayın Tarihi: 07.03.2018 12:47 Kaynak: AADışkısını bağışlayarak öğrenci okutuyor
Güzel oyuncu İpek Yaylacıoğlu, Arka Sokaklar dizisinden ayrıldı Dünyaca ünlü model Heidi Klum, göğüs dekolteli pozunu paylaştı