İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde Dans Filmleri - Son Dakika

İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde Dans Filmleri

03.09.2012 18:44
İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde Dans Filmleri, System.String[]

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, koreografik yaratıcılığa ve dans dünyasına adanmış üç sıradışı filmi izleyicilerle buluşturuyor.

« DANSA DAİR »

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, koreografik yaratıcılığa ve dans dünyasına adanmış üç sıradışı filmi izleyicilerle buluşturuyor. Dans ve sinemayı buluşturan bu etkinlik Fransız Kültür Merkezi'nde ücretsiz olarak izlenebilecek.

PAMUK PRENSES, yönetmen : Angelin Preljocaj

16 Ekim Salı, 19:00 ve 17 Ekim Çarşamba, 17:00

Dünyaca ünlü Fransız koreograf Angelin Preljocaj, 2008 yılında kendi "Pamuk Prenses" (Blance Neige) versiyonu için topluluğunun 26 dansçısını Gustav Mahler'in en güzel senfonilerinden biri için biraraya getirir. Kostümler Jean Paul Gautier, dekor ise Thierry Leproust imzalı. "Pamuk Prenses" ile Preljocaj büyüleyici ve sihirli bir gösteriyi sahneye koyarak bugüne kadar 25 ülkede 150 bin kişinin izlediği ailece izlenebilen çağdaş bir baleye imza atıyor...

LA FONTAINE TARZI MASALLAR, yönetmen : Marie-Hélène Rebois

Gösteri filmi ( Fransa, 2004, 52 dk)

16 Ekim Salı, 17:00 ve 17 Ekim Çarşamba, 19:00

Bu film 13 dakikalık dört programda Jean de la Fontaine'in dans ile yorumlanan dört masalını biraraya getiriyor : « Ağustos Böceği ve Karınca » (koreografi : Herman Diephuis), « Şehir faresi ile Tarla Faresi » (koreografi : Dominique Rebaud), « Balıkçıl Kuşu » (koreografi : Satchie Noro ve Alain Rigout) ve « Meşe ile Saz » (koreografi : Mourad Merzouki-Kafig). Hayal gücü ve şiir coşkuyla biraraya gelerek izleyiciyi hip hop'tan klasiğe uzanan çoklu bir estetik büyü ile içine alıyor.

DANS, PARİS OPERA BALESİ, yönetmen : Frederick Wiseman

Belgesel (Fransa, 2009, 158 dk)

18 Ekim Perşembe, 17:00

Belgesel sinemanın öncülerinden Amerikalı sinemacı, Frederick Wiseman kamerasını 12 hafta süresince Paris Operası'nın kalbine yerleştirdi. Dikim atölyelerinden yıldızların parladığı gösterilere, film izleyicisini bu saygın kurumun kulislerinde yolculuğa çıkararak sıradışı gösterilere hayat verenlerin günlük çalışmalarını sunuyor.

İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde Dans Filmleri

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Kültür Sanat İstanbul Fransız Kültür Merkezi'nde Dans Filmleri - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Charlie Hebdo'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a alçak saldırı! Ahlaksız karikatüre Türkiye'den tepki yağıyor Meteoroloji'den 13 il için için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı İnşaatta elleri ve ayakları bağlı kız çocuğu bulundu Ayrıldığı nişanlısı, Büşra ile annesini öldürdü Azerbaycan'dan darbe yiyen Paşinyan, halkını tehdit etti: Geri duranları, kaçanları ağır cezalandıracağız Son Dakika: Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarına istifa, emeklilik ve izin yasağı getirdi Öldürdüğü hamile kız arkadaşının cansız bedenini yol kenarına atarken görüntülendi Bornozla yatağa atlayan Nusret Gökçe'nin cinsel organı göründü