İstanbul için korkutan rapor! Olası bir 7.5'lik depremde bu 13 ilçe ve 91 bin 81 bina yıkılacak - Son Dakika

İstanbul için korkutan rapor! Olası bir 7.5'lik depremde bu 13 ilçe ve 91 bin 81 bina yıkılacak

18.04.2022 13:01

İstanbul'da uzun yıllardır beklenen büyük depremle ilgili uyarılar yapılmaya devam ediyor. Son olarak İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, olası bir 7.5'lik depremde Fatih, Bayrampaşa, Güngören, Avcılar, Zeytinburnu, Esenyurt, Bahçelievler, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenler, Bakırköy, Bağcılar ve Büyükçekmece'nin büyük hasar göreceğini açıkladı. İBB'nin çıkardığı risk haritasına göre ise İstanbul genelinde 91 bin 81 bina deprem sonucu yıkılacak.

İstanbul'da başta İçişleri Bakanlığı olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve diğer ilgili kurumlar, olası büyük depreme karşı uyarılarını ve çalışmalarını sürdürüyor. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi cephesinden deprem ihtimaline ilişkin korkutan uyarılar geldi.

"ZEMİN YAPISI ZAYIF BÖLGELER BÜYÜK HASAR ALACAK"

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Özlem Tut, kentteki riskli bölgelerden bahsetti. Tut, deprem senaryolarında, fay hattına yakın, yeterli mühendislik hizmeti almamış yapılardan oluşan ve zemin yapısının zayıf olduğu bölgelerin en büyük hasarı alacağının öngörüldüğünü söyledi.

"13 İLÇE TEHLİKEDE"

Tut, "Bu bölgeler Haliç'in batısı ve TEM otoyolunun güneyindeki ilçeler… Fatih, Bayrampaşa, Güngören, Avcılar, Zeytinburnu, Esenyurt, Bahçelievler, Küçükçekmece, Beylikdüzü, Esenler, Bakırköy, Bağcılar, Büyükçekmece" diye konuştu.

2012'DEN BERİ 72 BİN 490 BİNA YIKILDI

Ayrıca 2012'den beri İstanbul'da 79 bin 891 riskli bina tespit eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, bu binaların 72 bin 490'ını yıktı.

"91 BİN 81 BİNA YIKILACAK"

İBB bir süre önce İstanbul'un risk haritasını çıkarmak ve depremde ağır hasar alması muhtemel yapıları tespit etmek amacıyla çalışmalara başlamıştı. İBB tarafından hazırlanan raporda 7,5 büyüklüğündeki bir deprem senaryosuna göre 91 bin 81 binanın ağır veya çok ağır hasar, 167 bin 116 binanın da orta hasar göreceği tahmin edilmişti.

YORUMLAR (2)
  • Yasin Atcı: Yıkılmak için depremi bekleyemeyecek çok bina var İstanbul'da devletimiz şu an köprü falan yapıyor, vatandaşa hizmet ediyordur büyük ihtimalle. Halkının ve mazlumun yanında falandır şu an belkide. Yada başka ülkelerin liderleri ile görüşüyordur. Ne bileyim Suriye'deki mazlumlara yardım yapıyordur. İllaki kendi halkininda yanında olacak ama zamani vardir. Hele bir depremler başlasin o zaman bakacaklar bu işlere. İnşallah biz ölmemiş oluruz ?? Cevap Yaz 1 0 Yayından Kaldır
  • Ibrahim Çidem: Sayın TUT.Neden 91081 bina.Siz belliki çok fiyat etiketi okuyorsunuz.gelin şunu 91000/yada 92000 yapalım.İlçeleri hedef gösterip neyin peşindesiniz.Çözüm üretin.Evi eski olan yapmaya kalkıyor Tüm partiler için söylüyorum Amcan dayın varsa. 150-200 m2 yere 8/10 kat yapabiliyorsun YOKSA 4 kat . Cevap Yaz 36 4 Yayından Kaldır
500
İstanbul'da yapımı devam eden iki metro hattının ihalesi yenilenecek İstanbul'da yapımı devam eden iki metro hattının ihalesi yenilenecek İstanbul'da geçen 3 yılını değerlendiren İmamoğlu, Erdoğan'ın 28 yıl önceki sözleriyle sitem etti! İstanbul'da geçen 3 yılını değerlendiren İmamoğlu, Erdoğan'ın 28 yıl önceki sözleriyle sitem etti! Kılıçdaroğlu İstanbul'a hizmette 3 yıl programında konuştu Kılıçdaroğlu İstanbul'a hizmette 3 yıl programında konuştu

Son Dakika Güncel İstanbul için korkutan rapor! Olası bir 7.5'lik depremde bu 13 ilçe ve 91 bin 81 bina yıkılacak - Son Dakika


Advertisement