İstanbul Narkotik Polisi Son Üç Yılın Bilançosunu Açıkladı - Son Dakika

İstanbul Narkotik Polisi Son Üç Yılın Bilançosunu Açıkladı

İstanbul narkotik polisi, son 3 yılda gerçekleştirdiği 122 bin 965 operasyonda 179 bin 972 kişinin yakalandığını, 25 bin 307 kilo uyuşturucu madde ile birlikte yaklaşık 5 milyon hap ele geçirildiğini bildirdi.

İstanbul Narkotik Polisi Son Üç Yılın Bilançosunu Açıkladı, System.String[]

İstanbul narkotik polisi, son 3 yılda gerçekleştirdiği 122 bin 965 operasyonda 179 bin 972 kişinin yakalandığını, 25 bin 307 kilo uyuşturucu madde ile birlikte yaklaşık 5 milyon hap ele geçirildiğini bildirdi.


İstanbul Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü 2009 ila 2011 yıllara arasında yapılan operasyonlara ilişkin istatistik bilgiler verdi. Konuya ilişkin yapılan açıklamaya göre; son 3 yılda yapılan 122 bin 965 operasyonda 11 ton 407 kilo eroin, 12 ton 139 kilo esrar, 791 kilo kokain, 234 kilo afyon sakızı, 319 kilo metamfetamin, 480 kilo amfetamin ve 4 milyon 919 bin 96 ade hap ele geçirildi. Yapılan bu operasyonlarda ise 179 bin 972 kişi gözaltına alındı.


Açıklamada, 2011'de 38 bin 846 ayrı operasyon düzenlendiği ve bu operasyonlarda 3 ton 35 kilo eroin, 4 ton 767 kilo esrar, 447 kilo kokain, 53 kilo afyon sakızı, 136 kilo metamfetamin ve 1 milyon 1444 bin 256 adet hap ele geçirildiği ve 55 bin 498 kişi hakkında yasal işlem yapıldığı bildirildi. Yetkililer 2011 yılında ele geçirilen eroin, kokain ve metamfetamin maddelerine bakıldığında geçmiş yıllara oranla rekor kırıldığına dikkat çektiler. Ayrıca yakalanan şüphelilerden 608'inin sokaklarda uyuşturucu


satan ve torbacı tabir eden kişilerden oluştuğu belirtildi.


Düzenlenen başaralı operasyonlar neticesinde uyuşturucu bakımından önemli bir rota olarak bilinen Türkiye'nin eski cazibesini kaybettiği ve özellikle Afganistan'da imal edilen eroinin önce İran, ardından da Türkiye üzerinden Avrupa'ya gönderildiği ancak son dönemlerde sıklaşan operasyon neticesinde çetelerin rota değiştirdiğine dikkat çekildi. Sıklaştırılan operasyonlar neticesinde, kaçakçıların rotayı Akdeniz'den Güney Kıbrıs Rum kesimi ile Karadeniz'in kuzeyinden Ukrayna'ya çevirdikleri bildirildi.


Öte yandan, narkotik polisinin 2010 yılında 11 ülkedeki narkotik birimleri ile yapılan ortak operasyonlarda yurtdışında 782 kilo uyuşturucunun ele geçirildiği ve olaylarla ilgili 43 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. 2011'de ise 14 ülkeyle yapılan işbirliği sonucunda 381 kilo uyuşturucuya el konulduğu ve 42 kişinin de yakalandığı belirtildi.


Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Mahir Çakallı, "Ekip olarak, uyuşturucuyla mücadele konusunda çok başarılıyız. Başarımız başka ülkelerde tutulan raporlarda da anlatılmaktadır. Uyuşturucu sadece polisiye çalışmayla çözüm bulacak bir sorun değildir. Bu kapsamda AKRAN isimli bir proje uygulamaya başladık. 22 okuldan zeki, sözü dinlenir, temiz, sosyal olan bine yakın öğrenci seçtik. Bu öğrencilere uyuşturucunun zararları ve uyuşturucuya karşı yapılması gerekenler hakkında ders verdik. Bu öğrenci


arkadaşlarımız okullarında direkt olarak uyuşturucuyu anlatmayacaklar. Ancak uyuşturucuyla ilgili bir durumla karşılaştıklarında arkadaşlarına bildiklerini aktaracaklar" dedi.


Çakallı, geçtiğimiz yıl narkotik polisi tarafından düzenlenen bin 259 konferansta 172 bin 854 kişinin bilgilendirildiği, 334 tiyatro gösterisine 80 bin 746 öğrenci götürüldüğü, 228 okulda 63 bin 125 öğrenciyle anket yapıldığı ve 108 bin adet broşür ile kitapçık dağıtıldığını bildirildi. - İSTANBUL


Son Dakika

Murat Boz, O Ses Türkiye'den ayrıldı mı? Paylaşımı dikkat çekti Canlı yayında göğüsleri görünen jüri üyesi itiraf etti: Bilerek yaptım Acun Ilıcalı, anneliğini çok beğendiği Şeyma Subaşı'nı öve öve bitiremedi "10 milyon liram olsa müziği bırakırım" diyen İrem Derici'ye para yağdı Canlı yayında yöneltilen "Kürtçe" sorusu Acun'u küplere bindirdi: Vatan hainleri, vicdansızlar Karnı burnunda olan ünlü şarkıcı, mayo giyip denize koştu İletişim ödülünde Cemal Can ile konuşan Danla Bilic, kendisine laf atan Yasin'e sert çıktı: Hesabınla vedalaş Oyuncu Bahar Şahin'den gülümseten çocukluk itirafı: Galatasaraylı olduğum için Arda Turan'a aşıktım Şarkıcı Sinan Özen'in yenidoğan bebeği 6. kez ameliyat oldu Karantina döneminde yeteneğini keşfeden Esra Erol, resim yapmaya başladı Oyuncu Saruhan Hünel, Kuruluş Osman dizisinden ayrıldı Caner Erkin'den Şükran Ovalı itirafı: İkna etmek için kapısında yattım Mısırlı sunucu Lobna Asal, canlı yayında dakikalarca sevdiği maymunun saldırısına uğradı Fenomen Jason Derula, matkapla mısır yeme videosu çekerken ön dişlerini kırdı Sıkı spor yapan genç oyuncu, fit halini köpük banyosu pozuyla sergiledi