İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı - Son Dakika

İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı

22.02.2017 09:33

(İSTANBUL) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da anıldıİSTANBUL (İHA) - Türk Operasının önemli isimlerinden soprano Zehra Yıldız,Kartal Belediyesi'nin düzenlediği geceyle anıldı.

(İSTANBUL) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da anıldı

İSTANBUL (İHA) - Türk Operasının önemli isimlerinden soprano Zehra Yıldız, Kartal Belediyesi'nin düzenlediği geceyle anıldı.

12 Aralık 1997'de Heidelberg Operası'nda temsil sonrası geçirdiği beyin kanaması dolayısıyla hayatını kaybeden soprano Zehra Yıldız anıldı. Kartal Belediyesi ve Zehra Yıldız Kültür ve Sanat Vakfı'nın işbirliğiyle düzenlenen anma gecesi Bülent Ecevit Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Geceye yüzlerce operasever Kartallı katıldı.

Bu yıl 19'uncusu düzenlen anma gecesinde ünlü orkestra şefi Cemi'i Can Deliorman yönetimindeki ZYV (Zehra Yıldız Vakfı) Orkestrası, Zehra Yıldız'ın ses ve görüntüleri eşliğinde sahne aldı.Konserde, Türk operasının genç yıldızları; soprano Nurdan Küçükekmekçi, soprano Gülbin Günay, mezzosoprano Dilan Şaka, tenor Caner Akın, Bariton Alper Göçeri, bariton Faik Mansuroğlu, bas bariton Oğulcan Yılmaz dinleyici karşısına çıktı.

Anma gecesine eşiyle birlikte gelen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, "Zehra Yıldız Türkiye'nin önemli bir opera sanatçısıydı. Değerli bir sanatçıyı Kartal'da anmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Geleneksel olarak Kartal Belediyesi zaten Zehra Yıldız'ı anarken operayı da Kartal halkıyla buluşturuyor. Bu güzel etkinliği düzenlediği için belediye personelimize teşekkür ediyorum" dedi.

Zehra Yıldız kimdir?

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi ve Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Opera ve Şan Bölümünden 1983 yılında mezun olan Zehra Yıldız, aynı yıl İstanbul Devlet Opera ve Balesi ailesine katılarak ilk kez 'Venedik'te Bir Gece' opereti ile sahneye çıktı. 1984'te İtalya'daki La Boheme yarışmasında 'Mimi' rolü ile ilk beş soprano arasına girdi. Antonietta Stella, Lia Guarini, Carlo Bergonzi, Renato Gavarini gibi ünlü sanatçılarla çalışan sanatçı, "Hoffmann'ın Masalları", "Madama Butterfly", "Otello", "Maskeli Balo", "Aida" operalarında baş kadın oyuncu rolünü üstlendi. Zehra Yıldız, 1994-95 sezonunda Kültür Bakanlığı tarafından "Yılın En Başarılı Kadın Opera Sanatçısı" ünvanına değer bulundu. Sanatçı, 1995-96 mevsiminde Almanya'da oynadığı "Uçan Hollandalı" operasındaki Senta rolü ile ünlü "Opern Welt" dergisinde yılın en başarılı sanatçıları arasında yer aldı. Almanya'nın iki ayrı opera evinde "Salome" ve"Fidelio" temsillerinde baş kadın rolünde sahne almış olan sanatçı, İstanbul da ise son kez "Tosca" temsiliyle belleklerde ayrı bir yer tutmuştu.

İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı
İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı
İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı
İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel İstanbul) Soprano Zehra Yıldız Kartal'da Anıldı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Genç ressam Sinem Demirci'nin son çalışması büyük beğeni topladı Son Dakika! Aliyev: Eğer Azerbaycan'a dış müdahale olursa, Türk F-16'larını semada göreceksiniz Son Dakika! Aliyev, Ermenistan'a silah gönderen ülkelere yüklendi: Listesi bende var, ateşkes isteyen niye silah gönderir? 6 aylık hamile eşinin gözleri önünde öldürülmüştü! Olayın görüntüleri ortaya çıktı Polis peşlerine düşünce 1 kilo esrarı yola döktüler Araba kiralamak isterken her şeyini kaybeden emekli yarbayın hayatı kabusa döndü Fransız futbolcu Pogba, Macron'un İslam karşıtı sözlerine kızıp Milli Takım'ı bıraktı Rus sosyal medya fenomeni Mihail Litvin, lüks aracını benzin dökerek yaktı