İstanbul'u Avucunun İçi Gibi Bilenler Yarışacak - Son Dakika

İstanbul'u Avucunun İçi Gibi Bilenler Yarışacak

09.05.2013 12:14
İstanbul'u Avucunun İçi Gibi Bilenler Yarışacak, System.String[]

Sultanbeyli Belediyesi, imam hatip liseleri arasında bu yıl altıncısı yapılacak 'İstanbul'un Kültürel Tarihi' konulu bilgi yarışmasına destek verdi.

Öğrencilerin yaşadıkları şehirleri tanıma ve kültürel dokularını öğrenme amacıyla yapılan yarışmaya, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, İlim Yayma Cemiyeti İstanbul Şubesi ve Sebahattin Zaim Üniversitesi de katkı veriyor.

İki ön eleme ve bir final bölümünden oluşan yarışmada, İstanbul'un tarihi eserleri, semtleri, eski meslekleri, kültür ve medeniyet tarihi, resmi devlet görevlileri, yazarları, şairleri, bestekarları, sanatçıları, tasavvuf ve tekke kültürü, yeme-içme kültürü, su kültürü (su mimarisi ve içme suları), İstanbul'un faunası ve florası gibi konular bulunuyor.

Ön elemelerde en yüksek puanı alan okullar 10 Mayıs'ta yapılacak finalde yarışmaya hak kazanırken dereceye giren öğrenciler çeşitli hediyelerle ödüllendirilecek.

Klasik İslam sanatları eserlerinin (hat, tezhip, ebru) uygulamalı olarak tanıtılacağı yarışmada İstanbul konulu kitaplardan oluşan serginin de açılışı yapılacak. Osmanlı mutfağından örneklerin ikram edileceği etkinlikte 'İstanbul Sazendeleri' grubu da konser verecek.

Etkinliğe Doç. Dr. Haluk Dursun, Mehmet Genç, Timsal Karabekir, Mehmet Niyazi Özdemir, Ahmet Turan Alkan, Mehmet Mazak, Hayrullah Cengiz gibi isimler katılacak. Ayrıca bilgi yarışmasının bir ürünü olan İstanbul Okulu'nda, yarışmada başarılı olan öğrencilere İstanbul konulu dersler verilmeye devam edilecek.

- Kaynak: CHA

Son Dakika Güncel İstanbul'u Avucunun İçi Gibi Bilenler Yarışacak - Son Dakika


Son Dakika

Kastamonu Belediye Başkanı, artan vakalar sonrası uyardı: Rakamlarımız hiç bu kadar yüksek olmamıştı Edip Akbayram'ın kızı Türkü'nün, babası için paylaştığı mesaj yanlış anlaşılınca olanlar oldu Başakşehir, Leipzig karşısında galibiyet arıyor! Temsilcimizin 11'i belli oldu Son Dakika: Türkiye'de 2 Aralık günü koronavirüs nedeniyle 193 kişi vefat etti, 31 bin 923 yeni vaka tespit edildi Abla-kardeş aynı gün koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti Son Dakika! Bakan Soylu'dan, Ekrem İmamoğlu'na suikast girişimi iddiasına yanıt: Böyle bir girişim söz konusu değil Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı Bebek arabasındaki kazı gören vatandaşlar şaşkınlıklarını gizleyemedi