İstanbul'un deprem haritası: Avrupa yakası Asya'ya göre daha riskli, Tarihi Yarımada ise alarm veriyor - Son Dakika

İstanbul'un deprem haritası: Avrupa yakası Asya'ya göre daha riskli, Tarihi Yarımada ise alarm veriyor

26.09.2020 08:56

İstanbul özelinde son çıkarılan deprem haritasına göre Avrupa yakasının Asya'ya göre daha fazla deprem riski taşıdığı ve Tarihi Yarımada'nın neredeyse tamamında zemin formasyonunun iyi olmadığı tespit edildi.

Gayrimenkul Borsası AŞ (GABORAS) tarafından çıkarılan deprem haritasına göre, Avrupa yakasının Asya'ya göre daha fazla deprem riski taşıdığı görülürken, Tarihi Yarımada'nın neredeyse tamamında zemin formasyonunun iyi olmadığı açıklandı.

ZEMİN DURUMU VE YAPI ENVANTERİ İNCELENDİ

GABORAS'tan yapılan açıklamaya göre, gayrimenkul sektöründe yönettiği büyük veri havuzuyla İstanbul depremine ilişkin verileri mercek altına alan şirket, İstanbul'da yaşanması beklenen depremin muhtemelen en fazla etkileyeceği bölgeleri gösteren "İstanbul deprem haritası"nı paylaştı. Şirket tarafından geliştirilen GOS terminallerinde, 5 bin 343 kilometrekarelik İstanbul'un zemin durumu ve yapı envanteri masaya yatırıldı.

RİSK, AVRUPA YAKASINDA DAHA FAZLA

Zemin formasyonlarına yapılan puanlamalar ile bina yapım yılı, 2007 yılında hayata geçirilen deprem yönetmeliğinden önce olan yapıların bir araya getirildiği çalışmada Avrupa yakasının Asya'ya göre daha fazla deprem riski taşıdığı görüldü. Harita üzerinde sayısallaştırılan veriler üzerinden gerçekleştirilen okumalar neticesinde olası büyük İstanbul depreminin en fazla etkileyeceği bölgeler tespit edildi.

İstanbul'un deprem haritası: Avrupa yakası Asya'ya göre daha riskli, Tarihi Yarımada ise alarm veriyor

TARİHİ YARIMADANIN ZEMİNİ ALARM VERİYOR

Verilen bilgiye göre, Tarihi Yarımada'nın neredeyse tamamında zemin formasyonunun iyi olmadığının saptandığı incelemede İstanbul'un Türkiye'deki kentsel dönüşümlerin 0,33'ünü, riskli alanlarının 10,71'ini, yenileme alanlarının ise 53,17'sini kapsadığı tespit edildi.

ÖNCELİKLİ ALANLAR BELİRLENDİ

Asya Yakası'nın zemin formasyonu olarak Avrupa Yakası'na göre daha sağlam olduğunun ortaya çıkarıldığı incelemede Avrupa Yakası'nda Fatih'in yanı sıra Bahçelievler, Bakırköy ve Güngören'in zemin formasyonunun yanı sıra yapı durumu olarak da eski yapıların çoğunlukta olduğu belirtildi. Çalışmada Zeytinburnu'nun tarihi yarımadaya bakan bölümleri ile Avcılar'ın sahil kesimleri ve Boğaziçi öngörünüm bölgelerinin depremden etkilenecek öncelikli alanlar olarak ön plana çıkıyor. Anadolu Yakası'nda Kartal- Maltepe sahil kesimi ve Kadıköy'ün batısı dikkat edilmesi gereken bölgelerin başında gelirken, İstanbul'da geçen yıl e-devlet üzerinden açıklanan toplanma alanlarını da incelendiği çalışmada kişi başına 1,17 metrekare toplanma alanı düştüğü tespit edildi.

"BU GERÇEĞE SIRTIMIZI DÖNEMEYİZ"

Açıklamada görüşlerine yer verilen GABORAS CEO'su Kurtuluş Altun, deprem gerçeğinin bir an olsun unutulmaması gerektiğini belirterek, dün 4,2 şiddetinde gerçekleşen depremde de görüldüğü üzere tüm planlamaların deprem merkezli yapılması gerektiğini aktardı. Ekonomik veya siyasi alınan her kararın arkasında deprem gerçeğinin yatması gerektiğini ifade eden Altun, şunları kaydetti:

"Bu mesele herkesi ilgilendirir. Bu gerçeğe sırtımızı dönemeyiz. Deprem çalışmalarına nereden başlanması gerektiğini büyük veri teknolojileri ve yapay zeka algoritmalarıyla tespit edebiliyoruz. Bu bölgelerde master plan doğrultusunda bina dönüşümünden ziyade mekansal kalitenin arttığı projelerle yaklaşılmalıdır. Deprem odaklı dönüşüm içerisine alınacak bölgelerde yaşayan vatandaşları değer takası ile metrekare tartışmalarının ötesinde teknolojik bir çözüm gerekmektedir. Mevcut durumda noktasal olarak değer tespiti yapabilecek teknolojik altyapıya sahibiz. Önemli olan gayrimenkulü bir değer olarak kabul etmektir."

İstanbul'un deprem haritası: Avrupa yakası Asya'ya göre daha riskli, Tarihi Yarımada ise alarm veriyor

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İstanbul'un deprem haritası: Avrupa yakası Asya'ya göre daha riskli, Tarihi Yarımada ise alarm veriyor - Son Dakika

YORUMLAR (3)
  • Gazoz: Bunu istanbulda yasayan az kafasi calisan her kez biliyor zaten bu haritayi cizmek icin uzman olmaya gerek yok ben size ist. daki binalari tek tek isaretlerim yuzde 90 dogruluk payiyla haber olmak icin yapilmis bir sey Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
  • dehhhhh: gayrimenkul borsasındaki mühendis arkadaşlar coğrafyası iyi değil galiba.haritada bazı riskli bölgelerin zemini sırf kayalıktan oluşuyor.örneğin boğazın kuzey kısımları.maddiyata dayalı zemin etüd çalışması değil kentsel dönüşüm altında nereden para çıkar bunun haritası olmuş. Cevap Yaz 3 0 Yayından Kaldır
  • Musti: İstanbul'un her yanı riskli ama arkadaş çıkmış Kanal İstanbul benim hayalim, mutlaka yapılacak diyor. İşte diploması olmayan, her şeyi kendi bildiğini iddia eden birinin anlayacağı şekilde harita çizilmiş. Cevap Yaz 11 3 Yayından Kaldır

Son Dakika

BM duyurdu: Libya'da taraflar kalıcı ateşkes için anlaşmaya vardı Son dakika: Kayseri'deki bombalı saldırının faili PKK'lı terörist Irak'ta yakalanıp Türkiye'ye getirildi Garry Rodrigues'ten Galatasaray itirafı: Transferin son günü beni istediler Eşi için aldığı cipin hasar kayıtlı olduğunu öğrenince aracı bayi önünde yakmaya kalktı Ermeni komutan cepheden kaçan askerlerini ikna etmeye çalıştı: Görevinize devam edin Eşinin evi terk etmesine dayanamayıp kendini astı Kemar Roofe, orta sahadan attığı golle Avrupa Ligi'ne damga vurdu Rusları çaresiz bırakan Bayraktar SİHA'nın iki büyük sırrı