İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem - Son Dakika

İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem

19.02.2012 10:40
İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem, System.String[]

Her yıl Hac ve Umre dönemlerinde yapılan tavaflar sırasında yaşanan izdihamı önlemek için bir proje geliştirildi.

Her yıl Hac ve Umre dönemlerinde yapılan tavaflar sırasında yaşanan izdihamı önlemek için bir proje geliştirildi. Proje, Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Bilim ve Teknoloji Şehri'nde de tescillendi.

Proje, İsa El-İbrahim adlı bir tasarımcı mühendis tarafından geliştirildi. Elektrikli, hidrolik, mekanik yöntemle çalışan hareketli bir raylı tavaf yöntemi tasarladığını belirten EL İbrahim, "Özellikle izdihamın sık olduğu Ramazan ve Hac dönemlerinde ihtiyaç duyulduğu zamanda otomatik olarak kontrol edilip istifade edilebilecek. Tavaf edenlerin hissetmeyecekleri kadar sessiz ve düzgün bir şekilde çalışacak ve bir şavtı 10 dakikadan az bir sürede tamamlayacak" şeklinde bilgi verdi.

Bu proje ile birlikte tavaf alanının rahatlayacağını böylelikle daha çok insanın daha rahat bir şekilde tavaf yapabileceğine dikkat çeken El-İbrahim, bu projenin Kabe'de yapılan genişletme çalışmalarıyla uyumlu olduğunu ve herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğini belirtti.

Tasarımcı İsa El-İbrahim, raylı tavaf alanını şu anda kullanılan tavaf alanının bir kısmı üzerine kurulabileceğini ve her şavtta tavaf edenlerin yüzde 75'inin sığacağını, böylelikle izdiham problemine kesin çözüm olacağını ifade etti.

Projenin ilgili kurumlar tarafından verilecek izinler sonucunda uygulanabileceğini belirten El-İbrahim, hareketli tavaf alanı parçalarının ilgili şirketlerde yaptırıldıktan sonra birkaç gün içinde takılıp çalıştırılabileceğini kaydetti.

İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem
İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem
İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem
İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem

- Kaynak: CHA

Son Dakika Dünya İşte Kabe'de İzdihamı Önleyecek Sistem - Son Dakika Dünya

YORUMLAR

Son Dakika

Fatih Terim, Feghouli'ye Ankaragücü maçında ilk 11'de yer vermeyecek Bugün yeni parti için yola çıkacak Sarıgül'den "Cumhur İttifakı'na mı katılacaksınız?" sorusuna yanıt Hollandalı sigorta şirketi Aegon, Türkiye birimini satıyor Hatay'daki patlama sonrası İskenderun Emniyet Müdürü uzun namlulu silahla sokağa inip terörist peşine düştü Oğlu tarafından bıçaklanan baba, eşini arayıp ''Alo hanım, oğlum beni bıçakladı'' dedi Hatay'daki saldırıdan yeni görüntüler! İkinci teröristin etkisiz hale getirilme anları kamerada Yabancı uyruklu adam ve kadını otomobilden indirip üzerlerine kurşun yağdırdılar Son Dakika! Bakan Soylu'dan İskenderun'daki patlamaya ilişkin ilk açıklama: İki terörist de etkisiz hale getirildi