İşte Meclis'in En Genç Vekili - Son Dakika

İşte Meclis'in En Genç Vekili

13.06.2011 16:06
İşte Meclis'in En Genç Vekili

Meclis'in en genç milletvekili 27 yaşındaki Bilal Macit oldu.

Yeni TBMM'de 27'den 79 yaşına kadar çeşitli yaş gruplarından milletvekili bulunuyor.

1932 doğumlu CHP'li Oktay Ekşi'nin ardından TBMM'nin en yaşlı diğer üyeleri 1938 yıllında doğan AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Mehmet Sağlam, CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal ve Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi. AK Parti Antalya Milletvekili Vecdi Gönül ve MHP Antalya Milletvekili Tunca Toskay da 1939 doğum yılıyla en yaşlı milletvekilleri arasında yer aldı.

Anayasa değişikliğiyle seçilme yaşının 30'dan 25'e indirilmesi seçim sonucuna da yansıdı. Yeni TBMM'nin en genç yüzü 27 yaşındaki Muhammet Bilal Macit oldu. AK Parti'den İstanbul Milletvekili seçilen 1984 doğumlu Macit, siyaset bilimcisi.

TBMM'nin en genç milletvekillerinin ağırlıklı seçildiği parti; AK Parti oldu. AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ 1980, AK Parti Denizli Milletvekili Nurcan Dalbudak 1979, AK Parti Nevşehir Milletvekili Ebu Bekir Gizligider 1979, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Kutalmış Türkeş 1978, AK Parti Hatay Milletvekili Adem Yeşildal 1976, AK Parti İstanbul Milletvekili Ahmet Berat Çonkar 1976, AK Parti Şanlıurfa Milletvekili Abdülkadir Emin Önen 1976 doğumlu.

Ekşi, seçim kesin sonuçlarının YSK'ca ilanını takip eden 5. günde toplanacak TBMM Genel Kurulunda, en yaşlı üye olarak başkanlık edecek. En genç 2 milletvekili de katip üye olarak görev yapacak.

YORUMLAR
500
TBMM Başkanı Şentop, Küba Ulusal Meclisi Başkan Vekili Machado'yu kabul etti TBMM Başkanı Şentop, Küba Ulusal Meclisi Başkan Vekili Machado'yu kabul etti 'Habermetre 20 - 26 Haziran 2022 Şirketler Gündemi ile iş dünyasından haftanın en önemli haberleri' 'Habermetre 20 - 26 Haziran 2022 Şirketler Gündemi ile iş dünyasından haftanın en önemli haberleri' Beşiktaş golcüsünü buldu! İşte Weghorst'un maliyeti Beşiktaş golcüsünü buldu! İşte Weghorst'un maliyeti
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel İşte Meclis'in En Genç Vekili - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement