İstiklal Caddesi'nde "Yeni Bir Cumhuriyet" Yürüyüşü - Son Dakika

İstiklal Caddesi'nde "Yeni Bir Cumhuriyet" Yürüyüşü

29.10.2016 17:27
İstiklal Caddesi'nde

FİKİR Kulüpleri Federasyonu üyeleri, Cumhuriyet'in 93. Kuruluş yıldönümü nedeni ile bugün öğleden sonra Beyoğlu Tünel'de buluştu.

FİKİR Kulüpleri Federasyonu üyeleri, Cumhuriyet'in 93. Kuruluş yıldönümü nedeni ile bugün öğleden sonra Beyoğlu Tünel'de buluştu. Burada çeşitli sloganlar atan ve türküler söyleyen grup, Gezi olayları sırasında hayatlarını kaybedenlerin isimlerini sırayla andı. Daha sonra "Yeni bir Cumhuriyet" pankartı eşliğinde yürüyüşe geçen grup, "Yaşasın bağımsız aydınlık Türkiye", "Kahrolsun Şeriat", "Osmanlı yıkıldı Cumhuriyet kuruldu", "Şeriata, faşizme, karanlığa geçit yok", "Her yer Taksim her yer direniş", "Ne dikta ne darbe laik Türkiye" sloganları eşliğinde Galatasaray Meydanı'nda yürüyüşüne son verdi.

ÖĞRENCİLER KONUŞTU

Burada grupta yer alan bazı öğrenciler birer konuşma yaptılar. Lise öğrencisi Baykan Aşçı, bugün yaşanan 29 Ekim'in normal bir 29 Ekim olmadığını söyleyerek, "Gericiliğin, Cumhuriyetin ve aydınlanmacılığın üzerine hiç olmadığı kadar şiddetle saldırdığı bir gündür" dedi. Okullarda bilimsel ve laik eğitime karşı gerici eğitimin körüklendiğini savunan Aşçı, "Ama bilsinler ki gençlik hiç aldanmadı. Bizler geçmişte olduğu gibi bugün de gericiliğe karşı duracağız" dedi.

Marmara Üniversitesi öğrencisi Fatoş Gür Bostan da şunları söyledi:

"93 yıl önce bugün, kadınlar için yeni bir dönemin başlangıcı olmuştur. Cumhuriyet devrimi ile birlikte kadınlar ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkmış ve ilk kez eşitlik kavramı ile tanışmışlardır. Medeni Kanun ile birlikte kadınlar şeriatın getirdiği kurallardan sıyrılmış ve hukuk kuralları ile çağdaş bir toplumda daha özgür bir şekilde kendilerini ve mücadelelerini var edebilmişlerdir. Günümüzde ise Cumhuriyete, Cumhuriyet'in kazanımlarına ve laikliğe düşman olan şeriat sevdalıları, ne giyip ne giymeyeceğimize, kaç çocuk yapacağımıza ve nasıl kahkaha atamamız gerektiğine kadar karışabileceklerini sanıyorlar ama yanılıyorlar. Gerici zihniyete karşı 'ille de laiklik' diye haykırmak için bugün buradayız. 93 yıl önce Cumhuriyet kadınların ellerinde nasıl yükseldiyse, yeni Cumhuriyet'in ateşini de biz kadınlar yakacağız."

Grup, konuşmaların ardından sessizce dağıldı. - İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel İstiklal Caddesi'nde 'Yeni Bir Cumhuriyet' Yürüyüşü - Son Dakika


Son Dakika

Deniz Akkaya, iç çamaşırlı yatak pozlarıyla sosyal medyayı salladı Meteoroloji'den peş peşe uyarılar! 6 kentimizde kuvvetli yağış, 4 bölgede de fırtına bekleniyor Erkek arkadaşı, 16 yaşındaki kız çocuğunu istismar etti! Mide bulandıran olay karnı büyüyünce ortaya çıktı Konuta büyük zam yolda! Kademeli olarak yüzde 50'ye varan fiyat artışı bekleniyor Kiracı 'Allah belanızı versin' yazılı not bırakıp evini yaktı, binayı dumanlar sardı Müthiş geri dönüş gerçekleştiren Beşiktaş durdurulamıyor! Liderliği sürdürdüler Yılmaz Morgül Nişantaşı'nı ringe çevirdi! Gören bakakaldı Birçok dizide oynayan Ercan Yalçıntaş sahte içkiden hayatını kaybetti