"İstiklal Yolu"nda yaşananları duvara resmediyorlar - Son Dakika

"İstiklal Yolu"nda yaşananları duvara resmediyorlar

10.10.2019 13:23

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, "Kurtuluş Yolu Projesi" kapsamında, Milli Mücadele sürecinde İstiklal Yolu'nda yaşananları duvara resmediyor.

Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğrencileri, "Kurtuluş Yolu Projesi" kapsamında, Milli Mücadele sürecinde İstiklal Yolu'nda yaşananları duvara resmediyor.

Kastamonu Üniversitesi ile Kastamonu Belediyesince hayata geçirilen proje kapsamında 20 öğrenci, İnönü Mahallesi Alparslan Türkeş Bulvarı'nda bulunan yaklaşık 100 metrelik istinat duvarına, İstiklal Yolu'nda yaşananları yansıtıyor.

Fakültenin Resim Bölümü Başkanı Doç. Serkan İlden, gazetecilere yaptığı açıklamada, İstiklal Yolu'nun uzun bir güzergah olduğunu belirterek, " İnebolu'dan başlayıp Kastamonu, Çankırı ve Ankara Polatlı güzergahından Dumlupınar ve Sakarya'ya kadar savaş mühimmatı taşınan bir yol." dedi.

İstanbul'dan kaçırılıp geçirilen mühimmatların, İnebolulu kayıkçılar tarafından alınarak karaya çıkarıldığını dile getiren İlden, "Ardından da kağnılarla Küre Dağları üzerinden Kastamonu'ya, buradan Çankırı ve Ankara'ya giden hattın üzerinden taşınmasını betimledik. Burada tarihimizde önemli olan figürler işin içine girdi. Öncelikle İnebolu'nun kahraman kayıkçıları, ardından Kastamonu'da Şehit Şerife annemiz, daha sonra Çankırı'da olan olaylar anlatılıyor." diye konuştu.

Yaşananları insanlara hatırlatmak istediklerini vurgulayan İlden, şunları kaydetti:

"Üniversitemizde yaklaşık 30 bin öğrencimiz var. Bunların birçoğu dışarıdan geldi. Kastamonu'nun Kurtuluş Savaşı'ndaki hikayesini hiçbiri bilmiyor. Maalesef şehirde de halkımızdan çok az kişi İstiklal Yolu'nu biliyor ya da bu kadar detaylarıyla bilmiyor. Bunları görsel olarak sunmaya çabaladık. Hem şehirdeki vatandaşlarımız hem de üniversitemizdeki öğrencilerimiz bu çalışmalarla tarihi öğrenecek."

Öğrencilerden Seyit Dursun da projede gönüllü yer aldıklarını, Anadolu insanının kurtuluş mücadelesi sırasında yaptığı fedakarlıkları bu duvarda ölümsüzleştirdiklerini söyledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 'İstiklal Yolu'nda yaşananları duvara resmediyorlar - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti Gerçek Rapunzel Almanya'da bulundu: 16 yaşından beri saçını uzatıyor Yolun karşısına geçmek isteyen genç, çok sayıda aracın çarpması sonucu tanınmayacak hale geldi Tüm uyarılara rağmen göle giren şahıs, timsah saldırısı sonucu hayatını kaybetti Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Azerbaycan'dan asker talebi gelirse Türkiye tereddüt etmez Giydiği çorap nedeniyle eleştirildikten sonra reklam teklifi bekleyen Seda Sayan'ın başına talih kuşu kondu Bilim insanlarından yeni araştırma! Koronavirüsün insanı nasıl hasta ettiği ortaya çıktı