İstikrar İçin Finansal Fair Play Şart" - Son Dakika

İstikrar İçin Finansal Fair Play Şart"

29.01.2016 13:59
İstikrar İçin Finansal Fair Play Şart

Chelsea ve Manchester United kulüplerinin eski üst yöneticisi (CEO) Peter Kenyon, Türk futbolunda istikrarı yakalamak için Finansal Fair Play (FFP) kurallarına uymanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Chelsea ve Manchester United kulüplerinin eski üst yöneticisi (CEO) Peter Kenyon, Türk futbolunda istikrarı yakalamak için Finansal Fair Play (FFP) kurallarına uymanın büyük önem taşıdığını söyledi.

Kenyon, AA muhabirine yaptığı açıklamada, FFP kurallarının zorunlu olduğunu savunarak, "Başlarda herkes katı buldu ama bu kuralların çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türk futbolunda uzun süreli istikrar için bu kuralların uygulanması büyük önem taşıyor. FFP kurallarını futbolun geleceği açısından destekliyorum" ifadelerini kullandı.

Kuralların tek bir kulüp için değil, herkesi kapsadığını aktaran tecrübeli yönetici, "Son 10 yıldaki gelişmeler gösterdi ki Avrupa futbolunda bu tip bir önlem alınması gerekiyordu. Maalesef kulüplerin mali tablosu gitgide kötüleşti ancak bu durum, kuralların da etkisiyle son yıllarda pozitife dönmeye başladı. Kuralların düzenli olarak herkese eşit uygulanmasıyla kulüplerin durumunun daha iyiye gideceğini düşünüyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Türk futbolu La Liga'yı örnek almalı

İngiliz spor adamı Kenyon, Türk futbolunda gelişim için gelir dağılımında İspanya 1. Futbol Ligi'ndeki (La Liga) sistemin örnek alınması gerektiğini belirtti.

Gelir dağılımı modelinin değişmesiyle La Liga'da rekabetin arttığını ifade eden Kenyon, "La Liga, kulüplerin gelir dağılımında Türkiye için harika bir rol model olabilir. Önceleri iki dev kulüp Real Madrid ve Barcelona, gelirlerin büyük kısmını alıyordu. Bu model artık kullanılmıyor. Diğer kulüplerin gelirleri ikiye katlandı. Üst ve alt sıralardaki takımlar arasındaki güç farkı azalmaya başladı. Bence Türk futbolunun örnek alması gereken sistem La Liga'dır" şeklinde konuştu.

Premier Lig'in ayrıcalıklı yanlarından birinin de gelir dağılımı olduğunu vurgulayan Peter Kenyon, İngiltere'de takımların başarısını dağıtılan gelirlerin eşitliğine bağladı.

Türkiye'de kulüp başkanlarına danışmanlık yaptığını da aktaran Kenyon, içinde yer aldığı için Türk futbolunun geleceğinin karamsar olduğuna inanmadığını ifade etti.

"Manchester City şampiyonluğa en yakın takım"

İngiltere Premier Lig'de Leicester City'nin şu ana kadar inanılmaz bir iş çıkardığını kaydeden Kenyon, buna rağmen şampiyonluğa en yakın takımın Manchester City olduğunu savundu.

Manchester City'nin kadro kalitesiyle şampiyonluk yarışında bir adım öne çıktığını ifade eden İngiliz futbol adamı, Leicester City'nin üstün performansıyla en azından ilk 4'te yer almayı hak ettiğini de kaydetti.

Son şampiyon Chelsea'nin bu sezon sergilediği performansı geçiş dönemi olarak tanımlayan Kenyon, "Chelsea, müthiş altyapı ve kaynağa sahip harika bir kulüp. Chelsea'ye bakarak futbolda her şey mükemmel olsa bile istikrarı yakalamanın ne kadar zor olduğunu gördük. Buna karşın Chelsea'nin kısa zamanda eski başarılı günlerine döneceğini düşünüyorum" diye konuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Spor İstikrar İçin Finansal Fair Play Şart' - Son Dakika Spor


YORUMLAR

Son Dakika

Bill Gates'in insanlara çip takmak için koronavirüs salgınını kullandığı iddiası yalanlandı Real Madrid'in eski futbolcusu Royston Drente, iflas etti Lille, Burak Yılmaz'ın golleriyle Sparta Prag'ı 2-1 mağlup etti Mine Tugay'dan ayna karşısında göğüs dekolteli pozlar! Paylaşıma beğeni yağdı Genç kadın, gelin arabasının yolunu kesip eski erkek arkadaşını son kez ikna etmeye çalıştı Fauci, Pfizer'ın korona aşısını onaylayan İngiltere'yi eleştirdi: Aceleci davrandılar Koronavirüs denetiminde pes dedirten görüntüler! Koltukların arasındaki gizli bölmede yakalandılar Kasımda yıllık enflasyonun yüzde 14,03 olmasıyla memura yüzde 3 fark, emekliye ise yüzde 7 zam göründü