Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO resti sonrası İsveç'ten geri adım: Türkiye ve İslam karşıtı eylemler güvenliğimiz için risk yarattı - Son Dakika

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO resti sonrası İsveç'ten geri adım: Türkiye ve İslam karşıtı eylemler güvenliğimiz için risk yarattı

01.02.2023 07:18

Kur'an-ı Kerim yakılmasını "ifade özgürlüğü" olarak savunan İsveç, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO resti sonrası geri adım attı. İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, ülkede son dönemde düzenlenen Türkiye ve İslam karşıtı eylemlerin ülkenin güvenliğini karmaşık hale getirdiğini belirterek "Bunun, İsveç'in dünyadaki imajı ve yurt dışındaki İsveçlilerin güvenliği için nasıl riskli ve büyük sonuçlar doğurabileceğini gördük" dedi.

İsveç Başbakanı Ulf Kristersson, İsveç'teki parti liderleriyle basına kapalı yaptığı görüşmenin ardından, ülkede terör örgütü PKK/ YPG destekçileri tarafından düzenlenen Türkiye karşıtı provokasyonlara, Kur'an-ı Kerim'in yakılmasına ve İsveç'in NATO'ya üyelik başvuru sürecine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"EYLEMLER, İSVEÇ'İ İSLAM DÜŞMANI BİR ÜLKE GİBİ GÖSTERDİ"

Son birkaç haftadır Stockholm'de yaşanan olayların İsveç'in güvenliğini ne kadar karmaşık hale getirdiğinin ortada olduğunu dile getiren Kristersson, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanı Erdoğan'a benzetilen bir oyuncak kuklanın ayağından asıldığını ve ardından Türkiye'nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim'in yakıldığını gördük. İsveç'te son birkaç haftadır yasal olmasına rağmen küçük grupların ve bireylerin yaptığı eylemler, dezenformasyon kampanyasına dönüştü. İsveç'i İslam düşmanı bir ülke gibi gösterdi. Bunun, İsveç'in dünyadaki imajı ve yurt dışındaki İsveçlilerin güvenliği için nasıl riskli ve büyük sonuçlar doğurabileceğini gördük."

Erdoğan'ın NATO resti sonrası İsveç Başbakanı Kristersson çark etti! Eylemleri yapanlara 'Kullanışlı aptal' dedi
İsveç Başbakanı Ulf Kristersson

EYLEMLERİ YAPANLARA "KULLANIŞLI APTAL" DEDİ

Kristersson, söz konusu eylemlerin İsveç karşıtlarının işine yaradığını belirterek, bu eylemleri yapanları "kullanışlı aptallar" diye tanımladı.

İsveç'in NATO'ya üyelik başvurusunun önemli olduğunu vurgulayan Kristersson, "İsveç, 2. Dünya Savaşı'ndan sonra en önemli güvenlik riskleriyle karşı karşıya. NATO konusunda partilerin farklı düşünceleri var. İsveç'in başvurusunu 28 NATO ülkesinin onaylamasıyla daha güvenli bir duruma geldik ancak henüz NATO üyesi olmadığımızı da göz ardı etmemeliyiz." dedi.

Kristersson, bu hafta içinde ABD'ye gidip ülkesinin NATO üyelik süreci hakkında görüşmeler yapacağını da kaydetti.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Ocak'ta kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada " Türkiye Cumhuriyeti'nin veyahut Müslümanların dini inancına saygı göstermiyorsanız, bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz" açıklamasını yapmıştı.

Daha sonra 29 Ocak Ocak'ta Bilecik Vezirhan'da "Kökümüz Mazide, Gözümüz Atide" programı kapsamında gençlerle bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan,"Biz icabında Finlandiya'yla ilgili farklı bir mesaj verebiliriz. Finlandiya'yla ilgili farklı mesajı verdiğimiz zaman İsveç şok olacak." ifadelerini kullanmıştı.

İsveç Dışişleri Bakanı Tobias Billström, "İsveç hükümeti olarak hem İsveç'te ifade özgürlüğü olduğunu hem de bu eylemi yapan kişilerin yanında olmadığımızı çok açık belirttik. Bu, sorumluluğunu alacağımız bir şey" demişti.

Kaynak: AA
YORUMLAR (3)
  • Ali Polat: Biz Allah yolunda erleriz Kur'an'a uzanan elleri kırar dilleri keseriz sende yanacaksın yaptiğin işin cezası seni bulacak inşallah ey manyak Zal im aciz Cevap Yaz 9 0 Yayından Kaldır
  • Ahmet Sesigür: HZ. KUR' AN I KERİM EVRENSEL BİR DİNDİR VE SON HAK DİNDİR. KİMSE ONA ZARAR VEREMEZ, ALLAH2 IN İZNİ İLE DE VERDİRMEYİZ. İNŞALLAH DAHA KALICI YAPTIRIMLAR UYGULAR DEVLETİMİZ. Cevap Yaz 11 0 Yayından Kaldır
  • Tufan Toprak: İsveç lanetlenmiş bir yer oldu artık belalar eksik olmaz ordan beter olsun.. Cevap Yaz 10 0 Yayından Kaldır
500
Futbol: 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri Futbol: 2024 Avrupa Şampiyonası Elemeleri

Son Dakika Güncel Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO resti sonrası İsveç'ten geri adım: Türkiye ve İslam karşıtı eylemler güvenliğimiz için risk yarattı - Son Dakika


Advertisement