Peter Handke'ye tepki gösteren İsveçli gazeteci Doctare: Nobel madalyamı iade edeceğim - Son Dakika

Peter Handke'ye tepki gösteren İsveçli gazeteci Doctare: Nobel madalyamı iade edeceğim

2 ay önce

İsveçli gazeteci Christina Doctare, Srebrenitsa Soykırımı'nı inkar eden Avusturyalı yazar Peter Handke'ye tepki olarak Nobel madalyasını iade edeceğini açıkladı. Doctare "İsveç Akademisi ile gurur duyuyordum ancak şu an tek hissettiğim utanç ve suçluluk" açıklamasında bulundu.

İsveç'in başkenti Stockholm'de Bosna soykırımını inkar eden Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesine tepki gösteren İsveçli gazeteci Christina Doctare, 1988 yılında Birleşmiş Milletler Barış Gücü sağlık ekibinde görev yaptığı için aldığı Nobel madalyasını bu gece iade edeceğini açıkladı.

"ŞU AN TEK HİSSETTİĞİM ŞEY SUÇLULUK"

Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden ve her fırsatta eski Sırp lider Slobodan Milosevic'e duyduğu hayranlığı dile getiren Avusturyalı yazar Peter Handke'ye Nobel Edebiyat Ödülü verilmesi, İsveç'in başkenti Stockholm'de protesto edildi.

Gazeteci Christina Doctare de protestoya katılarak konuşma yaptı. BM Barış Gücü sağlık ekibinde 1988 yılında yaptığı hizmetler nedeniyle ekip olarak Nobel madalyası aldıklarını belirten Doctare, "İsveç Akademisi ile gurur duyuyordum ancak şu an tek hissettiğim utanç ve suçluluk." ifadesini kullandı.

"NOBEL MADALYAMI İADE EDECEĞİM"

Bosna katliamının olduğu dönemde orada bulunduğunu dile getiren Doctare, "27 yıl önce orada soykırıma şahit oldum. Nobel Edebiyat Ödülü'nün Bosna Hersek'te yaşanan soykırımı inkar eden Peter Handke'ye verilmesinden dolayı Nobel madalyamı iade edeceğim." dedi.

Peter Handke'ye tepki gösteren İsveçli gazeteci Doctare: Nobel madalyamı iade edeceğim
Soykırım destekçisi yazar Peter Handke Nobel Ödülü'nü aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bana Nobel ödülü verilirse almam

MSB'den soykırım destekçisi Handke'ye Nobel ödülü verilmesine tepki geldi

AK Parti'den Nobel eleştirisi: Batı'da yükselen ırkçı akımın kültür-sanata yansıması

Haber Yayın Tarihi: 11.12.2019 12:29 Son Dakika

Abdullah Gül'den Elazığ depremiyle ilgili dikkat çeken çıkış: Umarım uyarıcı olur
Acun Ilıcalı çağrılara kulak verdi! Sosyal medya hesabından saat verip duyurdu Son dakika: Elazığ'daki depremde 4 kişinin daha cansız bedenine ulaşıldı

Son Dakika Haberleri